| ___x6Rx a întrebat:

Bună. Am aflat ca am fetiță și as vrea sa îi pun numele Cataleya Ariana. Ce părere aveți?

40 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este copilul tău. Nu inteleg de ce ne ceri nouă părerea?
Pune-i numele pe care il doresti.
Intreaba-l pe tată daca ii place acest nume, nu pe noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cataleya e nume greu si nu este românesc, de ce nu i pui un nume românesc? Sunt destule nume frumoase românesti, Ana, Carmen, Raluca, Claudia, Daniela, Cristina, Livia, Olivia, Olimpia, Mihaela, Denisa, Alexandra, Ștefania, Diana, poate nu toate sunt de origine româneasca dar multe fete femei le au aceste prenume, Cătălina, poate este derivat de la Cataleya, dar Cataleya si Ariana sună a nume spaniole de prin telenovele, si de unde sti ca fata ta va purta cu mindrie acest nume Cataleya poate nu i va placea si va cauta sa l schimbe sau porecle ori apelative, si la scoala clar vor rîde unii copii de numele ei ca ei nu stiu originea si semnificatia numelui, dar Ana daca i pui sau Ioana sunt nume frumoase usoare si nu ar avea motive sa i fire rusine sa se prezinte cu numele ei, sanatate multa tie si fetitei

| sierra1 a răspuns:

Drăguț, să-ți trăiască (sau e deocamdată doar pe drum?)

| hotdog444 a răspuns (pentru sierra1):

E pe drum spre Brașov.

| sierra1 a răspuns (pentru hotdog444):

Vaaai, ce remarcă fină și plină de umor!

| mihai69 a răspuns:

Ce contează părerile unor necunoscuți?
Ce, ai făcut copilul cu vreun membru TPU ca să aibă importanță ce credem noi despre numele alese de tine?

| Frank51 a răspuns:

E un nume ok. Dar gândește-te și la Lorena happy

| johnnny123 a răspuns:

Dacă tot ne-ai cerut părerea, mie îmi aduce aminte de reporterița aia din Familia Bundy care spunea "Hello, my name is Miranda Veracruz de la Jolla Cardinal"

Dar tu poți să-i spui cum vrei, nu e treaba mea. Singura sugestie pe care ți-aș da-o este să nu-i alegi numele doar pe criteriul "Să fie altfel".

Oricum, să-ți trăiască!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sună a boală de ochi, dar bine că nu-i pui Cataracta.

| mi25 a răspuns:

Iti recomand sa te gandesti si la viitorul ei: cati din cei care-i vor scrie numele vor stii cum sa o faca. Va avea probleme in acte, cand va aparea numele scris asa cum se aude. Pentru unele acte - cu prenumele scris gresit - va trebui sa mearga si in instanta.

| wildthing a răspuns:

Numele Cataleya l-ai luat din filmul "Colombiana", nu? Mie imi place cum suna, e un soi de orhidee, dupa care fusese numita tipa din rolul principal. Un pic exotic, dar e frumos si la fel e si Ariana.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Personal nu imi place numele propus de tine.
Cataleya suna ca ciudat si nu e potrivit pentru tara noastra.
Daca as fi tata as puneun singur nume la copii,mi se pare inutil sa pui doua nume la copii.
Eu zic sa ii pui Catalina sau Ariana.
Alte sugestii:Elena,Loredana, Amalia, Andreea, Felicia, Cleopatra.

| anonim3247 a răspuns:

E frumos numele

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz a răspuns:

Catalina Ariana da. Dar Cataleya? Ce e aia? Nu am auzit niciodata numele asta, copiii sunt rai si o sa isi bata joc de ea. Am o prietena careia i-a pocit si ei ma-sa numele si toata viata a suferit din cauza asta.

| likealwayss00 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu o sa își bata.Majoritatea au nume noi sau englezești/exotice gen Noah sau Evelyn si e un nume frumos. Cătălina suna prea ciudat pentru un nou născut și mie mi se pare plictisitor și des folosit

| troleibuz a răspuns (pentru likealwayss00):

Eu nu cunosc nicio Catalina si mi se pare mult mai frumos decat Caleya sau ce a zis ea. Nepoata mea e la gradinita si in afara de o Melisa au nume banale fetitele, inca se nasc Andree si Alexandre. Ce a ales ea nu e un nume memorabil, e usor de pocit, oamenii pocesc si nume banale.

| likealwayss00 a răspuns (pentru troleibuz):

N-au de cât! Ariana e ușor de pronunțat. Și doar pentru ca nu ai mai auzit de numele asta, asta nu îl mai face banal

| troleibuz a răspuns (pentru likealwayss00):

Eu ziceam de Cataklysma. Ariana e comun.

| doctorandus a răspuns (pentru troleibuz):

Dap, să nu-i zică la școală Cățăleia.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu-mi place, suna ciudat. Sugestii de nume frumoase: Larisa, Vanessa, Vernis, Bianca, Delia, Roxana, Nadia, Beatrice, Lorraine (se pronunta "Lorein"), Sabrina, Anastasia, Anisia, Teodora, Evelina, Iris, Mirabella, Claudia, Clarissa, Nicoleta, Diana.

| AmandinaDragan a răspuns:

Foarte frumos!

| just4ubr2015 a răspuns:

Numele romanesti nu va mai plac numai nume de c..ve le puteti la copii si cand o sa se faca mare o sa rupa in 2... daca esti roman pui nume de roman nu aryn darya ivone si altele si cand devin majori ei sunt prosti cu buletinul in nume...

| ___x6Rx explică (pentru just4ubr2015):

Sa te f. foamea și setea

| just4ubr2015 a răspuns (pentru ___x6Rx):

Frumos vocabular de bombardier cu 2 clase ai laughing

| Larisam98 a răspuns (pentru just4ubr2015):

Ce răspuns superb? adică dacă are un nume mai interesant este cu***? Doamne ferește ce concepție ce rahat? Eu Cataleya nu cunosc nicio c****. Dar Mării și Ioane cunosc cu duiumul? Ferească Dumnezeu de asa oameni?

| just4ubr2015 a răspuns (pentru Larisam98):

Cu numele larisa cunosc destule parasute si catalina asa ca daca iti iubesti copilul dai nume romanesc si educal... fereasca dzeu de o larisa...

| ndrxw22 a răspuns:

Frumos!

| Rexofere a răspuns:

Da, suna frumos. Poti sa-i spui si Caty.

| SuntLeoaica a răspuns:

Pune-i numele Miranda sau Vanessa

| Larisam98 a răspuns:

Superb nume. Pe fetita mea o cheama Damaris.
Sincer, părerea mea este ca, în ziua de azi toți copiii au un nume mai occidental.
Scria o doamna ca nu este ok numele, deoarece copiii își v-or bate joc, ba din contra își v-or bate joc când v-or auzi nume românești precum: Vasilica, Florica, Irina, Maria.
Deci, eu una când aud numele acesta la copii, ma bufnește râsul.
Dar este strict părerea mea?