| anonim_4396 a întrebat:

Este o intrebare serioasa la care vreau un raspuns concret, va rog mult.
Cum pot sa scap de depresie fara a merge la medic sau psiholog.
Va rog mult de tot.
Este foarte greu sa traiesti cu depresia, chiar am nevoie de un sfat bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Depinde ce anume ti-a declansat asta, in principal daca poti sa identifici acest factor sau factori incearca sa ii eviti pe cat posibil, fa o schimbare in stilul de viata, cercuri de prieteni, te apuci de un sport, sunt multe solutii daca vrei cu adevarat.

| SLS a răspuns:

Mergi la un preot, el iti va spune cum sa te rogi Domnului sa ce sa faci ca sa scapi.

| kiddoeraxus a răspuns:

Daca vrei putem sa vorbim prin mesaje despre acest lucru. Si eu am fost in depresie si nu m-a ajutat nimeni, plus ca vreau sa dau la psihologie si daca este ne-am putea ajuta reciproc. happy

| Emckill21 a răspuns:

Hey, depinde fiecare detaliu cat de mic aici, daca poti sa imi spui de ce ai intrat in depresie s-au de ce consideri ca este asa, ce te-a adus la depresie ar fi un lucru foarte bun si cred, ca as putea sa te ajut

| OooMurasakiNekoOoo a răspuns:

Depinde mult si de la ce vine depresia, de multe ori poti sa te simti mai bine daca vorbesti cu cineva, o persoana de incredere care sa te asculte. Daca este o problema foarte mare ar trebui sa ceri sfatul unui medic sau psiholog, uneori poti scapa de depresie prin anumite activitati care iti plac, precum dansul, cititul, desenatul si multe altele. Oricum asta este o solutie pe termen limitat.