| raluca01 a întrebat:

..sunt super fericita ...baiatul de care imi place mi-a spus ca ma place si ca vrea sa fim impreuna si m-a sarutat.Sunt foarte fericita! Dar ca intotdeauna exista si probleme, baiatul a fost si cu o prietena a mea mai demult si au ramas prieteni buni... dar cred ca ea inca mai simte ceva pentru el si nici eu nici baiatul nu vrem sa o ranim, asa ca am hotarat sa nu spunem nimanui ca suntem impreuna ...decat persoanelor de incredere. Ce credeti despre acest lucru?tongue

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Va complicati de pomana.
Mai devreme sau mai tarziu,ea tot va afla.
Daca ascunzi adevarul nu inseamna ca ai rezolvat problema!
Tare as vrea sa stiu a cui a fost ideea.
Pentru ca daca a fost a ta,ma rog,a fost neinspirata.
Dar daca a fost a lui,atunci asteapta-te peste un timp sa inceapa sa te ocoleasca o alta prietena de-a ta,pe care el o va place si o va saruta,dar nu-ti vor spune ca sa nu te raneasca!
Nu vreau sa-ti otravesc fericirea,scuza-ma.Dar,asta nu e relatie,e un joc de-a ascunselea.
Iesiti in lume frumos si cinstit,spuneti adevarul, n-o sa dea nimeni cu pietre in voi!
Incercand sa menajati sensibilitatea prietenei, condamnati relatia voastra la minciuna si complicatii.
Si e inutil!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mi se pare aberant si prea infantil... aveti 10 ani sau ce?!

O relatie trebuie exprimata fara retineri. Vorbeste cu el si infruntati impreuna si urarile de bine si ochii invidiosi.

Cum poti cere persoanei sa nu te tina de mana pe strada,sa ii fie teama de cine va va vedea, sa va simtiti ca niste intrusi, ciudati?

Si pentru ce? Doar ca ai tu impresia ca il place amica ta? So what? E singura care se simte atrasa de el? S-o crezi tu...

Eu cred ca de-fapt ti-e teama de gura lumii si nu sti ce inseamna o relatie adevarata.Maturizeaza-te si daruieste totul in dragoste, nu mai fii copil!

O sa-l pierzi cu prostiile tale, si sa vezi ce ''fericita'' vei mai fi.

| zuzu a răspuns:

Deci sa inteleg ca "CMBP" Nu e persoana de incredere?

| serendipity8300 a răspuns:

Dc nu-i spui prietenii tale adevarul? nu crezi ca va fi mai ranita daca afla de la cineva sau va vede impreuna. fa-ti curaj si spune-i adevarul, e prietena ta are dreptul sa stie si poate te inseli si nu mai simte nimic pentruel.

| raluca01 explică (pentru serendipity8300):

Am intrebat-o acum o saptamana daca mai simte ceva pentru el si a zis ca inca mai tine destul de mult la el.Si nu vreau sa ii spun adevarul pentru ca a mai trecut printr-o situatue foarte asemanatoare cu un alt baiat si cu prietena ei cea mai buna.Si de atunci nu mai sunt asa bune prietene.Si mi-ar parea rau daca as pierde o prietena asa buna ca ea.

| Frumushica20001 a răspuns:

Draga Raluca, eu iti spun sa ii zici adevarul prietenei tale pentru ca daca alfa de la altcineva o sa fie mai greu si atuncia poate... nu o sa mai vorbeasca cu tine.MULTA BAFTA!

| Ezyo a răspuns:

Daca ei sunt doar prieteni, nu vad de ce nu puteti voi sa fiti impreuna.
"Persoane de incredere"? In cazul de fata nu prea gasesti, deci parerea mea este sa nu va ascundeti si sa i-o spuneti prietenei tale. Oricum mai devreme sau mai tarziu va afla, ar fi mai corect sa afle de la voi.

| raluca01 explică (pentru Ezyo):

Prin "persoane de incredere" ma refeream la prietenii nistrii cei mai buni, in care avem incredere deplina, si stim ca de la ei nu ar mai avea cine sa afle.

| buhuhu a răspuns:

Nu trebuie sa-i ascunzi prietenei tale. daca iti e intr-adevar prietena o sa te inteleaga. daca o sa fie ranita...nu ar trebui sa iti pierzi prietena pentru un baiat.indragosteala asta trece, dar o prietenie poate sa ramana pe viata

| juleees a răspuns:

Daca acea fata iti e pritena spune-i adv