| deea_15 a întrebat:

Am o mare problema, care a devenit foarte deranjanta in ultima vreme. Sunt foarte emotiva. In ultimul timp a devenit mult mai accentuata starea aceasta. Nu ma simt deloc in largul meu in preajma altor persoane(pe strada, la scoala.), si nici in preajma noilor mei colegi, lucru care ma face sa par o ciudata, fiindca nu pot sa vorbesc sau sa stau cu ei in pauze, stau numai in banca... Deja cred ca am inceput sa fiu vazuta ca o persoana ciudata, fiindca ceilalti nu ma baga in seama, si mi se pare si normal, la felul in care ma comport. Nici macar nu pot sa privesc persoana cu care vorbesc in ochi, ma simt inferioara oricui, nu stiu de ce, chiar nu pot sa ma schimb, am incercat multe metode, dar nu am reusit. Cand stau de vorba cu cineva ma uit in jos sau in alta parte, sunt agitata, imi trec des mana prin par si fac tot felul de gesturi ciudate...Incep sa tremur si sa transpir foarte tare cand trebuie sa citesc ceva in clasa, sau cand ies la tabla, si chiar daca stiu lectia sau raspunsul, ma balbai si imi tremura vocea, si lucrul asta ma afecteaza foarte mult la scoala, fiindca las impresia ca nu am invatat sau ca nu stiu sa citesc(ma refer la limbile straine). Nu mai stiu ce sa fac in legatura cu asta, am incercat sa gandesc pozitiv, am incercat si niste pastile pe baza de plante pentru emotivitate exagerata, am incercat multe metode, dar fara rezultat. Mi se pare ca sunt inferioara oricui, ca oricine este mai bun decat mine, si ca sunt degeaba. Sper sa imi dati voi un sfat, niste pareri, ceva.

Răspuns Câştigător
| MM a răspuns:

Daca tu nu iti schimbi parerea despre tine, daca tu nu te vezi altfel, nu cere altora asta.Totul trebuie sa porneasca de la tine, din tine.Toti am trecut prin stari de genul acesta. Poate esti inconjurata de persoane care te fac sa te simti inferioara.Schimba anturajul sau schimba-te tu. Te-ai intrebat vreodata daca ai motive sa te simti asa? Poate esti cu mult mai inteligenta decat altii, poate ai calitati pe care altii nu le au. Ce ti se intampla la scoala, in clasa, denota ca ti-e frica de esec, dar nu ti-e frica in sensul ca nu l-ai putea suporta. Ti-e frica pentru ca vad si altii asta, te gandesti ce-or sa zica, te simti prost, te intereseaza prea mult ce zic altii.Pentru ca te gandesti prea mult cum sa nu o dai in bara cand esti ascultata, cand iesi la tabla, asta te face sa gresesti, sa te pierzi cu firea, sa uiti ce vrei sa zici. Iti plac persoanele care sunt relaxate, la scoala, pe strada? Care se poarta firesc, natural? Care se simt in largul lor oriunde? Stii de ce sunt asa? Pentru ca nu le intereseaza ce zic cei din jur, pentru ca nu sunt dependente de parerile altora.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Din ce spui tu, ar putea fi vorba de teama de a fi evaluata ca fiind inferioara. Relatia ta cu tatal cum e? Te-a sprijinit neconditionat, ti-a incurajat initiativele, te-a laudat cand ai avut cate o realizare? Eu ti-as recomanda sa mergi la consilierul scolii si sa stai de vorba cu el, in speranta ca aveti consilier. Cateva sedinte de dezvoltare personala ar putea sa te ajute sa iti dai seama care e problema si cum ai putea sa o rezolvi. Bafta!

mariana
| mariana a răspuns:

Lipsa de incredere in persoana ta iti creaza mari probleme si de aici vin toate, combinat cu faptul ca iti doresti sa fii apreciata de cei din jurul tau si tie frica de esec, asa cum ti s-a raspuns deja.
Trebuie sa pornesti de la tine, sa te analizezi, sa vezi ce calitati si ce defecte ai, sa incerci sa te cunosti si sa te iubesti pe tine asa cum esti, pentru ca atunci si cei din jurul tau vor vedea ce fel de om esti si te vor pretui. Acum ai probleme de adaptare, ai trecut intr-o clasa noua, cu colegi noi si ti-e mai greu, dar aceasta perioada trece. Sa stii ca, obligatoriu, cand stai de vorba cu cineva, trebuie sa te uiti in ochii acelei persoane si nu in jos, ori pe de laturi, pentru ca aparent, se crede ca ai ceva de ascuns. Tu nu esti ciudata, esti un copil speriat de viata si care nu a fost incurajat de familie, atunci cand a reusit si poate ca ai fost criticata chiar si fara motiv, de aceea ai ajuns in aceasta situatie. Daca tu ai incredere in fortele tale sa stii ca si altii vor face acelasi lucru si te vor vedea asa cum esti tu: o faptura frumoasa, putin timida, dar sincera si cu dorinta de a progresa.
Sa stii ca fiecare dintre noi este unic in univers, fiecare are ceva de oferit si fiecare are locul lui sub soare, depinde daca esti pregatita sa-ti gasesti acel loc si sa-l "mobilezi" cu fiinta ta. Gandeste-te daca tu nu ai incredere in tine, cum pot avea incredere in tine cei din jurul tau? Deci cea care trebuie sa se schimbe esti tu si sunt convinsa ca vei reusi. Asa cum ti s-a recomandat deja in raspunsurile primite, poti sa soliciti sprijin si de la un psiholog, daca cu fortele proprii aceasta schimbare nu o poti face. Dar eu am incredere in tine, stiu ca vrei, ca poti si ca ai determinarea necesara pentru a deveni un OM, pe care sa-l aprecieze si sa-l iubeasca familia, anturajul si cine stie "un Fat Frumos", care sta si te asteapta ca sa cresti si sa infloresti. Curaj, nimeni in lume nu are numai calitati, are si defecte, dar important este sa primeze calitatile, iar defectele de genul "timiditatii" se trateaza cu vointa de a deveni un om cu incredere in fortele sale.
Sa fii sanatoasa si sa izbandesti in viata.

| dulc3'maria a răspuns:

Daca te-ai inchis in tine toti te vad k pe o persoana ciudata la un moment dat, asa sunt si eu dar incerc sa imi fac cat mai multi prieteni sa le spun tot ce am pe suflet sa ma invete ce sa fac si daca tu nu incerci sa te schimbi nimeni nu te poate schimba:yawn

| ramonna a răspuns:

E posibil sa fie din cauza problemelor de acasa, sau e posibil sa fi intrat intr-o depresie usoara. Asta e doar inceputul... ai grija ca depresia se poate agrava mai tarziu, ca eu stiu de la o prietena de-a mea.