| alinabatos22 a întrebat:

Am o întrebare la care as dori un răspuns cat se poate de rapid.

Mama mea urmează sa ajungă acasa de la lucru și vreau sa vorbesc cu ea despre băiatul de care îmi place.
Nu am mai vorbit cu ea despre nimic legat de relații sau de băieți pana acum și acum ca sunt împreuna cu un baiat de care chiar îmi place cu adevarat vreau sa ii spun.

Eu am 15 ani și am mai vorbit și cu colegele din clasa mea (a9a...de fapt a 10a pentru ca vine vara deja... unele fete fiind chiar mai mici cu câteva luni decat mine) care mi-au spus ca mamele lor stiu de relațiile lor și as vrea ca mama mea sa reacționeze la fel de bine pentru ca nu vad ce lucru rau ar fi in aceasta relație sau ce ar putea sa o deranjeze.

Am vorbit foarte mult timp cu băiatul respectiv și ne-am vazut de multe ori înainte sa decidem ca vrem sa fim împreuna și menționez ca nu fumează și nu este implicat in anturaje negative sau ceva.

Chiar nu vreau sa reacționeze altfel și chiar vreau sa ii spun pentru ca as fi mai fericita și as putea sa ii fac cunoștința cu băiatul sa vada cat de bine s-ar putea înțelege.

Va rog luați in serios intrebarea

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

Dacă simți că ai o anumită siguranța emoțională în sânul familiei, spune-i.
Totuși cred că odată ce-ar afla și ea despre asta o să fie mai bine și pentru tine fiindcă o să ai cui să îi ceri sfatul, unui om care la rândul său a trecut prin aceste etape.

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Foarte bine ca vrei sa-i spui.
Eu, sincer, as reactiona groaznic, dar mna, nu toti sunt la fel ca mine.
E important ca, daca tot faci greseala asta, macar sa-i spui mamei, ca sa nu ajungi la prostii mai mari.

| Anaida0310 a răspuns:

Ti-aș sfătui să începi discuția mai p departe pentru a vedea ce gândește ea despre o relație la vârsta pe care o ai, apoi să-l spui că comunici de ceva vreme cu un băiat și să-l caracterizezi. Baftă.

| Andreeush a răspuns:

E bine că vrei să vorbești cu mama ta însă nu ai de unde ști cum va reacționa.

| Asuganni a răspuns:

Eu zic sa nu te grăbești, ai tot timpul la dispozitie pe la 17 ani. Dar totusi incearca sa vorbesti cu ea si daca accepta, sa aveți o relatie frumoasă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mama ta ar avea o reacție fermă de respingere a idei, atunci relația voastră ar avea de suferit. Așa că eu zic să discuți cu mama pe tema aceasta în general, să vezi ce gândește ea, și apoi doar să îi spui.

| alinabatos22 explică (pentru Cannibal):

Chiar s-a bucurat când i-am spus și nu are nici o problema legată de el. mulțumesc ❤️

| Cannibal a răspuns (pentru alinabatos22):

Mă bucur că te-am putut ajuta?