| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat daca ați fi in locul meu. Eu am 19 ani si un copil cu handicap grav de 2 ani. Bun, la medic merge mereu si nu se poate face mare lucru. Eu sunt singura si imi e foarte greu iar de ceva timp ma gandesc ca ar fi mai bine sa il las. sad sunt putin in depresie, dați-mi un sfat ceva.

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Oameni buni sau mai putini buni.
Roxana e un copil si ea chiar daca e o mama deja.
De ce o judecati si o jigniti. A venit la noi sa incercam sa o ascultam sau sa-i dam o parere dar nu taiati in carne vie.
Nimeni de aici nu-i stie situatia si nevoile ei.
Va dati seama ca daca nu isi dorea acel copil nu se nastea, deci isi iubeste copilul. Intr-un fel ii vrea binele daca stie ca undeva e bine chiar daca spune si ea ca-i este greu.
In acelasi timp fiind singura nu are suport si se simte depresiva.
Haideti sa o ascultam si sa o ajutam cu ceva daca putem si nu sa-i aruncam cuvinte care-i fac si mai rau.
De ce dea in judecata tatal.copilului daca nici nu l-a recunoscut?
De ce este ea pedepsita? Eu nu cred ca e doar ca a facut sex la 17 ani cum multe fete fac acelasi lucru.
Suntem penibili in modul cum distrugem o persoana care isi dlface curaj sa ceara ajutor.

21 răspunsuri:
| crud a răspuns:

E foarte greu ca cineva sa se poata pune in situatia ta. In general, ideea este ca, daca o mama are un copil, lupta si face tot ce posibil si chiar imposibil, pentru binele copilului. Daca il lasi, in ce fel de sistem il lasi? Ai incredere ca ii va fi mai bine fara tine? Daca il pastrezi, iti va fi foarte greu, dar... esti mama si ai responsabilitati de mama. Esti singura in chestiunea asta si singura va trebui sa hotarasti.

| Eireann a răspuns:

Esti intr-o situatie foarte dificila, nu numai ca ai un copil bolnav dar esti si tu un copil. Ai vrea sa te intorci la momentul de dinainte de a deveni mama, cand totul era mai usor, mai putin complicat. Zici ca esti singura... Tatal copilului, parintii tai, parintii lui? Cineva trebuie sa fie alaturi de tine, sa te ajute, e infernal de greu. Sa lasi copilul... In gara? In holul spitalului? Asta e oare solutia? Cere ajutor pentru tine si pentru copil, apeleaza la parinti, bunici, rude, prieteni. Lasa mandria!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Cu tatal copilului si rudele lui nu tin legatura de cand s-a nascut ...parinti mei sunt bolnavi si alte ajutoare nu am

| DevilRock a răspuns:

Cum poți să te gândești să îți abandonezi propriul copil doar pentru că este bolnav?
Ce fel de mamă ești?

| uchihasasuke09 a răspuns:

De la depresie nu gandesti chiar bine deoarece te face sa vezi partea goala a paharului.Tu trebuie sa fi puternica si nu trebuie sa il lasi fiindca nu are nici o vina copilul.Sunt sigur ca se bucura si simte ca il iubesti si trebuie sa ai mare grija de el pentru ca lumea ii rea dar tu singura poti fi mai puternica decat ei.Nu trebuie sa le bagi in seama rautatile si prostia celorlalti.In timp lucrurile se vor imbunatati, nu o sa iti mai fie asa greu toti avem perioade cand ne este foarte greu. Daca nu merge cu acel medic incearca sa cauti altul daca poti.Important e sa iti cauti prieteni de valoare si sa fi puternica.Nu merita sa il lasi. Poti incerca sa inveti ceva din care ai putea scoate multi bani in cativa ani ca programare web sau web design, sa traduci articole, sa fi coafeza sau manichiurista, ceva care iti place si e profitabil mai tarziu.Esti foarte tanara si la inceput e greu dar mai tarziu o sa iti fie mai usor.Mult succes si multe bucuri in viata!
P.sbig grinaca vrei sa vorbesti cu mine sau sa ma intrebi ceva poti sa imi dai mesaj pe TPU si cum il vad o sa iti raspund

| uchihasasuke09 a răspuns:

Ai primit mesajele ce le-am trimis?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru uchihasasuke09):

Nu am primit nimic.

| cuvant a răspuns:

Buna Roxana,
Este o decizie dificila si cred ca e foarte greu pentru tine.
Sa cresti un copil la 19 ani e foarte greu daca are si nevoi speciale e si mai greu.
Daca il lasi in sistemul de protectie a copilului ii vor gasi un loc undeva in tara dar ii vei lipsi ca si mana. La fel si tie cred.
Daca il tii si nu vei putea sa-l cresti vei suferi tu personal.
Eu as zice sa-l tii dar depinde ce iti doresti in viitor sa faci
Daca vrei sa stam de vorba scrie-mi in privat.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu tea pedepsit pentru greseala care ai facut-o prin acel copil acum daca il lasi la un centru de minori sa aiba grija de el sa nu te razgandesti sa faci altul in viitor. Ori stai cu el asa cum e sau singura cu aventuri fara sa faci altul altfel va iesi la fel cine stie.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-l in judecata pe tac-su. Urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacã gasesti un barbat capabil sa te accepte si sa te ajute cu acel copil, financiar, emotional si sa fie alaruri de tine.ai putea sa pastrezi copiul. Dacã nu, mai bine il lasi, nu doar ca iti faci rau tie si si copilului sa te chinui singura cu el.

| SilentRain a răspuns:

Da bravo,lasa copilulu sa se chinuie singur, că tu nu vrei sa ii fii mama că e prea greu
Nu contează că copilașul o să sufere enorm că il părăsește mama lui, contează că DOAR TU sa fii bine (ești egoista crying )
Poate e handicapat dar cu siguranță are sentimente, și o să își aducă aminte că are o mama care la părăsit
Când ți-ai tras-o, ai știut cum se fac copiii
Asumați responsabilitatea, nu ești nici prima, nici ultima care are un copil cu handicapat

Cum adica ești singură?
Părinți nu ai? Ei ce au de zis?
Chiar nu te ajuta absolut nimeni'?
Cunosc cazuri de femei cu copil handicap și loc de muncă, cu siguranță nu e ușor dar cu siguranța trebuie sa lupți pentru copilul tau
Sper din tot sufletul sa deschizi ochii și să lupți pentru ingerauslul tau
Un bărbat care te iubesc pe tine cu adevărat, va iubii și copilul tau fara sa aibă figuri sau pretenții

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

"Un bărbat care te iubesc pe tine cu adevărat, va iubii și copilul tau fara sa aibă figuri sau pretenții"
Usor de zis farã figuri si pretentii, tu ai vrea sa intemeiezi ceva serios cu unu care sti ca a lasat-o pe una cu un copil? Nu iti zice nimic de caracterul lui?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce ai intinerit in cateva zile laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părere strict personală pe care n-o impun nimănui:
- l-aș abandona

| romeo78 a răspuns:

Din păcate legea nu îți permite abandonul! Se va face comisie de anchetă, va fi chemat inclusiv tatăl copilului, s-ar putea să fie tras la răspundere pentru întreținerea de raporturi sexuale cu o minoră! Veți fi consiliați, el va fi obligat să vă ajute financiar! De asemenea, dacă nu ai certificatul de handicap al copilului, ți se va face dosar, în funcție de gravite vei primi indemnizația de îngrijire la domiciliu!
Deci, șanse de abandon nu vei avea.
Trebuie să vorbești cu medicul de familie și să ceri ajutor!

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca statul acorda ajutor financiar, in caz de handicap grav.
Din pacate, copilasul asta este un suflet nevinovat si daca l-ai facut, esti responsabila de viata lui.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica sa-l lasi? Esti nebuna? Ia legatura cu tatal pentru intretinerea copilului si alte probleme. L-ai conceput cu capul pe perna sau cu capul in nori? Asuma-ti responsabilitatea pentru el.

| SG1995 a răspuns:

Hm e dacă îl lași în sistem o să ajungă rău, și nimeni nu o să-l adopte având handicap. Mai bine făceai avort, era mai puțin dureros pentru micuț.
Sugestia mea e să apelezi la un ONG gen mama și copilul, ei te-ar putea ajuta.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că sunt destui, eu person aș fi în stare să iau una cu copil. Un copil e un copil indiferent al cui e.

| Liviu a răspuns:

Decat sa se chinuie mai bine lasa-l, si asa e chinuit cu tine, sa nu ii poti oferi toate cele necesare, sa il poti ajuta.Decat sa va chinuiti mai bine stiica il dai undeva unde ii se poate oferi ce are nevoie.Dar nu e normal sa il dai, insa uneori suntem OBLIGATI sa facem lucruri care nu vrem.Asta e, sa iti fie invatare de minte alta data, insa nu te pot judeca, nu imi permit acest lux, in cazu asta e vorba de omenie.TOti arunca cu noroi,nimeni nu a spus "Unde stai,ce probleme ai, ca sa iti trimit ceva " in schimb, unii arunca cu noroi, altele isi dau cu parerea fara sa stie prin ce treci, dar daca e chiar asa de dificil, asta e.Nu iti inchide viata aiurea, trimite copilu unde poti, la orfelinat, sau infiaza-l, si asta e.Pentru ca nu e vina ta ca acest copil s-a nascut cu probleme.Nici vina lui, nu e nici singuru nici ultimu copil abandonat happy