| myky2507 a întrebat:

DRagii mei dp TPU, am o mare mare problema.Am un prieten de 1 an si 8 luni, care este in Italia.Mereu cand n certam ma jigneste(proasta, bleaga), ma dracuie si m-a si injurat de cateva ori. L-am iertat pentru. ca TINEAM la el.Acum celui mai bun amic al meu ii place de mine.Si sa fiu sincera si mie de el.Am discutat cu el i-am zis ca nu putem avea acum o relatie pentru. ca trebuie sa stau sa ma gandesc. Cel mai bun prieten al meu este si prieten cu iubitul meu.Asta nu e o problema.De cand a aflat ca am fost batjocorita de iubitul meu, nu-l mai suporta pe acesta.Mama iubitului meu nu ma suporta.In fata mea pare de treaba chiar vorbesc cu ea si pe la spate ma barfeste si spune lucruri urate despre mine. CE sa facsad? sa continui sa stau cu un baiat care isi bate joc de mine si la care numai tin, se comporta urat cu mine etc etc. sau sa fiu cu cel mai bun amic al meu care toata ziua se uita la mine, se comporta foarte frumos cu mine si imi ia apararea(iubitul meu nu a facut asta niciodata)? Eu m-am gandit ca sa nu-i spun iubitului meu direct ca vreau sa ne despartim ci sa-l las pe el pe parcurs sa-si dea seama.AStept pareri din partea voastra toate raspunsurile bune vot:X

Răspuns Câştigător
| Someonelikeyou a răspuns:

Parerea mea e ca ii dadeam papucii una doua.nu-i permiteam sa ma faca in toate felurile.sa isi bata joc de mine? suntem fete sau animale? esti fata, preia controlul. daca nu il mai iubesti de ce mai stai cu el? ce astepti? mai bine desparte-te de el. o sa iti fie mai bine.ai pe altul mai intelegator, care iti ia apararea in fata altor tampiti cum e ala.atata timp cat el te iubeste si tu il iubesti, mai bine stai cu el.si iti zic ca o sa iti fie mai bine langa el decat langa ala.happy.

sper sa urmezi sfaturile mele.si spune-mi printr-un mesaj ce hotarare ai luat.:*

funda?batting eyelashes

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Parerea mea este sa te desparti de actualul iubit si sa te cuplezi cu prietenul cel mai bun al tau. Daca nu te suporta nici el nici mama lui, o sa ai probleme duble.Gandeste-te numai cum o fi cand or sari toti cu gura pe tine! N-ai sa stii incotro sa mai apuci... sad
Bafta!

| Ririru a răspuns:

Buna.
In primul rand, ai o relatie destul de lunga cu actualul, dar te jigneste intr`una si asta nu`i bine. Nu te apreciaza. Poate tine la tine, dar nu o dovedeste asa.

Daca numai tii la el, n`are rost sa ramai intr-o relatie in care nu te simti implinita, in care esti injurata si jignita, etc.

Gandeste`te bine pe cine alegi.

Cum sa-i spui ca va despartiti, va raciti putin, apoi ii spui... sau nu stiu, aici e chiar aiurea.

| Georgiana05 a răspuns:

Deja stii singura raspunsul la aceasta intrebare, insa parca iti trebuie un avant! Normal ca cel mai bine ti-ar fi cu prietenul tau cel mai bun, si nu cu iubitul, care te jigneste mereu, si a carui mama e o javra laughing.
Eu zic sa-i spui direct ca nu mai poti continua asa, si nu te lasa influentata de orice-ar zice, si fi cu amicul tau, caci viata e scurta, si nu are rost sa o traiesti doar prin tristete.

| Papusik_4304 a răspuns:

Destul complicat aici :9 imi pare rau de situatie dar sty. ai spus tu ca "tsi" la el de la a tine pana la a iubii e ceva. si daca doar ti la el nu'ti va fi greu sa depasesti momentul daca te vei despartii de el. si mai ales daca te injura si asta chiar nu e bine de loc. tu vorbeste cu iubitul tai si spune-i ca nu mai merge rel dintre voi 2 si ca exista un baiat care chiar te face fericita. sau poti sa nu'i spui nimic sa nu-l mai bagi in seama sa'l lasi pe el sa'si dea seama singur de ce a pierdut. ca sigur nu sunt multe fete care accepta ca sa fie injurate de prietenwinking...

vbeste si cu amicul tau spune-i clar cant te'ai gandit ce decizii ai sa iei love struck

ai grija de tine love struck sper sa fie totu bine asa cum vr tu :*

| smileforme a răspuns:

Dai papucii. daca nu o sa te intrebi toata viata "cum ar fi fost daca... ". nu ezita deloc un om ca asta nu o sa se schimbe niciodata.winking

| Sabìŋaaa a răspuns:

Bunahappy. Eu sunt de parere sa ramai cu prietenul iubitului tau. Ce rost are sa ramai cu acela daca te injura? Ai si tu demnitatea talove struck. Fa ceea ce crezi tu ca e mai binewinking. Succes!tongue

| myky2507 explică:

In primul rand vreau sa va multumesc pentru. raspunsuri si da, m, am despartit de iubitul meu.Sa nu va mai spun ca a inceput s planga si se implora de mine sa=l iert. Ei bine nu l-am putut ierta asa ca ne-am despartit definitiv.Eu sper ca am facut alegerea cea buna.Cu amicul meu deocamdata nu m-am cuplat(am zis ca este cam prea devreme si sa trec un pic peste, o relatie de app 2 ani nu se uita asa usor). Cu amicul meu ma inteleg superr extra foarte bine.Toata ziua sta dupa mine.ma ia in brate etc etc etc.happyoriqm multumesc mult de sfaturi.P.S...km sufar dupa fostul, ma gandesc ca e singur acolo si...ma rog.trece.indiferentza doare:X

| junella_6649 a răspuns:

Buna!

parerea mea este sa nu mai stai cu ''actualul'' care`si bate joc de tine.alegerea ta cea mai buna va fi daca vei sta cu amicul tau.cu toate ca ti`e doar amic te intelege foarte bine. iar cel care ar fi trebuit sa iti fie cel mai apropiat isi bate joc de tine.sad

deci, concluzia este foarte clara! STAI! cu amicul tau.vei fii happylove struck

Ai grija de tine:*