| AndriiAndreea a întrebat:

Am aproape 16 ani si as dori sa ma mut cu iubitul meu care are aproape 18 ani. Ne iubim foarte mult, dar parintii mei nu sunt de acord. Va rog spuneti-mi daca politia ii poate face ceva daca eu sunt de acord sa ma mut. Asta doar in cazul in care ai mei se duc la politie!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are ce sa-i faca decat in cazul ca parintii obtin o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliu si el s-ar opune acesteia sau in cazul ca ti-ar fi facut promisiuni de casatorie sau altele sa te convinga.
P.S.Am puternica impresie ca nu judeci deloc, respectiv din ce o sa traiti, ce va fi mai departe, ce se intampla daca aveti un copil, etc.
Te sfatuiesc sa ramai la parinti, cel putin pana la majorat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In cazul in care parintii se duc la politie iubitul tau o poate pati pentru corupere de minori. Eu cred ca acum te mananca rau dar tine minte ce-ti spun eu (om cu experienta): rareori iubitii de la varsta asta se casatoresc. Sau va veti casatori in graba si la fel va veti desparti. Tu vei ramane cu un copil sau mai multi si vei duce o viata plina de chinuri.Las-o mai moale! Aveti o viata inainte. Fa-ti o viata proprie si o cariera. Apoi fa-i 10 copii daca poti.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, el poate face puscarie daca parintii il acuza la Politie!

Uite legea aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alta copila naiva care o sa o ia peste bot in viitorul cel mai apropiat si o sa se intoarca cu coada intre picioare la parinti.

Ai 16 ani si deja vrei sa devii sluga?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi in buletin ce scrie.

| ambicio a răspuns:

Faci o mare greșeală, te înțeleg îl iubești, știu cum e dar mai târziu o să regreți amarnic. Ai să te întorci înapoi la părinți cu o viață distrusă. Rămâi acasă!

| Snowflake95 a răspuns:

Buna!
Mai ai 2 ani pana la 18 ani, cand poti lua propriile decizii. De ce sa nu astepti si in astia 2 ani sa va mai cunoasteti, sa vedeti daca merita sa faceti pasul asta major.
Nu o sa spun ca nu judeci, poate doar ca esti indragostita pana peste cap si iei decizii pripite pentru varsta ta.