| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca nu ar trebui sa va intreb pe voi, ci sa ma sfatuiesc cu un specialist, dar ma gandesc ca poate a mai trecut cineva prin asta si imi poate da vreun sfat. Am rau de masina, de fapt de miscare (orice tine de mijloc de transport sau de tumbe/piruete, etc.). Am fost la un medic sa imi fac o ecografie (nu pentru problema asta, fusese pentru altceva), dar i-am explicat si de problema asta si a spus ca dupa ecografie nu am absolut nimic, dar in schimb am otolitii deranjati sau ceva de genul, nu mai tin minte exact ce a zis. Otolitii fiind niste microcristale din urechi care cand nu mai sunt la locul lor produc ameteala si alte simptome. Si a spus ca imi poate face manevra Epley (parca asa se chema) pentru a mi-i repozitiona. A mai incercat cineva de aici asa ceva? Sincer, mi-e putin frica, ma gandesc ca poate am alta problema si manevra sa imi faca mai rau... Eu de mica am rau de masina, doar ca nu era asa de accentuat. Aveam mai mult in curbe sau cand era caldura mare, dar acum am mai mereu. Si chiar nu mai suport. Chiar imi doresc sa merg in alte orase fara sa ma mai simt mereu rau. De ceva timp pana si cand ma dau in leagan parca atunci cand ma opresc simt putin o ameteala. Ceea ce inainte nu o aveam, cand eram mica adoram sa ma dau in leagan. Eu ma gandeam ca poate am lipsa de vreo vitamina si din cauza asta am ameteli si ma simt rau in cazurile de genul, dar nu sunt medic ca sa imi dau singura diagnostic, asa ca nu stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emetiral. Și închide ochii în mașină cât poți de mult.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ok, multumesc.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Am incercat aproape tot ce exista la noi anti-rau de miscare, ultima data luasem ceva si din Italia si degeaba. Pana am dat de un medicament banal si foarte ieftin care m-a salvat. Emetostop, se numeste. Incearca-l, ia 1-2 comprimate cu 1 ora inainte de plecare. E vis. laughing

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ok, multumesc! Si eu am incercat multe, dar nu prea au avut efect. O sa incerc si Emetostop, sper sa mearga.

| qwertpro a răspuns:

Am avut aceeasi si problema, si raspunsul l-am gasit intr-o carte medicala. Unii oameni au rau de masina din cauza ca incearca sa opreasca obiectele din miscare.Incearca ca atunci cand esti in masina sa nu incerci sa opresti obiectele din miscare pe care le privesti, lasa totul sa fie asa in miscare, nu incerca sa te axezi pe ceea ce vezi, lasa sa treaca prin fata ochilor si nu te gandi mereu la asta pentru ca daca vei sta mereu cu frica ca nu cumva sa iti fie rau, atunci la sigur iti va fi.

| anonim_4396 explică (pentru qwertpro):

Ok, o sa incerc sa nu ma mai gandesc atat. Multumesc.