| CQRMEN09 a întrebat:

Bună,am nevoie de un sfat
Eu sunt într-o relație cu un bărbat de 4 ani de zile din care au rezultat și 2 fetițe!
Totul era foarte frumos la început dar cu timpul a început să se schimbe și să observ că numai ii pasa de mine,vorbește urat și sec cu mine,nu îmi acorda importantă, pentru el oricine pare mai important decât mine,îmi spune că eu numai contez pentru el și că stă cu mine doar pentru copiii,în fața celorlați pare foarte iubitor și foarte bun dar când e doar cu mine se schimba radical și mă face pe mine tot timpul să par mincinoasa,când ii spun că plec și îl părăsesc îmi spune ca ușa e deschisă dar mă amenința mereu cu copii că nu îmi lasă copiii, eu acum ce ar trebui să fac?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai de vorba cu el, calma si discuati intre voi ce nu va convine.
Notati fiecare fustrarile pe cate o coala de hartie, iar dupa terminare schimbati hartiile.
Astfel, fiecare dintre voi va sti din prima mana ce nu-i place partenerului/ei si va rebui sa-si schimbe comportamentul si obiceiurile neplacute.
Copii merita sa aiba doi parinti si o familie iubitoare!

| ania a răspuns:

E o mare greseal că ai acceptat să te muti cu el fără căasatorie.Sexul fără casatorie nu e binecuvantat de Dumnezeu, aduce nefericire și lipsă de dragoste și respect.Cred că dacă nu vrea să vă casatoriti, ar fi bine să te rogi lui Dumnezeu să te ajute să gasesti o solutie si să pleci de la el cu copiii

| Simpatic a răspuns:

Pacat ca s-a ajuns la asta, dar el este cam nesimtit daca face asa ceva, fara motiv!
ati putea incerca sa mergeti la consilier, de ce nu!
ai putea sa lupti pana la final (daca se va ajunge la divort). dar sa lupti cat poti de obiectiv, nici iei din orgoliu o decizie pripita...
daca nici cu lupta ta, cu vorbitul cu el, cu mersul la consilier, cu acordarea unei sanse casnicii voastre nu se rezolva>> ultimul pas este divortul!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iei copiii si pleci. Nu are ce sa lase. Esti mama, mama are mai mereu prioritate.

| Anonimul151 a răspuns:

Din păcate cunosc și eu astfel de persoane. Chiar și eu am în familie astfel din persoane.

Sfatul meu este, să scapi de această persoană cât mai rău. Pe lângă faptul ca în exterior ( cu persoanele din jur ) se comportă bine, iar când sunteți doar voi se comportă foarte urat... Comportamentul asta nu e unul normal absolut... Și, ca să fie bine ar trebui sa scapi de el pentru ca e un om TOXIC.

Degeaba zice el ca nu îți da copii, pentru ca nu el o hotărăște. Ci legea.

Din păcate, oamenii de acest gen care au o "față" bună cu cei din jur, iar altă față cu cei din familie ( soție, copii etc), sunt în stare și de lucruri mai rele...

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Nu mai e atras de tine ori te inseala ori amandoua variante. Ideal ar fi sa va desparțiti, pentru ca eu unul nu vad sa rezolvi o astfel de problema. E vorba si de demniatatea ta aici pana la urma.
Gandeste-te si la faptul ca poate agresivitatea verbala cu care te trateaza se poate schimba in una fizica avand in vedere ca nu mai e atasat de tine. Zic sa ai grija.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Traiesti fix acelasi vis urat pe care il traiesc eu de 4ani. Bun, imi pare bine ca ai sesizat problema, e foarte bine! ca cauti ajutor, solutii si raspunsuri
Exista rezolvare! Avand in vedere cele enumerate mai sus, sotul tau e fix la fel cu actualul meu sot cu care traiesc acum. Fix la fel imi face si mie cu amenințarea, trebuie sa stii ca e falsa el doar vrea sa te intimideze prin asta.
Sotul tau e narcisist cu personalitate dubla, si ceea ce e mai rau e ca nu poate fi tratat niciodata. Nu se vindeca de asa ceva.
Trebuie sa faci ce am facut eu. Ia-ti puterea inapoi, discuta cu multi psihologi, incearca sa iti revii.usor, usor.

Eu mi-am pus in aplicare un plan. Daca vrei sa stii care e ma poti contacta.
Eu sunt sigura ca ies tu? Ai de gand sa ramai acolo pe loc?

| Marius846FM a răspuns:

Destul de aiurea din moment ce ai auzit clar ca nu mai esti importanta pentru el gaseste o solutie fa sa iti fie bine cantareste lucrurile cu atentie altfel o sa ai o viata de chin si plina de lipsuri. meriti mai mult de atat tu si copii tai

| ___pCtu a răspuns:

E mai greu sa faci ce ti recomand eu, dar hear me out. te duvi inapoi in timp. cand te pui impreuna cu dumnealui, asculta aici, TE UITI CE FEL DE OM E. da nu asa, o luna, doua. ca sa stii si tu in ce te inhami si cu cine te reproduci. ai vazut anumite "red flags" din timp? perfect, discuta le si vezi daca se schimba. Aa, nu se schimba? ok gasesc alt barbat care o sa faca un bare minimum pentru mine incat sa se schimbe. sper ca te ajuta, funda?☺️?