| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am 30 de ani si sunt intr-o relatie de 7ani cu un barbat mai in varsta decat mine. Parintii au fost importriva, pana la urma au acceptat insa relatia lor cu mine este destul de distanta de cand a aparut el. Mereu mi-a spus ca ma iubeste dar el la varsta lui nu mai poate sa fie modelat, drept urmare nu se mai insoara si nu ne mutam impreuna pentru ca fixurile lui si trebuie sa gaseasca lucrurile unde le lasa.
Nu stiu din ce motive si cum, dar am acceptat toate acestea de la 23-30 ani, au fost si momente frumoase, mai stateam la el, el la mine, simt ca ma iubeste, ma ajuta, e dragastos, etc, doar ca uneori sufar atat de tare ca nu pot sa am o viata normala, sa ma trezesc langa el, sa ma marit.

Dar povestea incepe doar acum, acum 3 luni de zile am avut un atac vascular cerebral. In urma acelui atac am ramas cu un mic defect facial, la un ochi, care va disparea in timp/repara. A fost singurul alaturi de mine si mi-a spus mereu sa nu ma ingrijorez ca el ma place oricum si ca ma ajuta sa ma vindec.

El de obicei era un barbat foarte calm, eu colerica, insa dupa AVC eu simteam ca nu mai pot sa ma enervez pentru ca aveam dureri groaznice de cap si palpitatii si evitam efectiv orice mic conflict. El in ultima luna(am stat mai mult timp impreuna) s-a luat de mine daca mutam o lingura, daca nu ma imbracam cu geaca groasa, daca adormeam prea repede, daca nu raspundeam la telefon din prima, daca nu salutam cum voia el, etc. S-a schimbat total, tot il rugam frumos sa nu se mai ia de mine pentru ca simteam ca starea de sanatate efectiv nu imi mai permite asta. Cert e ca m-a rugat frumos sa nu il mai caut, sa il las in pace. M-a parasit.
Sunt disperata, nu stiu cu ce am gresit, ba mai mult sunt mult mai linistita, dependenta de el si de imbratisarile lui pentru ca sufeream tare din cauza incidentului, imi era frica sa nu patesc ceva mai grav. M-a lasat acum, dupa 7 ani, cand imi este cel mai greu si nici macar nu ma mai suna. Nu stiu cum sa trec peste asta si cu ce am gresit.
De ce daca mi-a promis ca ma iubeste asa cum sunt m-a parasit fix la greu.

Nu mai vad luminita de la capatul tunelului si nu stiu ce sa fac pentru ca sunt putin cam disperata de situatie. Eu ma gandesc ca ii este rusine cu mine sau ca nu vrea sa sufere din cauza problemelor mele. Il iubesc si nu o sa il mai caut, nu vreau sa il chinui, vreau sa fie fericit. Dar nu stiu cum sa trec eu peste asta.

19 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Parintii tai mai traiesc? Daca da, folosestei.

| Violleta2022 a răspuns:

Intoarce-te acasa si cere-le iertare parintilor pentru cate nacazuri le-ai facut cu incapatanarea si prostia ta, sa mergi dupa un pedofil.
Din pacate, parintii au avut dreptate!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

Sau "foloseste-i"?

| mihai69 a răspuns:

Cu ce ai greșit? Cu simplul fapt că ai lăsat un astfel de om în sufletul tău.
E timpul să închei capitolul și să mergi mai departe.
Mai sunt și alții, chiar și normali.winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ți-a trebuit morcov bătrân. Acum bucură-te de el.

| Emma24dsxd a răspuns:

Stiu ca iti este destul de greu fara el dar asta este viata,trebuie sa accepti,cum sa ii fie rusine cu tine? Dar cand erai bine era langa tine,trebuie sa fim alaturi de persoana de langa noi si la rau,atunci avem cea mai mare nevoie. stiu ca te doare acum dar daca asta este dorinta lui,lasa l in pace,iti va trece,ocupa ti timpul cu activitati,nu sta singura,iesi cu prietenele etc,va aparea alta persoana in viata ta care te va iubii asa cum meriti, ziceai ca incepuse sa se poarte urat cu tine, chiar nu te merita parerea mea, lasa ca baieti buni sunt, trebuie sa i cauti atent.

| RAY a răspuns:

Putea sa te lase naiba in pace după AVC dar a fost lângă tine, așa tratați voi bărbați buni, daca era indiferent, arogant erai cu el, va meritați soarta

| dinaprilie a răspuns (pentru Salontanul):

Așa așa

| Freya1 a răspuns:

O sa iti raspund sistematic pe fiecare lucru in parte ca să înțelegi mai bine.
Cert e ca dragostea e oarbă dar nu proasta.Adica,inteleg ca te-ai îndrăgostit,dar chiar crezi ca e ok ceia ce iti cere el? Sau nu vezi ca el își trăiește pur si simplu viata asa cum vrea in timp ce tu o pierzi pe a ta?
Daca el avea sau are pe alta si te minte,daca umbla din aventuri in aventuri si pe tine te tine de rezervă? Vrei sa imbatranesti si sa mori fara sa te casatoresti (daca asta e ceia ce iti doresti), fără să ai un copil (daca asta iti doresti), fiind mereu singura si având doar asa cate o partidă de sex doar pentru a tine unul langa tine?

Deci, ceia ce am mentionat mai sus se leagă foarte bine cu continuarea.
Teoretic nu ii pasa, voia sa isi trăiască viața bine mersi iar un necaz de al tau ii încurcă planurile. Cert e ca poate sa fi suferit in trecut din cauza unei dezamăgiri si sa ii fie teama acum sa se complice, dar tind sa cred mai mult ca are macar o undă de misoginism.Asa ca nu ai pierdut nimic, decat un om insensibil si marsav.
Chiar dacă e greu, pentru binele si sănătatea ta încearcă să te inbarbatezi.In fond nu a-ti locuit impreuna, nu prea iti oferea altceva mi mult decat o îmbrățișare si sex ceia ce poti sa primesti oricand de la un om ce chiar te va aprecia si iubi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Acuma aberezi tu ray.Eu nu cred ca esti atat de naiv încât a il consideri bărbat bun.
În primul rând un bărbat bun in 7 ani făcea pași mai mari în relație,se mută cu ea,ii era alături, o cerea de soție, se gândea la o stabilitate nu o suna doar cand ii trebuia...A fost langa ea după ce a făcut avc-ul sa nu para de rahat, dar era clar ca va dura putin si va gasi un pretext sa o lase, iar acela a fost sa o duca la el si sa o terorizeze cu gândul că se va duce ea de buna voie.
Nu cred ca esti atat de copil incat sa nu faci diferenta intre un om bun si o javră.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare citește ce ii convine naty, adv e undeva la mijloc, ca nu știm versiunea lui

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu sti versiunea lui, dar indiferent care o fi in 7 ani de zile sa nu faci tu nici un pas către ceva mai serios...nu e chiar nimic.
Dacă ea gresea sau era nebună putea si omul sa plece din timp, nu sa mai profite încă vreo cativa ani.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Poate grija aia s-a transformat într o obsesie pentru ea, gelozie, nebunie sau poate a fost un gunoi si a manipulato cum o vrut el de la început, răspunsul meu era un test

| Lukasssz a răspuns:

Gata, te-ai folosit de el, ti-a fost de ajutor intr-un MOMENT CRITIC din viata ta si asa il rasplatesti? Daca era unu al dracu, pai te lasa imediat cum ai facut AVC! Eu zic sa ii pupi mainile si picioarele, a fost singurul care a fost alaturi de tine!

| Radaut a răspuns (pentru Lukasssz):

Asa cum? ce i-am facut eu? ii pup mainile
si picioarele pentru ca asa e, da, a fost singurul alaturi de mine. Ce am gresit
eu?

| relian a răspuns:

Nu mai esti buna, trist dar asta e viata.Si tu daca el patea ceva,ai fi stat poate pana sa isi mai revina, apoi ai fi plecat.
Deci asta e, mai sunt si alti barbati, femei, asa ca o sa iti treaca.
Nu poti face nimic sa treaca mai usor sau mai repede, trece cand e sa treaca.
Tu de ce ai stat 7 ani daca ai vazut ce vrea el si stiai ce vrei tu? Pai stai un an doi, dar daca vezi ca ala nu da semne de nici o culoare pleci, de fapt nici nu trebuie sa pleci laughing asta pentru ca din ce spui nici nu locuiati impreuna.
Inchideai usa nu-i mai raspundeai, de te suna nu mai raspundeai, aia era tot.
Stai 7 ani sa ce? Voiai sa te mariti, hai stai poate se schimba, dar sa nici nu stati impreuna? Asta ar fi trebuie sa iti dea de gandit.
Dar cum tu atat poti, de atat ai facut.

| Emma30555 a răspuns:

Omul asta nu s-a implicat în relație, te a iubit doar asa de la distanta și cât i-a convenit lui. Din păcate e un om dificil și nu poate nici macar sprijin la nevoie sa ți ofere, nu te consuma, problema acum la tine e doar din cauza obisnuintei, nu e un capăt de tara, sunt oameni care s au recăsătorit și după 20 de ani de căsnicie. Accepta ca relația asta s-a consumat, ca nu era ceva bun pentru tine, ca poți sa ți găsești pe altcineva, el oricum e mai în vârstă, poți sa iei o pauza sa te detașezi apoi poți cauta pe altcineva, lucrurile se vor rezolva de la sine. Nu ai greșit cu nimic, el doar atât e în stare sa ofere și ți a arătat o in toți ani ăștia, el a fost corect, tu ai sperat altceva. El nu te iubește cum îl iubești tu, el a iubit doar partea lejera din relație adică a iubit superficial. Nu are sens nici sa suferi, ce a fost frumos rămâne, când se termina trebuie sa mergi mai departe, nici pe el nu are rost sa îl urăști, doar atât a putut și a fost dispus sa ofere

| Alesia1234 a răspuns:

Stiu ca e greu sa accepti asta,dar nu e vina ta. Din pacate trebuie sa intelegem ca oamenii vin in viata noastra,stau o perioada,iar dupa ce au obtinut ceea ce au vrut de la tine sau dupa ce s-au plictisit de tine,vor pleca. Dar tu esti singura care la finalul zilei si poate si al vietii,iti vei fi alaturi, doar tu cu tine. De-asta nu trebuie sa iti bazezi fericirea pe alti oameni, fericirea trebuie sa o gasesti in tine. Nu e vina ta, crede-ma. Stiu cum te simti pentru ca anul asta am fost intr-o situatie asemanatoare, chiar de vreo 5 ori si de fiecare data cand un om a plecat din viata mea si mi-a facut rau, a venit mai tarziu un alt om care sa "ii ia locul" si care intr-adevar sa ma faca fericita. Ideea e ca cu toate ca oameni carora nu le-ai gresit pleaca din viata ta, nu vei ramane niciodata singura. Crede-ma ca asa am crezut si eu, dar mi-am dat seama dupa o vreme ca e 100% adevarat ca dupa furtuna apare soarele. Daca,prin absurd, i-ar fi fost rusine cu tine,inseamna ca nu e el omul potrivit pentru tine si ca e mai bine ca a plecat. Gandeste-te ca daca oamenii care ne parasesc fara motiv si care ne fac rau nu ar fi existat in viata noastra,nu am avea cum sa apreciem si sa ne bucuram in totalitate de oamenii care tin la noi cu adevarat si care urmeaza sa vina in vietiile noastre. E clar ca procesul tau de vindecare va dura ceva timp si nu te astepta sa il uiti pe acest barbat intr-un timp foarte scurt,dar sfatul meu e ca pentru inceput sa nu te aventurezi in alta relatie doar ca sa il uiti pentru ca nu va functiona. Mai bine ia-ti timp pentru tine si ocupa-ti mintea cu altceva,pur si simplu incearca sa te focusezi doar pe tine insati, nu pe alti oameni. Dupa, cand te simti tu pregatita, atunci poti sa iti faci alta relatie, dar prima oara asigura-te ca poti sa fi fericita si singura.
Bafta! happy