| laviniabeluska11 a întrebat:

Bună!

Am ajuns într-un punct al vieții în care mă simt total dezamăgită de tot. Nu sunt mulțumită de mine din niciun punct de vedere. M-am afundat în munca, lucram în 3 locuri, de dimineața pana seara târziu, iar in weekend sunt foarte obosita și trebuie sa zac în pat. Am avut o relație in care am suferit și de atunci nu mai reușesc să imi fac alta. Nu găsesc o persoana ok, nu ma pot deschide și sa ofer iubire. Sunt o persoana foarte rea și ma gândesc doar la mine sa nu sufăr dacă ma deschid prea mult. Sunt mulți tipi care ma caută și am ieșit, însă nu imi place de nimeni. Când in sfârșit am găsit pe cineva de care mi-a plăcut, m-a folosit doar pentru sex. Ma simt urâta, neplacuta fizic, deși toată lumea imi spune opusul. Nu ma mai simt competentă sa fac ceva în viața asta, decât sa muncesc. La munca sunt apreciata pentru ceea ce fac, însă acasă imi vine sa plâng de singurătate și nu imi revin din aceste stări. Cum as putea sa fac sa imi fie bine? Simt ca mi-am pierdut toată încrederea in mine și sunt o dezechilibrata psihic … Bolnava la cap

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Americanii au o vorbă: "take a break". Nu e de mirare că ești unde ești după 3 joburi. Mergi undeva unde sa te poți odihni cu adevărat, unde sa uiți de tot și toate, ideal într-un loc superb, și nu pentru o zi-doua, ci minim o saptamana. Doua trei zile ii va trebui corpului sa se liniștească și să intre în faza de odihna. Valabil și pentru creier și minte. După două săptămâni de odihna vei fi alt om. Cu mai multa încredere în tine, și mai echilibrata.

| IceRope a răspuns (pentru cristi202):

Ai mare dreptate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ai cazut in depresie, trebuie sa gasesti un echilibru, ai spus ca lucrai aveai 3 joburi, acum tot asa mult muncesti? Sau ai renuntat la celelaltre joburi? Ca sa ai 3 locuri de munca presupune forta fizica si sanatate de fier, nu te juca cu sanatatea, pentru ce i ti trebuie 3 locuri de munca vrei sa ti cumperi vilă? Masină? Ca daca te imbolnavesti sau mori de la oboseala fizica cedeaza inima faci infarct, ce ai rezolvat? Nimic, Iar decat sa stai cu un barbat doar ca sa nu fi singură nu este o solutie, daca intre voi nu există iubire chimie adica potrivire, doar sa te certi cu el sau pentru sex si ăla rar, nu merită, decat sa te însele cu alta sau cu altele mai bine stai singură, nu esti singura care nu ai o relatie, faptul ca te crezi urîtă este datorita depresiei, stima ta de sine a scazut mult datorita anturajului barbatilor cu care ai avut de a face, ei te au înjosit, ei te au marginalizat si te au facut sa crezi ca nu valorezi nimic, dar nu este asa, ai nevoie de optimism, ai nevoie de incurajare si de cineva care sa te aprecieze sa te iubeasca sincer, incearca sa mergi la un psiholog poate te va ajuta, sau ia optimist plus niste pastile naturiste care te ajuta sa lupti cu depresia, ce varsta ai? Nu esti bolnava la cap, daca erai bolnava la cap nu aveai 3 locuri de muncă.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti concediu ca esti super obosita!

| Mosotti a răspuns:

Viata nu este doar munca, ai dreptate, esti dezechilibrata psihic, deci simti f bine. Sunt sincer si iti zic adevarul mai ales ca am cunostinte pe domeniu.

O sa-ti fie bine daca consulti de urgenta un psiholog. Ai mari probleme psihologice din copilarie.
Si daca a facut ala sex, tu nu te-ai simtit bine? Nu te-a folosit, amandoi ati simtit placere pana la urma, n-ai pierdut ceva neaparat.
Este f clar ca ai dereglari daca lumea iti zice ca nu esti urata, dar tu zici ca esti.

Refugierea in munca NU rezolva problema.
Deci ai de ales, te duci la psiholog si rezolvi problema, ori o sa ramai asa.

| relian a răspuns:

De unde stii tu ca respectivul te-a folosit doara pentru sex? Poate ca ati facut sex, dar aluia nu eu fi placut ceva la tine, ca urmare, a ramas omu doara la chestia aia.

Barbati sunt, doara trebuie tu sai cunosti, sa vezi pe la ce te potrivesti. Daca nu esti urita, atunci nu vad ceti faci probleme. Bine problema ta este ca esti poate pretentioasa la barbati, apoi cand gasesti unu ce-ti place fizic, nu stii la ce sa te uiti la el, nu stii sa citesti oamenii, cauta sa ii faci sa spuna tot laughing asa pe ocolite, afli cam ce vrea omu, apoi stii daca sa te incurci cu el sau nu.

Nu ai spus citi ani ai. Vad spui esti apreciata la munca, asta e un lucru bun.
Din informatiile ce l; e dai nu am cum sa imi fac o parere ce fel de om esti.
Poti sa fii tu de vina, poate ca esti atrasa numai de genul de barbat de care ai spus.

Ce ar fi bun? Fa-ti o prietena, iesi cu aia, vorbesti, te relaxezi, mai va povestiti iuna alta, asa poti afla mai multe dspre barbati, eventual cand gasesti pe unu, aia poate vede omu mai altfel decat tine, iti poate da o parere.

| wildthing a răspuns:

La ce-ti foloseste sa ai 3 job-uri? Chiar atat de mare nevoie de bani ai? Mai las-o dreacu" de munca si mai implica-te si in activitati recreative, relaxante, distractive. O singura viata avem si avem datoria fata de noi insine sa ne-o facem frumoasa sau macar sa facem tot ce putem sa nu ne-o facem urata.
Stiu ca te macina singuratatea, dar eu cred ca pentru moment ar fi bine sa nu-ti faci un scop din a-ti gasi neaparat pe cineva. Gandeste-te ce-ti place cu adevarat sa faci, implica-te in acele activitati, intra in contact cu oameni care au pasiuni comune cu tine si cand te astepti mai putin, e posibil sa-ti intalnesti si jumatatea. Stii cum se spune... dragostea nu se cauta, ci se gaseste.

| IceRope a răspuns (pentru wildthing):

Corect. Subscriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Redu puternic cheltuielile lunare și rămâi doar cu cel mai lejer loc de muncă și după aia caută un bărbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un bărbat nu vrea una cu 3 locuri de muncă zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți timp liber zilnic dacă vrei să vrea și un bărbat să fie cu tine.

| IceRope a răspuns:

Cred că este timpul să renunți la rutina ta zilnică, indiferent că vorbim despre job sau orice altceva. Ești într-un fel de burnout. Ieși din tipare!

| nukeyly a răspuns:

1. Oameni suntem multi dar putini sunt oameni.
2. Ai dat cu capu caci ai atras asta prin tot ce tine de tine, consider ca fiecare am facut ceva candva [chiar daca nu mai sti ce] care se intoarce cand e mai senin afara, universul nu doarme.
3. Schimba vibratia daca vrei sa iesi la lumina.
4. Nu uita, Fiecare sut in fund e un pas inainte.
5. Vezi astea, daca intelegi o sa ajute mai mult decat crezi:
The Secret 2006_Documentary_1. 30h_5.5/10_https://www.imdb.com/title/tt0846789/
The Secret - Full Doc. - English Sub_imdb
https://www.youtube.com/watch?v=dpSUql-h2UY

Understanding the Law of Attraction
https://www.youtube.com/watch?v=opOXFCYWUdU

| natur a răspuns:

Pe multi i-a ajutat aceasta carte: "Love tactics" autori: Thomas W. McKnight, Robert H. Philips

| Pths89 a răspuns:

Hey, trebuie sa admiți ca nu ești singura persoana care suferă în plan psihologic, este recunoscut ca depresia /anxietatea fac parte din afecțiunile care lovesc o mare parte din populația de pretutindeni, nu alege în funcție de rasa/sex/religie /poziție sociala /nivel de educație etc, dacă dispui de ceva économii mergi rapid la un specialist (psiholog), cei mai mulți dintre ro considera a fi ceva de ascuns și nu recunosc aceste stări, și dacă afecțiunea devine cronica va fi foarte greu de tratat/recuperat individul. Exista și psihologi accesibili, cred ca sunt și ceva programe pe la diferite ONG uri, mergi fără frica/rușine, și vei reuși sa te ajuți, altfel situația poate evolua defavorabil. Hai capul sus, garantez ca toți de aici avem probleme serioase!?

| Annama10 a răspuns:

Un psiholog ar fi potrivit