| LogoBă a întrebat:

Deci, treaba stă în felul următor.

Eu 16 ani, el 19. Îl iubesc, mă iubește. Avem o relație de 7 luni. Eu sunt la liceu, el la facultate. Părinții mei sunt decedați de 4 luni, eu sunt/stau singură. Părinții lui nu sunt de acord cu această relație. Motive : îi ocup timpul, nu se ocupă de facultate (chestii neadevărate), nu îl lasă 2 ore să iasă afară că îl stresează cu mesaje, nu îl lasă să doarmă la mine și multe alea, deși mă cunosc și am fost la ei de nenumărate ori. Sfaturi, soluții?
P.S. dacă nu sunteți în măsură să dați un sfat util, abțineți-vă la răspuns. Puștii de 11-14 să evite întrebarea.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Ai mai întrebat ceva legat de asta dacă bine-mi amintesc. În fine.
Eu zic că depinde de el. Până la urmă e major, face ce vrea. Evident, are nevoie de sprijinul părinților dar nu mai are 12 ani să-i decidă întreaga viață. Eu zic c-ar trebui să vorbească cu ei, să le explice că vrea să fie cu tine, că le mulțumește de grijă dar e decizia lui și și-o asumă pe viitor.
Ai putea totuși și tu să vorbești cu ei, sau amândoi, ca un cuplu matur ce sunteți, să le explicați cum stă treaba.
Dacă vor înțelege bine, dacă nu asta e. Să fim serioși, la 19 ani să îl țină în "lesă", e penibil. Multă baftă și an nou fericit.

| LogoBă explică (pentru LoveSleep):

EL le-a explicat toate astea, dar eise comportă la fel, poate chiar și mai și. Nu vreau să îl pun în postura să aleagă, mai ales că emreu vine nervos si pleaca nervos. E stresat din ambele părți. Ei cu ale lor și eu că nu mai suport așa. Practic, faza cu discuția e eliminată, nu înțeleg așa.

| LoveSleep a răspuns (pentru LogoBă):

Nu știu ce-ați putea face.
Dacă ei sunt chiar atât de reduși mintal încât să se comporte în așa fel încât el să fie nevoit să aleagă atunci nu ai ce face. Poate doar să-i ignori.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate din aceasta dilema nu veti putea iesi. Momentan el este legat ombilical de parintii lui si nu poate lua o hotarare proprie.Rezolvarea poate veni daca renunta la parinti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai LoveSleep cum poti gandi atat de imatur? Să fim serioși, la 19 ani să îl țină în "lesă" Deocamdata el este un copil in intretinerea parintilor fara de care nu va reusi in viata. Ma intreb oare ce ai face tu in aceasta situatie? ai renunta la parinti si facultate? Sunt convins ca si tu ai purta ""lesa""fara cracnire.

| LoveSleep a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Evident, are nevoie de sprijinul părinților dar nu mai are 12 ani să-i decidă întreaga viață. " Ai putea să citești mai bine, zic și eu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am uitat de aceia complectez. Daca va iubiti cu adevarat asteptati pana cand va deveni independent pe propriile picioare, sa nu depinda de parinti si sa vauniti atunci destinele. Din moment ce te resping parintii lui in pofida faptului ca te cunosc de ceva vreme denota ca ei nu te doresc de prietena de a lui sau de nora.Motivul nu avem de unde-l sti noi. Continuati sa sperati.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru LoveSleep, Pana in momentul in care depinzi de parinti, indiferent cati ani ai (12, 18 sau 24 ) vei fi nevoit sa accepti conditiile impuse de ei indiferent cat sunt acestea de anacronice.In caz contrar iti iei talpasita si pleci in lumea mare pe cont propriu devenind propriul stapan asumandu-ti riscurile de rigoare. Trist dar adevarat, asa cum spune francezul "asa-i la vie".

Răspuns utilizator avertizat
| Standalonecomplex a răspuns:

Discuta cu parintii lui si incearca sa intelegi ce temeri au, din facultate o sa se aleaga ceva de capu lui, iar daca ramai cu el o sa vrei sa fie mai mult decat baiatul de langa tine ci barbatul pe care sa te bazezi... sigur parintii lui cred ca mai trebuie sa cresteti... incearca sa le faci pe plac si incearca sa cresti in ochii lor, acum vad doar o copila care are nevoie de un stalp de sustinere, care a pus mana pe fiul lor care inca nu a terminat sa creasca si sa ajunga ceva in viata