| alexutza222 a întrebat:

Am intrat in clasa a 9a la liceu in clasa de stiinte sociale.

Initial colegii mi s-au parut super naspa. Fitosi, tarani si banali pur si simplu am inceput sa plang (la propriu) dupa anii de generala.

Acum, vineri mi-am mai schimbat un pic parerea par a fi mai ok.

1.Credeti ca o sa fie bine? Ce ma sfatuiti sa fac sa fie bine?

2. La voi cum a fost in clasa a 9a la inceput?( sunt singura de la scoala mea)

3.Am o vecina cu care nu ma inteleg tocmai ok si e colega cu mine de cls. A fost o surpriza neplacuta si total neasteptata. Cum sa procedez pentru a fi bine( nu vreau sa ma imprietenesc cu ea, doar sa fim colege ok)?

4.Este o fata care mi-e imi e simpatie, dar e cam cu nasu pe sus, as vrea ma imprietenesc cu ea.Cum sa procedez?

5.Eu am intrat prima la mine in clasa, iar profii(unii) au laudat-o pe alta fata ca cica ea a intrat prima, ea fiind de acolo de la liceu, intre noi fiind o sutime. Ce sa fac?

6. Credeti ca lumea ma vede ca pe o tocilara? Nu port ochelari si nici aparata dentar. Nu imi plac schimbarile, am reusit sa fiu deschisa si sociabila cu toti, cum ma sfatuiti in continuare?

7.Am avut religia, in clasa avem un rocker(sper ca am scris bine) care s-a declarat ateu. Altii au inceput cu diverse intrebari si eu am intrebat de ce femeile nu se pot face preoti, in fine profu pare intelegator credeti ca o sa ma afecteze factul ca nu sunt credincioasa, nu merg la biserica si am oaresce indoeli si curiozitata legate de religie (sunt nehotarata (. Nu zic ca D-zeu nu exista insa nu bagg mana in foc ca exista. Ce sugerati?

Sper ca nu v-am plictisit, ofer fundita celui care da cel mai bun raspuns.

Multumesc!

3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

1. O să fie bine. Poate n-o să-ţi placă niciodată mai mult de câţiva colegi, dar tot o să fie bine. Mai ai răbdare până toţi vă cunoaşteţi mai bine între voi.
2. La mine a fost oribil. Eram 4 din oraş, restul 26 de pe sate. Certuri între ţaţe şi bătăi între băieţi. Cei care eram din oraş eram priviţi ca nişte tocilari aroganţi, chiar dacă nimeni nu învăţa prea bine.
3. Doar nu te băga cu ea în seamă, nu-i comenta, nu nimic. Dacă ea zice ceva, foarte bine, las-o să zică tot, tu-i răspunzi frumos şi scurt şi-o laşi în apa ei.
4. Dacă e cu nasu' pe sus, las-o. Ce crezi, că o să-ţi fie imediat cea mai bună prietenă? Nu are rost să te implici într-o prietenie până nu cunoşti persoana. Mai vezi cum se comportă în următoarele săptămâni şi ce-i poate capul. Dacă-ţi convine, poţi să iniţiezi conversaţii despre şcoală, muzică, filme, ce vrei, ca apoi să vă "încălziţi".
5. Ţi-e ciudă, ei? Ar fi bine să realizezi cât de repede poţi că notele de la şcoală nu reflectă prea bine ce poţi şi ce ştii. Nu vorbesc că profesorii nu ar fi corecţi, ci de faptul că notele n-au importanţă. Nu au, pur şi simplu. N-o să-ţi dea nimeni bani în plus la 30 de ani că tu ai avut 10 la mate. O să câştigi admiraţia unora şi invidia majorităţii. Dacă vrei să înveţi, învaţă pentru tine doar ce te pasionează, nu te pune nimeni să excelezi la toate materiile. Dar dacă pe tine te freacă aşa mult sutimea aia, anul ăsta învaţă mai bine decât ea. Altceva n-ai ce face.
6. laughing poţi avea şi pistrui şi părul roşcat prins în două codiţe, că nu te face cu nimic mai deşteaptă. Acuma, fă bine, pentru binele tău, nu alta, să îţi lărgeşti puţin orizontul. Nu mai fi atât de îngustă la minte cu stereotipia, notele de la şcoală sau primele impresii. Lasă totul să decurgă uşor, fii sociabilă în continuare, stai la locul tău, nu fă scandal, şi toţi o să fie ok cu tine.
7. Da, ai scris bine. Presupun că n-ai crescut într-o familie religioasă. La 16 ani ai dreptul să te declari de ce religie vrei. Credinţa însă, pe care o porţi cu tine indiferent de ce scrie în acte şi-n recensământ, este un lucru pe care tu singură va trebui să îl studiezi. Citeşte, întreabă, ascultă poveştile altora, vorbeşte cu bătrânii, părinţii tăi, şi cel mai important, bagă de seamă ce simţi tu. Crezi că te protejează ceva de sus? Da, sau nu, e alegerea ta, şi nimeni n-are dreptul să te judece. Pe lângă astea îţi mai sugerez, totuşi, să ai grijă cu ce colegi vorbeşti despre asta. Unii sunt... mai grei de cap, şi n-o să înţeleagă cum tu poţi pune la îndoială existenţa lui Dumnezeu. Uite, cred că ai putea vorbi cu colegul tău rocker despre asta. Întreabă-l între patru ochi de ce este ateu? Ce l-a făcut să nu creadă în existenţa divinităţilor?
Of, of, se vede că eşti încă mică şi porneşti la drum greu. Lasă, nu-ţi fă atâtea griji, că liceul nu-i chiar moarte de om. Toţi trecem prin asta. Nu-ţi mai bate capul cu ce cred alţii despre tine, lasă-i să vorbească şi tu doar învaţă, pentru că înveţi pentru tine şi pentru viitorul tău. Nu te împrieteni cu persoane nepotrivite şi ai răbdare să vezi cine îţi e duşman, ca să-l poţi evita.
Succes!

| pwp a răspuns:

1.Va fi bine, cu timpul vei vedea asta happy

2.Am fost exact in aceeasi situatie, singura intr-o clasa in care nu cunosteam absolut pe nimeni..si eu am inceput sa plang chiar in clasa pentru ca nu mai puteam sa abtin si cu totii au venit sa ma intrebe ce am.Desigur nu le-am spus adevarul big grin

3.Sa nu o bagi prea mult in seama.Un singur buna e de ajuns.

4.Aici nu stiu ce sa spun..la mine in clasa nu sunt fete cu nasu pe sus..toti suntem egali.

5. Felicitari pentru rezultat..eu am intrat a 2-a la mine in clasa dar nu s-a pus niciodata problema de asta..Nu stiu ce ai putea sa faci.

6.Eu te sfatuiesc sa inveti si sa nu-ti pese de parerea lor..Eu am invatat si am luat premiul 3 iar colegii nu au manifestat nicio antipatie fata de mine..la mine in clasa chestia e ca la teme ne mai ajutam, doar la invatat nu..ca doar nu pot sa invat pentru altul si acolo se vede adevarata diferenta.Si cine ti- spus ca esti tocilara daca porti ochelari? Eu port si n-am fost niciodata numita tocilara, si am o colega care poarta si e printre cele mai slabe eleve din clasa.

7.Profesorii de religie sunt de obicei intelegatori si te lasa sa-ti exprimi propia gandire..nu cred ca te va afecta la note observatia ta happy

Sper ca te-am ajutat :*

| fyoryno a răspuns:

Eu doar o sa raspund la intrebarea numarl 7 happy Multi oameni se intreaba daca exista Dumnezeu, si DA exista.Acumhappy gandeste.te daca nu ar exista Dumnezeu, care ar fi scopul nostru pe pamant? am trai degeaba? daca nu ar fi cineva care sa controlze natura atunci ar fi un haos total in lume, de ce oamenii sunt singurele fiinte care au ratiune? unii zic ca noi, ne.am nascut din maimutelaughing ciudat...gandeste.te daca oamenii sau nascut din maimute, de ce acum, in timpurile noastre nu mai sunt miamute care sa se transforme in oameni. Daca Dumnezeu nu exista, atunci unde mai gasim bunatate? El e exemplul bunatatii, El e iubirea... e ceva bun, nu ceva rau, daca ar fi rau, oamenii ar fi la randul lor rai, dar cine crede in El vede binele. EXISTA DUMNEZEU! DOAR TREBUI SA CREZI

mergand la biserica, poti intelege anumite lucruri care te fac sa crezi. Sfatul meu e sa mergi la bisericahappy macar cat de des poti

Femeile nu pot fi preoti, nimeni de parte femeiasca nu a fost preot, incepand din Vechiul Testament (Inainte de Iisus Hristos) toti au fost de parte barbateasca, in plus femeile au "problema" femeiascatongue care in timpul acesteia ii este intezis sa mearga la biserica sau sa atinga lucruri sfinte, poate fi si acesta un impediment, iarta.ma despre acest subiect nu sunt atat de bine infomat, dar promit ca ma voi informa si iti voi spune, iarta.ma daca team plictist si eu, dar trebuie doar sa crezi, si vei vedea ca lucrurile incep sa devina mai clarehappy!