| Kate1979 a întrebat:

Help me! Am o relație de 5 luni cu un băiat pe care il iubesc. La început totul era bine si aici ma refer la faptul ca mama mea il adora, mereu ii lua apărarea lui cand ne certam si asa mai departe. Ei bine, de o luna si jumătate nu înțeleg ce se întâmpla cu ea, parca e împotriva noastră. Părinții mei sunt despărțiți, iar mama are o relație cu un tip cu care ma înțelegeam relativ bine pana cand mama i-a dat dreptul sa se ia de mine si sa ma tragă la răspundere pentru o cearta pe care o avusesem cu mama. Nu mi s-a părut normal sa imi spună el ce sa fac, plus ca începuse sa se lege de faptul ca de cand sunt cu prietenul meu m-as fi schimbat si ca nu mai sunt aceeași persoana dinainte. Aproape ca începuse sa imi interzică sa ma mai văd cu el. In momentul acela, la o criza de nervi, i-am spus ca plec si nu m-a oprit nici măcar mama. Singurul lucru pe care mi l-a cerut prietenul ei a fost cartela din telefon care era pe abonament si era plătit de el (el având mai multe abonamente). Am plecat la iubitul meu si mama tot nu a încetat, ne-a vorbit urat amândurora, iar a doua zi a vorbit cu mama iubitului meu care m-a si ajutat sa ma împac cu mama si sa ma întorc acasa. Cand m-am întors a fost totul bine vreo 2 saptamâni, pana ce a început sa vorbească la fel cu mine si cu el, mai exact ea cand este nervoasa își vărsa nervii pe noi doi. In seara de revelion ar fi trebuit sa ramân la el, însă nu m-a lăsat pentru ca băuse si el ca orice om. Astăzi am avut o cearta cu iubitul meu, iar mama a intervenit ca de fiecare data, încercând de aceasta data cu orice preț sa ne despartă si spunându-mi ca el ma consuma si ca nu e de mine, ca nu ma iubește etc. Il înjura si il face in toate felurile si ma doare acest lucru. Iubitul meu fiind nervos i-a vorbit urat astăzi, s-au jignit reciproc, iar mama a facut in asa fel încât sa ii implice si pe părinții lui ceea ce nu e corect pentru ca oamenii aceia m-au primit cu brațele deschise întotdeauna la ei in casa. Nu știu ce sa mai fac. Il înjura si spune ca o sa dea acatiste la biserica sa se aleagă praful de el. Țin sa Menționez ca el imi arată mereu ca ma iubește prin diverse gesturi, ieșiri, vorbe si asa mai departe, însă este o fire încăpățânată (zodia taur) si lasă foarte greu de la el, iar atunci cand ne certam așteaptă doar de la mine si ma face de multe ori sa ma simt vinovata. De multe ori am
Impresia ca este rece, iar el imi spune ca este doar in capul meu. Are planuri de viitor cu mine, la fel si eu, dar nu știu ce sa mai fac. Eu eram foarte apropiată de mama si ma doare ca ei doi nu vorbesc. Practic sunt la jumătate! ajutați-ma cu un sfat, va rog!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad esti una impotriva a trei persoane. Iubitul incapatanat, prietenul mamei isi cam depaseste atributiile iar mama ta este la mijloc.Si cam se ia dupa prietenul ei.Este cam greu pentru tine sa iesi din asemenea dilema.Parerea mea este sa te muti cu prietenul tau, atragandu-ti, cred, furia mamei, daca esti convinsa ca aveti un viitor impreuna.Nefiind sub influenta altora poate ca relatia voastra va decurge mult mai bine.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Prea te complici cu relatia in care esti, esti tanara esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri

| darrio2007 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Frumos raspuns, n-am ce zice! Du-te si culca-te.

| sofisis a răspuns (pentru darrio2007):

El considera ca viata tuturor se invarte in jurul organului genital.
Nu are sens sa incerci sa ii schimbi parerea.

Cat despre tine fata draga, depinde foarte mult si ce varsta ai. Daca ai sub 17-18 ani...e cam greu sa ii tii piept mamei tale si nu prea ai cu ce arme sa lupti decat cu cele sentimentale si psihologice. Poti incerca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca suferi, nu te sfii sa plangi. Daca e mama in adevaratul sens al cuvantului, va intelege ca nu e ok sa lase un strain sa se bage in viata ta (iubitul ei) si ca nu e ok ca dupa 5 luni in care te-a lasat sa te indragostesti de un baiat, sa vina sa spuna ca s-a razgandit. Explica-i tot ce simti.
Daca in schimb ai peste 17-18 ani, te poti muta cu iubitul tau. Macar partial, ca sa zic asa. Adica nu neaparat cu catel si purcel dar sa faci in asa fel incat sa petreci mai mult timp cu el si mai putin cu parintii.

| darrio2007 a răspuns (pentru sofisis):

Acest raspuns nu cred ca era pentru mine.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Propun sa o actionezi in instanta pe mama ta.Ia la legatura cu un avocat, iti cumperi o camera, mergi pentru verificare metrologica ( sa poate fii proba in instanta), o inregistrezi cand ameninta si face presiuni in casa, la fel si pe tatal tau vitreg. Il iei de martor pe iubitul tau si uite cum o sa puteti trai linistiti unul cu celalalt.

Dar tinand cont ca esti doar de 5 luni cu baiatul, nu cred ca e o varianta buna, si asa, cel mai probabil o sa va despartiti... deci.

| darrio2007 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Verificare metrologica?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru darrio2007):

Da, pentru a fi proba in instanta trebuie dat un certificat de omologare ( sa nu fie inregistrarea facatura sau alte chestii ) happy

| darrio2007 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Aha! Nu stiam ca legile din Romania accepta asa ceva in instanta.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru darrio2007):

Pe mine m-a pus sa umblu destul de mult de ex. Dar cum sunt multe cazuri la TV si sunt mediatizate, normal ca nu se cere aceste verificare deoarece proba nu se va arata in instanta. Depinde de la caz la caz. O seara frumoasa, Dario!