| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Am nevoie sa ma asculte cinevaa sa ma descarc, si singurii cnicau care pot vorbii sunteti voi,
De la un timp de vreme parintii mei se tot cearta, mama vrea sa plece in Spania sa lucreze si asta a devenit un subiect de cearta.Nu vorbesc unul cu altul si eu asist mereu la certuriile lor. Bunica spune sa se desparta daca nu le mai convine sa stea impreuna.Ma simt groaznic,singura, ca nu am pe nimeni, uneori imi doresc sa mor sa nu ma fi avut.De 2 zile plang mereu numai mananc cu ei la masa, sa nu`i vad, stau inchisa in camera.La scoala mi-a venit sa plang si toti colegii ca ce am si nu le puteam spunesad, prietenul meu la fel ma bufnit plansul la telefon si i-am spus ca trec printr`un moment prost, nu i-am zis ca intre ai mei e o cearta.Numai pot.crying(( Va multumesc ca ati avut rabdarea sa ma ascultati.

10 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

| Niiiicu a răspuns:

Imi pare rau ca trece printr-o asemenea situatiesad

| ALeXsSaY a răspuns:

Hm. uite un ID: emotional.stories Daca doresti sa vb mai pe larg. Referitor la ceea ce ai scris aici, crede-ma ca te consumi prea mult. Da, inteleg, ii iubesti pe amandoi, te doare sa vezi ca se cearta si nu se mai inteleg, dar gandeste-te ca decat sa continue asa, mai bine sa se desparta. Tu de ce nu incerci sa vb cu ei? Atitudinea ta pasiva din cate spui, nu e tocmai benefica din moment ce te afecteaza si te face sa te simti ingrozitor. Presupun ca nu mai ai 10 ani ca sa te considere un copil. Esti parte din familie, implica-te in discutia lor si incearca sa ii calmezi. Crede-ma, orice parinte isi doreste ca fiul/fiica sa sa NU asiste la certuri si discutii aprinse. Daca mama ta vrea sa plece in Spania si tatal tau nu o lasa [presupun ca asta e motivul certurilor], cel mai bine ar fi sa vb cu dansa. Plecatul din tara e o modalitate disperata de a castiga bani, dar chiar nu se poate in tara? Sau, de ce nu va mutati toti acolo?[e o tara mult mai civilizata] ca sa nu mai existe problema distantei, a geloziei etc etc. Nu stiu cat de coerent am fost, dar sfatul meu este sa nu te mai consumi atat si sa nu mai fi pasiva.

| ALeXsSaY a răspuns:

Nu ai ce sa vb cu ei? atunci inseamna ca nu e ok deloc. daca pun cearta inaintea ta, am vazut ca ai 17 ani, poate de aceea, au impresia ca pe tine nu te mai afecteaza. Hm. sunt parintii tai, nu spune ca nu vrei sa ii mai vezi.

| gaby5995 a răspuns:

Sunt momente grele in viata. Parerea mea e ca ar trebui sa-i spui iubitului tau. Daca va intelegeti bine, o te ajute sa treci peste. Multa bafta!:*

| KingMidas a răspuns:

Probabil mama ta are pe cineva. Tatal tau o iubeste si asta este, ea vrea sa plece in asa zisa "Spania".

AI noroc ca se cearta, dar altii care se si bat? te-ai gandit?

Imi poti da ID de mess, sau facebook sa vb? si in acceeasi situatie. mersi:X

| tay2012 a răspuns:

Spune-i prietenului tau. Si incearca sa vorbesti cu parintii tai sa nu se mai certe. Explica-le ca tu suferi foarte mult si pana la urma ei au o varsta si ar trebui sa stie cum sa rezolve o problema.

Mult succes si ai grija de sanatatea ta.

| Stan_Gabriela_1992 a răspuns:

Off îmi pare aşa de rău pentru tine...sad...Şi eu mai asist la certurile lor cateodată, dar, trebuie sa accepţi realitatea. Spune-le ca vrei sa vorbiţi şi zile ce ai pe suflet, poate asa, se vor schimba, nu stiu.Cred ca ar trebui să te descarci cuiva apropiat, in care ai incredere. Aşteaptă, poate lucrurile se vor schimba.Iţi urez noroc.

| vaseok123 a răspuns:

Am avut si eu asemenea momente in viata. Te inteleg foarte bine.

Tatal meu venea zilnic seara beat acasa si era cearta... O data chiar a incercat sa ne bata dar am avut noroc de fratele mai mare ca la impins intr-o parte si am scapat de pumnii lui. Te sfatuesc pe tine in problema asta sa nu atragi atentia. Tatal tau se teme pentru mama ta ca sa nu il schimbe acolo sau ca sa nu sa se intample ceva caci mama trebuie sa fie linga copii in momentele grele. Tata ar trebuie sa munceasca mai mult. Tu cand vezi ca se cearta bagate intre ei si despartei. Incercarea vina n-are. Nu le atrage atentia sau cauta o tema pentru vorba. Eu iti spun sfaturile acestea din experienta proprie. Eu incepem sa ma prefac ca mii rau sa ca ametesc si nu ma pot tine pe picioare sa vezi ce repede se linisteau ambii big grin

| vaseok123 a răspuns:

Fiecare al trilea copil depe glob asista la astfel de certuri! Nu trebuie sa te inchizi in tine caci fei suferi mai mult. Te inteleg nu ai cu cine vorbi... Gaseste niste prieteni virtuali si vorbeste cu ei happy Descarcate!