| AimSpeșălMă a întrebat:

Am o prietenă foarte apropiată căreia i-a murit bunicul. Ce pot face pentru a o înveseli? sad
Vă rog să mă ajutați, nu mai suport s-o văd în starea asta.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa fii langa ea si sa faceti activitatile obisnuite in continuare. Nimic nu ajuta mai mult decat rutina zilnica, sa vada ca viata merge in continuare, si sa-i abata gandurile de la ce s-a intamplat.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Las-o să se descarce, nu o sufoca cu ideile distractive, pentru că o persoană care trece prin aşa ceva nu se poate înveseli brusc, nu poate uita cu uşurinţă neplăcutul eveniment.
Fii alături de ea, arătă-i că înţelegi prin ce trece, îmbrăţişeaz-o, acordă-o timpul necesar, afecţiune, spune-i vorbe frumoase, şi cu timpul îşi va reveni singură.
E greu să treci peste un deces.
Baftă!

| Classy a răspuns:

Pai ar trebui un timp sa o tii departe de lucrurile care ii amintesc de bunicul ei (haine,carti, obiectele lui) si sa realizezi cat mai multe lucruri dragute cu ea! Un picnic, uitati-va la un film, jucati-va ceva, ocupa-i timpul cat de mult posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult-o pe Andrada98Mwinking Stie ce zice tongue Am dat si eu com, ca sa nu crezi ca e singura care crede astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o poti inveseli dar mai ales nu este momentul pentru asa ceva acum. Fii alaturi de ea si ajut-o sa treaca mai usor peste asta. Cu timpul va avea alte griji si va uita asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De inveselit nu poti sa o inveselesti, incearca sa mergi cu ea la plimbare sa o scoti in parc, ocupai timpul cu diverse activitati, doar asa poate uita de suferinta ce o apasa

| τττ a răspuns:

Bună.
Foarte frumos din partea ta că vrei să o înveselești pe prietena ta! Spune-i bancuri, gâdil-o, fă-o să iese din această stare.
Muah, muah, muah!

| Ironicnαme a răspuns:

Nu prea o poţi înveseli în astfel de momente, trebuie s-o înţelegi deşi îţi este greu să o vezi supărată. Susţine-o şi consoleaz-o... Fă-o să se gândească că oricine moare şi viaţa nu este veşnică. Era bătrân, deci normal că era de aşteptat să moară. Ai grijă să nu spui ceva greşit ca să plângă şi mai rău. Baftă sad

| Fulbaster a răspuns:

Amintes-tei ca viata trebuie treita cat mai este si nu trebuie sa plangem dupa cei deja decedati, viata este speciala.

| Andrada98M a răspuns:

Cu timpul ii va trece. Nu ai ce sa ii faci...Adica, stiu si eu? Nu adu vorba de inmormantari, familie, suparare, etc o perioada in primul rand...
Puteti asculta muzica vesela impreuna, mergeti la cumparaturi, la o inghetata/prajitura...Intalniti persoane noi, iesiti pe afara cu prietenii vechi. Cu timpul se va obisnu cu faptul ca toti murim o data si-o data....Bafta, si fi o buna prietena in continuare :*