| Anonim9666 a întrebat:

Am o mare problema. Sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani jumatate. Dupa un an am plecat impreuna in strainatate si suntem tot aici. De cateva luni bune(cam 8) eu nu ma mai simt implinita. Pur si simplu il iubesc dar parca suntem frate si sora. Nu vreau sa se ajunga la inselare sau alte chestii urate. Insa nu stiu cum as putea sama despart de el. Peste 2 saptamani, fratele lui o sa vina aici lamunca cu iubita. O sa stea cu noi in casa. Acum o luna am luat chiria aceasta. Vreau doar sa ne despartim fara acuzatii sau vorbe urate. Cred ca este cel mai bine asa insa nu stiu cand ar trebui sa ma despart de el si in ce circumstante. Va rog ajutati-ma cu un sfat. Sa mai astept? Mi-am propus macar sa mai stau pana ii ajut si pe fratele lui si pe iubita sa isi gaseasca un loc de munca. Si apoi sa plec

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca voua v-ar prinde bine un timp departe unul de altul, sa mai respirati si voi. Mai du-te si tu pe la familie si stai o saptamana sau asa ceva, incearca sa nu prea vorbiti ca sa vi se faca dor. De aia e important fiecare sa aiba si prorpia viata, nu doar viata de cuplu.

| Freya1 a răspuns:

Pleaca in tara cand vine fratele lui si nu e singur.
Spune-i ca simti ca ceva nu e in regula si ai nevoie de un timp pentru tine.Du-te acasa stati un pic unul fara altul si sunt sigura ca vei sti ce sa faci.Eu cu fostul asa am facut cand am plecat de langa el si am vazut ca nu mai ii duc grija asa tare si nu ii mai simt lipsa am stiut ca ceva s-a rupt si nu mai poate fi reparat.Am fost 8 ani impreuna si am mai plecat asa cateva zile pe la mama da ii simteam lipsa si imi era dor si atunci stiam ca nu trebuie sa il las dar cand am simtit ce ti-am spus am stiut ca e gata.

| xerxes1 a răspuns:

Ii lasi un bilet.Se descurca si fara tine, nu-ti face griji.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu i se mai scoala sau ce?
Inteleg ca nu faceti sex dar nu am cum sa imi dau seama si din ce motiv nu faceti sex.
Ai avut o discutie cu el pe tema asta?

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Da, ajuta-i mai intai! Circumstantele cele mai potrivite ar fi sa ii spui fata in fata cand sunteti doar voi doi, bineinteles! Ii poti spune ca de cele mai multe ori iubirea, care este cel mai puternic si frumos sentiment, se poate transforma intr-o altfel de iubire, spre exemplu cea platonica! Spune-i cat de special este si ca isi va gasi o fata care sa tina la el negresit, si pe langa asta, daca doreste sa fiti prieteni, il poti ajuta cand are nevoie de o persoana care sa-l sfatuiasca! Ii spui ca nu ar fi corect fata de el ca tu sa va mintiti pe amandoi, si ca tii la el dar ca la un prieten! Ii multumesti pentru momentele frumoase alaturi de el, adica daca te-a ajutat, ii spui ca e o persoana in compania careia te-ai simtit protejata si foarte bine! Daca reactioneaza urat la asta si iti spune ca ii este greu si ca tine la tine, intreaba-l cum il poti ajuta sa uite de tine in postura de iubita si sa-ti devina doar prieten!

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Dar ai grija! Inainte sa-i spui asta, asigura-te ca nu mai simti nimic pentru el, ca dupa o perioada departe de el s-ar putea sa ramai uimita ca iti va lipsi si sa regreti enorm!