| anonim_4396 a întrebat:

am o problema. Am laptopul in camera mea si mama crede ca fac videochat. straight face acum mi l-a luat. Ea imi zice mereu HAI SICTIR cand vorbesc cu ea, tipa intruna la mine, ma face handicapata, proasta, tampita, rapanoasa etc.Ma cred ca o curva. Acum plang in continuu ca nu pot realiza ce parere are ea despre mine. De ce ar crede asta? am 14 ani. deci trec a8-a. nu am avut niciun prieten pana acum, invat bine... ce ar putea fi? cand am laptopul in camera mea ascult muzica si atat. sad am fost acum la bucatarie si am vazut un cutit... nu stiu ce m-a oprit din al lua in mana si de ai face placerea asta mamei mele, de a scapa de mine. Credeti ca e mai bine asa? decat asa, eu zic ca mai bine moarta.Nu imi spuneti sa vorbesc cu tata, e la fel ca ea. Si nici cu rudele, pentru ca daca ele ii vor atrage atentia mamei mele asupra comportamentului ei, nu va fi de bine pentru mine.

24 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce crede mama ta ca faci videochat? Te-a prins vreodata facand asta? Nu iti recomand sa te sinucizi.

| Marrythenight a răspuns (pentru William):

Nu, nu am facut niciodata asta.

| ombladon a răspuns (pentru Marrythenight):

De pe ce, nu de ce, adica daca ti-a luat laptop ul, de pe ce ai intrat?

| Marrythenight a răspuns (pentru ombladon):

Aaa. Pe telefon.

| William a răspuns (pentru Marrythenight):

Atunci ce o face pe mama ta sa creada ca tu faci videochat?

| Marrythenight a răspuns (pentru William):

Nu stiu... nu ma imbrac provocator, nu vorbesc cu persoane dubioase... chiar nu stiu de ce

| ombladon a răspuns:

Si acum tu ii dictezi ce sa scrie aici?

| anonim_4396 explică (pentru ombladon):

laughing

| Marrythenight a răspuns (pentru ombladon):

Poftim?

| ombladon a răspuns (pentru Marrythenight):

De pe ce ai intrat pe TPU?

| Marrythenight a răspuns (pentru ombladon):

De aia. Ca am nevoie de sfaturi!

| vali1985 a răspuns:

Nu trebuie sa faci acest lucru deoarece o singura viata ai si nu trebuie sa o distrugi.
Vorbeste calm cu ea, spune-i ca tu asculti muzica si ca nu faci videochat.

| 93Anna93 a răspuns:

Cunosc sentimentul care te incearca cand vezi cutitul.Cred ca sunt multi adolescenti care au simtit tentatia asta macar o data. Asa cum ziceau si altii inaintea mea, esti la o varsta dificila cand poti lua si decizii gresite. Trebuie sa stai calma, sa iti vezi de treaba ta, sa inveti ca si pana acum. Nu te razbuna pe mama ta distrugandu-ti propria viata, pentru ca nu se merita. Ai rabdare... timpul le rezolva pe toate.Eu am 20 de ani acum, problemele mele s-au rezolvat de la sine. Timpul le-a ingropat pe toate si mi-am dat seama ca viata e cel mai frumos dar si ca nimeni niciodata nu ma poate determina sa o inchei. Nu ar strica sa ai o discutie cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil are dreptate. Oricum, poti sa-ti pastrezi mentalitatea, pentru mine nu esti o pierdere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa exista ceva daca mama te banuie de videochat, te-a prins vreodata ca te schimbai de haine si laptopul era aprins? Faza cu cutitul nu mai trebuie repetata, ai grija deoarece esti in perioada vietii cand se schimba multe la tine, din copila devi adulta. Multe fete iau decizii pripite in aceasta perioada, ai tendinta sa crezi ca toata lumea este impotriva ta asa ca actioneaza cugetat, nu te grabii in gandire, in a zice sau a face ceva, sanatate si succes!

| τττ a răspuns:

Bună.
Poartă o discuție cu ea mamă-fiică. Eu nu pot să-ți aleg cuvintele sau să vorbesc cu mama ta în locul tău, dar îți dau două sfaturi:
- lasă cuțitul la locul lui
- luptă ca să-i dezmonstrezi mamei tale că nu ești cine crede ea.
Succes!
Muah, muah, muah!

| HardCore7750 a răspuns:

Mai bine zii la mama ta sa te supravegeze sa vada ce faci tu toata ziua ca sa creada ca nu faci video cheat, calmeaza-te si nu fa vreo prostie

| Auslesse a răspuns:

Sincer,nu stiu cum sa te ajut, poate doar dandu-ti un sfat!
indiferent de situatie, nu renunta si nu cumva sa faci vreo prostie!
chiar daca zici ca inveti bine si nu iesi din cuvantul lor, lupta in continuare si demonstreaza-le ca nu esti asa cum cred ei!
numai bine!happy

| Fulbaster a răspuns:

Sa nu faci nimic pripit, nu uita ca viata este cel mai bun dar de la Dumnezeu.
Iar mama nu are cum sa nu te iubeasca.
Ar trebui sa o intrebi exact asa:"Mami...tu ma iubeti?"
Sunt sigur ca va zice ca da!

| HighParadox a răspuns:

Salut big grin.
Deci, vreau sa-ti spun ca suicidul nu mi se pare ceea ce un om cu mintea la cap ar face; asta ar inseamna ca esti lasa si ca renunti de dragul altora. Nu trebuie sa te afecteze atat de mult parerile celorlalti, chiar daca atunci cand vin din partea celor dragi dor enorm. Tu stii care este adevarul, te cunosti suficient de bine incat sa stii ca greseste. Daca as fi in locul tau m-as comporta diferit cu ea, as fi rece, indiferenta si as tacea de fiecare daca cand m-ar insulta, iar daca vezi ca atitudinea ei ramane aceeasi, inseamna ca o sa aiba regrete mai tarziu. Tu trebuie sa te gandesti la tine, sa incerci sa fii putin mai independenta.
Daca inca nu gasesti in mama ta un prieten, ai rabdare, poate il gasesti... Nu te lasa bulversata de vorbele celorlalti care n-au nicio noima, asculta-te pe tine sau poate fa-ti un prieten cu care sa mai vorbesti, sa mai iesi...
Cauta-ti ceea ce ai nevoie in ceea ce-ti place, in pasiuni.
Pa-pa^^

| EuGabriela a răspuns:

Intreab-o ce are cu tine adica nu poate fi asa rea fara un motiv si cum de a ajuns la concluzia ca faci videochat?
Si nu te sinucide nu face asta sub nicio forma incerca doar sa nu iti mai pese atat de ce zice ea sad

| Lorenaa a răspuns:

Uite, iti dau un sfat: NU folosi cutitul. Muti cred ca e o idee buna, dar nu e. Incearca sa te linistesti. Poti vorbi cu mama ta cand o gasesti intr-o dispozitie buna, cum ar fi cand mergeti la niste prieteni, sau la niste rude. Incerca sa ii explici ca nu faci videochat si ca esti o fata cu "mintea la cap". Spune-i ca nu esti curva, atata timp cat nu te imbraci sau nu te comporti ca una (sper ca asa sa fie), adica sa te imbraci cu tricouri mulate si decoltate si pantaloni foarte scurti de tii se vede fundu' sau colanti foarte mulati... Sper sa te descurci

| Marrythenight a răspuns (pentru Lorenaa):

Nu, nu ma imbrac ca o curva. Ea imi alege hainele... straight face

| daniela3597 a răspuns:

Bună. În primul rând, nu ai de ce să folosești cuțitul. Chiar dacă perioada prin care treci nu e tocmai roz viața ta e la început și nu merită. Spune-i mamei tale tot ce ai pe suflet și tot ce te deranjează la ea, când va vedea ce părerea ai tu despre ea va încerca să te înțeleagă, Dovedește-i că ești o fată cumnte, roag-o să se uite în istoric.;-? dă-i peste nas, și arată-i că nu ești cum crede ea. întreab-o de ce se poartă așa, sigur îți va da un răspuns.