| Bellaa0110 a întrebat:

Am 17 ani si am o problema cu tatăl meu. Nimic din ce fac nu il mulțumește, ținând cont că nu fac absolut nimic rau, nu ies, nu beau, nu fumez, sunt printre primii din clasa, dar totuși el tot ma numeste "proasta". El are o problemă cu alcoolul, de fiecare dată când bea are chef de cearta si se ia de mine spunând că nu am facut nimic toată ziua, iar cand fac imi spune ca nu e bine Si cauta defecte în tot ce am facut. Indiferent de situatie el are ceva de comentat la adresa mea. Imi este frica sa ii spun absolut orice, daca este ziua unui prieten sa ma duc sau oriunde altundeva și asa foarte rar, pentru ca nu ies din casă. In momentul de față am prieten, iar acum se leagă de mine spunându-mi că "mi-a luat mintile", nu, nu mi-a luat mintea, problema e la el pentru ca il deranjează absolut orice lucru. Ma jigneste spunandu-mi ca sunt proasta, ca nu sunt buna de nimic si mai nou a inceput sa ma si dracuie. Nu este violent fizic fata de mine, imi da bani, imi face toate poftele, dar am ajuns la vârsta asta si lucrurile si poftele pe care mi le face nu sunt de ajuns. Tot ce vreau e sa se schimbe, sa nu mai facă asa urat din nimic, sa nu mai tipe, sa ma înțeleagă, toate cuvintele astea rezumandu-se la liniște, asta e tot ce am nevoie din partea lui. Va multumesc pentru timpul acordat, iar orice sfat oricum ar fi el, va însemna mult.
Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
| Șurubelniță a răspuns:

Din păcate nu ai ce să îi faci. Alcoolul e o problemă gravă pe care puțini o conștientizează.
Nu e nimic în neregulă cu tine din ceea ce spui, la el este problema. De obicei cei ce cad în patima alcoolului au frustrări foarte mari acumulate de-a lungul vremii.
Mi-ar plăcea ca părinții ce au această problemă să conștientizeze problemele pe care le au și implicit răul pe care-l fac însă din propria experiență îți pot zice că nu se va schimba nimic, la el e cheia, el trebuie să conștientizeze că ceea ce face este greșit iar persoanele ce fac asta sunt prea puține.
Ce poți în schimb să faci este să îl ignori și să nu cauți validarea lui, să aștepți să îți zică ceva de bine. Asta e părerea lui? Că ești proastă? Ok, treaba lui, să fie sănătos, tu nu trebuie să te consideri așa și în niciun caz nu trebuie să te lași afectată de asta.
Fii mândră de tine și ține capul sus, e păcat să îți formezi o părere despre tine pe baza vorbelor altora, chit că e tatăl tău.
Înțelegere din partea lui e greu de crezut că vei obține așa că mai bine te reorientezi spre alte persoane.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Alcoolul e de vina.
Ar trebui sa renunte la bautura pentru binele familiei.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ar trebui sa nu l mai bagi înseamă când se poarta urat, adică sa nu mai pui la suflet, ia l ca atare și vezi ți de treburile tale, nu lasă să te afecteze sau sa îți scadă stima de sine

| LePotato a răspuns:

Poate te deranjeaza ca spun asta, dar tatal tau este un depravat. Mama ta ce parere are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,e clar că alcoolul i-a cam luat mințile.Cred că tot ce poți să faci este să îl ignori când te face "proastă", te drăcuie etc.Nu are rost să pui la suflet pentru că până la urmă vorbeşte alcoolul în locul lui.Îmi dau seama că e dureros totuşi să ai un aşa tată de la care nu auzi nicio vorbă bună. Încearcă totuşi să te apropii de alte persoane.Nu mai ai bunici sau alte rude? Mama ta unde este? Sunt divorțați?

| Henrypericolpublic a răspuns:

E problema alcoolului...