| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! VA ROG MULT SA CITITI TOT! de la un timp nu mai inteleg ce se intampla cu mine, sunt tot timpul trista imi vine mereu sa plang, de multe ori o si fac, de cand am terminat clasa a 8a si am intrat la liceu m-am schimbat foarte foarte mult, chiar si parintii mi-au zis asta, stau singura tot timpul, nu-mi place compania nimanui, inainte aveam numai note de 9 si 10 la scoala, invatam foarte bine, imi placea sa cunosc oameni noi sa socializez, dar acum am urasc sa merg la scoala, nu mai am rezultate atat de bune, toata vara nu stiu daca am iesit de 3 ori pana la poarta, incerc din rasputeri sa trec neobservata, incerc sa ma feresc de oricine, cum intru pe poarta scolii imi este foarte rau ( ma doare burta, imi vine sa vars, tremur toata, transpir si cand vorbesc cu cineva imi tremura vocea si ma balbai) dar cum ajung acasa nu mai am nimic, absolut nimic, am incercat sa vorbesc cu parintii dar ei nu ma cred, imi spun ca toate astea-s doar in capul meu, de multe ori m-am gandit la suicid, dar nu vreau si nici nu pot s-o fac, la scoala chiulesc mai des din cauza aceste temeri de oameni, faza este ca ma simt epuizata, am nevoie de un timp mai lung liber, nu mai pot sa mai invat parca mi se blocheaza creierul si nu pot memora nimic, iar daca reusesc sa retin cate ceva, cand trebuie sa reproduc in fata clasei e ca si cum nu as fi invatat nimic, uit tot, am avut un proiect la romana de prezentat, l-am facut, dar cand a venit randul meu sa ies in fata sa-l prezint am mintit ca nu l-am facut si am luat 3, intrebarea mea este : cum pot face sa scap de aceasta frica si de comportamentul asta salbatic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Al3xinio a răspuns:

Autoeducare, psiholog sau chiar duhovnic, preotul e tot un psiholog. Si a nu se confunda psihologul cu psihiatrul. Eu cred ca este vorba de o perioada adolescentina in care s-au schimbat unele lucruri, faptul ca ai schimbat scoala, colegii, poate localitatea. stai linistita va trece si te vei familiariza cu noul stil de viata. Imi aduc aminte ca si eu cand am intrat in clasa 9a am trecut printr-o perioada asemanatoare dar mai mica ca si intensitate, cu timpul a trecut si a inceput sa imi placa viata de licean.ahh ce vremuri... ce nu as da sa mai fiu macar o saptamana la liceu... discuta mai serios cu parintii, fa-ti prieteni, si ramai cu capul pe umeri, si nu lasa gandurile negre sa iti rapeasca rationalitatea.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti deprimata din cauza schimbarii. Si observ ca ai si sociofobie (inseamna frica de oameni, cauta pe google). Deci esti ca mine, doar ca eu sunt a 8-a

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai facut fost diagnosticata cu sociofobia, ai fost la vreun psiholog? sau ai de gand sa faci ceva in privinta asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-a fost nevoie. Am citit despre sociofobie si am o mare parte din simptomele alea. Ce sa fac, sa merg la un psiholog? Stau in mijlocul nimicului, intr-un sat din nordul Prahovei. Fac 50km pana la resedinta de judet, nu merg eu atat doar pentru asa ceva

| gingergirl1 a răspuns:

Dar de ce? Nu iti place la liceu? Nu te intelegi bine cu noi colegi? care e problema? Anii de liceu trebuie sa fie cei mai speciali ani din viata fiecaruia! Gandeste-te! Ai balul bobocilor, in a 9 si a10, parerea mea e ca stai mai lejera (intra 10 a si a 11 te pui la invatat mai mult ca vine bac-ullaughing pe urma la facultate si uite asa!
Profita din plin de anii acestia!happy
Presupun ca ai cazut la un liceu bun, nu? Nu inteleg care e problema...asa e liceul, nu am ajuns inca dar am auzit destule persoane laughing Sfatul meu este sa te faci cat mai placuta, si acomodeazate cu noii colegi, invata pentru ca o sa fi apreciata de profesori respectiv si de copii!happy

| CVane a răspuns:

Cam prin asta trec si eu, insa nu chiar atat de grav nu suport compania anumitor persoane si desigur imi place sa stau singur nu stiu de ce dar sunt o persoana mai ciudata, diferita la fel ca tine.Dar, nu stiu de ce tie frica sa vorbesti pur si simplu trage aer in tine si scoate cuvintele pe gura ca nu te mananca nimeni nu mai fi asa speriata, si gandeste diferit, incearca sa socializezi mai mult cu prietenii pe care i ai, si distrea'zate cu ei un tenis, fotbal eu stiu ce va place voua comunicati mai mult si poate asa te vei schimba.

| AnaRadu a răspuns:

Hei ~.~. Probabil acest comportament se va deteriora in timp. Poate este doar frica aceea de nou si nu stii ce se intampla cu tine, nimeni parca nu te mai intelege si nicaieri nu iti mai gasesti rostu`. Si eu am termina a 8a acum si nu mi s.a parut asa greu de urcat ` treapta `. Dar nu este nimic si nu te speria, tot o sa treaca. Mai ai pana te acomodezi cu ` acel nou ` care s, a petrecut atat de repede, prietenii care iti lipsesc si profesorii, iti aduci aminte de toti atunci, ai un blocaj, simti ca nu te poti concentra si nu mai stii ce este in capul tau si ce sa faci. Tot ce trebuie sa retii este : sa fii calma si nici sa nu iti treaca prin cap suicid`ul.Nu se merita. Mult noroc in continuare si sper ca ai inteles ceva din mesajul pe care am vrut sa il transmit. happy

| anonim_4396 explică (pentru AnaRadu):

Faza e ca deja sunt a 11 a si nu m-am acomodat, de 2 ani traisc calvarul asta...

| BelieberForJustinBieber a răspuns:

Pai vorbeste cu parintii tai si spune-le ca ai o teama cand te duci la scoala.pe tema asta te poate ajuta un psiholog sati invingi teama.nu lua raspunsul meu ca pe o insulta. sper ca raspunsul meu ti-a fost util!

| anonim_4396 explică (pentru BelieberForJustinBieber):

Am incercat, dar faze e ca nu ma crede niciunul, ei spun ca toate astea-s doar in capul meu

| Remusssssss a răspuns:

Problema ta este cu increderea in sine,(parerea mea) daca ai fi mai sigura pe tine altfel ar sta situatia incearca sa fii mai optimista si sigura pe tine.

| oanamiley a răspuns:

Ai nevoie de o prietena cu adevarat buna caruia sa ii spui totul. Din pacate, nici eu nu am gasit pe cineva inca si traiesc si eu aceeasi faza