| Anonimi10 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani si vreau sa ma mut cu iubitul meu. Si el tot 16 ani are. As dori sa stiu daca parintii mei se duc la politie eu voi si luată de acolo fara ca eu sa vreau?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, parintii pot merge la Politie si pot sa te aduca inapoi cu forta, mai ales ca vrei sa mergi la alt minor, care nu are surse de venit si nici legal, nu poate fii responsabil de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si care din voi o sa munciti sa va întrețineți

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai sa stea impreuna si bani de la parinti, asa gandesc ei.

| Mosotti a răspuns:

Parintii tai te pot lua acasa daca se duc la politie, ideea este ca stai pana faceti 18 ani, ce te grabesti asa? Sau macar sa se mute el la tine sau tu la el, sa fiu putin mai tolerant, sa fiti cu parintii unuia dintre voi, ca voi fara parinti veti rata scoala si toate, chiar daca sa zicem ca ei v-ar lasa si v-ar da bani, nu e deloc bine ce vreti sa faceti.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Esti minora, da.

| Andra9pk a răspuns:

Mai asteptati, de ce sa te grabesti la 16ani? E greu cu mutatul impreuna, din ce va veti intretine? Crezi ca e totul roz? Doar te pui in pat, dormi si te trezesti langa el si atat? Tu esti pregatita sa ai grija de o casa, sa faci o mancare? ( nu spun sa faci doar singura, te poate ajuta si iubitul) ce faceti voi la 16 ani? Din ce puteti castiga bani cinstiti? happy mai asteptati macar pana la 18 ani, poate atunci veti avea si sustinerea parintilor vostri, poate va vor ajuta so ei sa va mutati impreuna.

| artemidak a răspuns:

Da
pot sa facă asta pentru ca ești minora

dar de ce vrei sa faci asta?

| Claudia45 a răspuns:

Da
Pentru ca ești minora
Doar de la 18 ani poliția nu se va mai implica happy
Eu zic sa stai acasa și sa uiți de fugitul de acasa cu un băiat

| Anonimi10 explică:

M-am mutat cu el si ne merge foarte bine. Politie nu a avut ce sa ne faca pentru ca aveam aproape 17 ani si aveam discernămînt. Si plus daca voiam sa plec de acasa sa zicem la varsta de 14-15 ani puteam si chemam un politist dadeam o declarație si scriam ca nu sunt obligata de nimeni.
Vreau sa mentionez faptul ca eu nu am plecat de nebuna, sau ca voiam eu sa fiu măritată. In primul rand am plecat pentrucă il iubesc pe iubitul meu, iar in al-2-lea rand pentrucă tatal meu era foarte violent cu mine si imi interzicea mult. Plus ca pe iubitul meu nu il suporta din cauza ca este tigan(in alte cuvinte este foarte rasist?)
Am vrut sa mentionez aceste lucruri pentrucă imi nu vreau ca vreo fata care este in situatia mea sa rămână in batai si injuraturi.
Stiu ca puteam sa merg la politie si sa il denunt dar el era violent doar cu mine si mama mea.eu mai am inca o sora si un frate. Iar solutia de a merge la politia era cea mai proasta pentru ca sora si fratele meu era sa ajunga la orfelinat.pentruca mama nu ar fi avut posibilitatea sa ne creasca pe toti 3.