| Izabella97777 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi de la voi.Prietena mea cea mai buna este impreuna cu varul meu de 7 luni, dar el este foarte timid si nu prea se implica intr-o relatie din cauza timiditatii, mentionez k el are o problema foarte grava cu auzul, poarta aparat si la o varsta destul de frageda i-a murit si tatal.Prietena mea e dezamagita deoarece ei nu se comporta k intr-o relatie si mereu ea face primul pas cand e vb sa-l sune sau sa se intalneasca(el ii trimite sms in fiecare zi si de la un timp o si suna). Vrea sa se desparta de el, dar nu vrea sa-l faca sa sufere deoarece el tine extrem de mult la ea, de fiecare data cand se cearta ma suna indiferent de ora sa-mi spuna sa vorbesc cu ea, chiar si atunci cand a aflat ca ar fi mai bine sa se desparta i-au dat lacrimile,(bineinteles nu in fata noastra, am aflat de la el, deoarece imi spune tot ce are pe suflet). Ea uneori il iubeste enorm, uneori ii vine sa puna punct relatiei.Va rog trebuie neaparat s-o ajut k-mi este prietena.sadsadsad

Răspuns Câştigător
| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
Aceasta este o problema delicata, iar tu nu prea ai ce sa faci. Tu te implici mai mult de cat ei in relatia lor (bine, nu chiar, dar cam cat ei), iar asta nu e normal, gandeste-te ca daca nu erai tu probabil ca s-ar fi despartit de mult (de fapt probabil nici nu s-ar fi cunoscut tongue). Trebuie sa-i lasi sa-si rezolve singuri problemele, chiar daca poate ca nu sunt pregatiti, dar trebuie sa faca asta si singuri. Nu zic sa nu te mai implici deloc, pentru ca trebuie sa le mai dai un sfat sau sa-i consolezi. Mai bine pune-i fata in fata la o discutie sincera, pune-i sa-si recunoasca iubirea reciproca, sa o auda de la ei ca sa fie mai siguri, iar apoi, ca au auzit de la ei, spune-i prietenei tale ca trebuie sa aiba rabdare, si ca daca chiar tine la el, atunci sa faca cateva sacrificii, ca daca e mai timid nu inseamna ca nu tine la ea, iar lui spune-i ca ea il iubeste asa cum e, si ca nu trebuie sa se teama ca e nu-l iubeste, pentru ca in modul asta ea va crede asta. Trebuie sa vorbeasca sinceri si sa-si recunoasca defectele, si sa faca ceva in privinta lor, ca altfel se vor pierde.
Sper ca te-am ajutat, bafta big grin.

1 răspuns:
| MasterDanny a răspuns:

Cum adica'' uneori il iubeste, uneori ii vine sa puna punct''! Nu exista asa ceva. ori il iubeste ori nu. Sfatul meu este ca sa-si asculte inima. Odata ce nu-l iubeste, nu trebuie sa stea k ea. Si chiar daca sufera asta este viata, trebuie sa se obijnueasca