| KiduuDianaD a întrebat:

Am o mare problema x-( Eu si iubitul meu ne certam zi de zi si din orice motiv, dar ziua urmatoare ne impacam happy Numai ca dupa putin timp iarasi ne certam. Ce sa ma fac?
Funda :*

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Raspunsul, teoretic, nu e greu, insa practic, e mai greu de realizat. Vrei sa nu te mai certi atita? Mai lasa si tu de la tine. Pentru ce te certi zilnic? Cu siguranta ca nu pentru a salva lumea. Certurile zilnice sunt cu privire la maruntisuri pe care le lasam sa afecteze viata si relatiile noastre. Incearca sa vezi pentru ce maruntisuri te certi, si intelege ca relatia ta cu iubitelul tau e mai importanta decit orice maruntis, si poate asa vei capata motivatia sa mai lasi de la tine, pentru a fi mai mult cu el. Iar daca va fi vreodata totusi vorba de salvarea lumiihappy, atunci cearta poate va fi un lucru bun, caci va va determina sa aduceti cele mai bune argumente pentru punctul vorstru de vedere, gasind astfel si solutii pentru salvarea lumii.
Deci, ce e mai important, el, sau maruntisurile pentru care va certati?

| mgtow a răspuns:

Pui capat relatiei daca nu ai gasit cale de impacare.

| mona a răspuns:

Daca vrei sa mai dureze relatiea incearca macar tu sa fi mai lasatoare, altfel va certati mereu si riscati sa va despartiti

| sabin89 a răspuns:

Asta nu e o relatie care poate dura, fiindca nu e bazata pe respect reciproc. Mai devreme sau mai tarziu se va destrama. Cel mai bine e sa ii pui punct chiar acum, ca sa eviti sa suferi fara rost mai tarziu.

| anonimg a răspuns:

Sa renunti sa mai vorbesti cu cineva cu care nu te intelegi. Ce cauti sa ai relatii cu persoane cu care nu te intelegi? E ce-a maimare prostie. Si pe deasupra i-ai mai facut si prieteni.

| KiduuDianaD explică (pentru anonimg):

Da, dar prima data nu era asa in urma cu doua luni cam asa am inceput sa necertam din orice

| anonimg a răspuns (pentru KiduuDianaD):

Inainte de a cere prietenia cuiva trebuie mai intai sa-l cunosti. Sa-l cunosti nu cand ii merg toate lucrurile bine; ci atunci cand este nervos, cand este suparat. Atunci poti cunoaste comportamentul unui om.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ceva nu merge si cred ca va irositi timpul.

| FemeiaPisică a răspuns:

O iubire adevărată implică şi certurile. O surioară şi un frăţior mereu se certă din diferite motive, dar mereu se împac pentru că ţin unul la altul, aşa este şi relaţia voastră. Important este că vă iubiţi şi sunteţi alături unul de celălalt, indiferent dacă vă certaţi, tot o să vă împăcaţi!

| KiduuDianaD explică (pentru FemeiaPisică):

Da, dar uneori este foarte enervant sa te certi din orice motiv dupa putin timp dupa ce te impaci si m-am saturat tot sa ma enervez aproape in fiecare zi, desi tin mult la el si nu m-as desparti de el sad asta este marea dilema:S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere că sunteți tineri, e bine ca discuția să aibă loc într-un loc public (unde, după 5minute de discuție și cuvinte de speranță pentru viitor, să nu existe un pat unde să se amâne problema iar laughing )

Spune-i ce vrei tu de la o relație, ascultă-l pe el ce vrea, încercați să cădeți de acord și încercați să faceți schimbări (lasă și tu de la tine pentru el și așteaptă ceva timp să iei o hotărâre finală) - dacă tu crezi că nu merită o relație de viitor cu el, atunci caută să-i explici asta (dacă faci pe victima sau îl acuzi doar pe el sigur va ieși urât!)

întrebare: relație la distanță?, care din voi e gelosul care agită? laughing

| KiduuDianaD explică (pentru anonim_4396):

Nu este o relatie la distanta, happy ne intalnim zi de zi, nu stiu mai mult el este gelos

| Lavrajealaa a răspuns:

Incercati sa vorbiti mai mult, sa gasiti impreuna solutii pentru problemele voastre. Daca tu consideri ca mai exista sanse pentru voi, lupta pentru asta. Nu trebuie sa regreti mai tarziu. Trebuie doar sa purtati o conversatie despre noi, despre ceea ce va priveste pe voi. Asta este sfatul meu.

| Savin_Vlada_1997 a răspuns:

Am avut si eu asa o relatie...a durat un an si 2 luni... apoi ambii ne-am saturat de certuri si de tot

| cristianavicol1997 a răspuns:

Asta inseamna ca va iubiti cu adevarat...nu e o problema....principal e ca va impacazi