| alexutza222 a întrebat:

Am intrat in clasa a 9a la liceu in clasa de stiinte sociale.
Initial colegii mi s-au parut super naspa. Fitosi, tarani si banali pur si simplu am inceput sa plang (la propriu) dupa anii de generala.
Acum, vineri mi-am mai schimbat un pic parerea par a fi mai ok.
1.Credeti ca o sa fie bine? Ce ma sfatuiti sa fac sa fie bine?
2. La voi cum a fost in clasa a 9a la inceput?( sunt singura de la scoala mea)
3.Am o vecina cu care nu ma inteleg tocmai ok si e colega cu mine de cls. A fost o surpriza neplacuta si total neasteptata. Cum sa procedez pentru a fi bine( nu vreau sa ma imprietenesc cu ea, doar sa fim colege ok)?
4.Este o fata care mi-e imi e simpatie, dar e cam cu nasu pe sus, as vrea ma imprietenesc cu ea.Cum sa procedez?
5.Eu am intrat prima la mine in clasa, iar profii(unii) au laudat-o pe alta fata ca cica ea a intrat prima, ea fiind de acolo de la liceu, intre noi fiind o sutime. Ce sa fac?
5. Credeti ca lumea ma vede ca pe o tocilara? Nu port ochelari si nici aparata dentar. Nu imi plac schimbarile, am reusit sa fiu deschisa si sociabila cu toti, cum ma sfatuiti in continuare?
6.Am avut religia, in clasa avem un rocker(sper ca am scris bine) care s-a declarat ateu. Altii au inceput cu diverse intrebari si eu am intrebat de ce femeile nu se pot face preoti, in fine profu pare intelegator credeti ca o sa ma afecteze factul ca nu sunt credincioasa, nu merg la biserica si am oaresce indoeli si curiozitata legate de religie (sunt nehotarata (. Nu zic ca D-zeu nu exista insa nu bagg mana in foc ca exista. Ce sugerati?
Sper ca nu v-am plictisit, ofer fundita celui care da cel mai bun raspuns.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

1. Normal ca o sa fie bine. Cu timpul o sa incepi sa ii cunosti mai bine si o sa vezi cum e fiecare in parte. Poti intra in vorba cu ei si sa-ti creezi un grupulet cu care sa stai.

2. La mine a fost super ok prima zi de a9a. Si eu sunt singura dintre prietenii mei in liceul in care am intrat, nu cunosteam pe nimeni dar am incercat sa socializes cu toti am intrat cu toata lumea in vorba. La inceput am avut asa indoieli ca pareau fitosi dar acum dupa 1 saptamana de scoala mi se par super ok. Adica poti discuta cu ei.

3. Daca nu vrei sa te imprietenesti cu acea vecina care-ti este colega poti pur si simplu sa nu stai cu ea. Doar ca colege. Ii spui un salut ce mai faci.

4. Daca vrei sa te imprietenesti cu acea fata stai in pauze cu ea deschide un subiect de discutie intreab-o despre ea. Si usor usor o sa va intelegeti voi.

5. Nu cred ca au motiv sa te creada tocilara. Dar fiecare e cu parerea lui. Eu una nu ascult decat parerile prietenilor.

6. Nu o sa te afecteze faptul ca nu esti credincioasa. Si eu sunt exact ca tine si la religie am fost singura din clasa care am cerut profesoarei dovezi care sa confirme existenta lui Dumnezeu si am venit cu argumente care sa explice creerea lumii. Eu sunt influientata de multi prieteni care nu cred dar si de cei care cred deci am unele indoieli. Deci. fiecare cu credinta lui. Nu are ce sa te afecteze lucrul acesta privind religia.

Sper ca te-am ajutat :*.

1 răspuns:
| Hash001 a răspuns:

1- 2 -3. A fost foarte nasoala clasa a 9-a. Decat prin a 10-a m-am acomodat cu profesorii si colegii.
4. Te prefaci, intereseaza-te de ce-i place si profita de asta.
5-6. Nu cred ca mai face tocilar nimeni pe nimeni in a 9-a.
7. (vezi ca ai scris de 2 ori 5) Prefer sa nu ma bag, dar nu cred ca te va afecta intr-un fel.