| Malloryy a întrebat:

Am 22 de ani si am certuri foarte urate cu parintii. Locuiesc cu ei. M.au crescut bine, nu pot sa zic ca nu...dar simt ca nu imi pot lua viata in propriile maine..nu ma lasa sa lucrez..ma streseaza ca stau mult la facultate..si in fiecare zi se iau de mine din cauza a tot felul de motive stupide. In ultimul timp simt ca rabufnesc..si nu stiu ce sa ma fac sad ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Vorbește cu ei deschis despre ceea ce simți, dar cu respect, tact și blândețe. Nu ii acuza, ci spune-le cum te simți în urma a ceea ce fac ei. Dar înainte de a le spune aceste lucruri, lauda-i și multumeste-le pentru ceea ce fac pentru tine.Asa cum arata un proverb, ca niste mere într-un vas de argint, asa este un cuvânt spus la momentul potrivit. Deci, cauta momentul potrivit pentru a discuta cu ei, atunci când sunt bine dispuși.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te faceai transportatoare erai plecata de acasa 6 saptamani si veneai 2. Eu vin numai sfarsit de saptamana acasa iar restul zilelor rulez in lume

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa iti cauti de lucru. Cum adica nu te lasa sa lucrezi? Ai 22 de ani, ce pot sa iti faca incat sa nu te lase sa lucrezi? In cel mai rau caz iti vor spune ca te dau afara din casa. Ei bine, si? Daca ai serviciu nu ai nevoie sa mai stai la ei.

Poti sa incerci sa vorbesti deschis cu ei. Spune-le ca ti se pare ca te controleaza prea mult pentru varsta pe care o ai si incercati sa ajungeti la un compromis. Daca nu inteleg explica-le ca atitudinea lor te forteaza sa te muti singur/a, iar atunci nu vor mai avea deloc control asupra ta.

| peperonies a răspuns:

Te muti singur si iti platesti singur totul. eu asa am facut.

| Nilsson a răspuns:

Cat mai ai pana termini facultatea? Ai putea sa incepi un master intr-un alt oras si sa intre timp sa incepi sa lucrezi ca sa te intretii

| BlackRose03 a răspuns:

De ce nu te poti muta?
Vorbeste cu ei si spune-le parerea ta despre acest comportament, fa-i sa-si dea seama ca nu mai esti un copil, ca ceea ce fac te afecteaza.Nu ii vei convinge prin vorbe, dar asta ar fi primul pas catre libertate.Fa-o prin fapte.Gaseste o cale sa devii independent, ei nu s-ar mai purta in acest fel daca nu ai sta sa ii asculti si sa te lasi condus de ei.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca pe de o parte ai nevoie sa intelegi faptul ca acest comportament al parintilor are la baza intentiile cele mai bune, si, probabil, un nivel de ingrijorare pe care il traiesc in ce priveste viitorul tau.

Pe de alta parte, este important sa vorbesti cu ei, sa abordezi problema frontal si sa le spui ce simti, care este efectul regimului lor asupra ta, faptul ca iti provoaca mult stres suplimentar, care nu te ajuta sa te mobilizezi, dimpotriva.

Poti sa incerci sa negociezi cu ei anumite lucruri, iar abordarea ta ar trebui sa fie una diplomata, intr-un moment potrivit. O discutie cu un psiholog te-ar putea initia in ce priveste tehnicile pentru aducerea criticilor sau in legatura cu modul cum se poate face o negociere.

http://psihoterapie.freeforums.org/index.php
Succes!

| Namurianu a răspuns:

Da muta te happy de la 20 de ani in sus e naspa sa locuiesti cu parintii.eu la 18 ani am plecat pe barba mea tot din aceleasi motive