| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, de ani de zile trec prin repetate abuzuri acasa.Mama mea este extrem de agresiva, de cand aveam 5 ani,ma batea cu un cablu gros/matura pana eram vanata si umflata pe tot corpul,apoi se lauda pe la bunica,matusa, se simtea foarte bine, într-un fel avea o placere in asta, ma tinea într-o camera fara televizor sau orice dispozitiv cu orele apoi ma punea sa scriu si imi rupea foile la cea mai mica greșeală.
Bataile au continuat zilnic pana acum 2 ani cand au fost mai ok si mai rare.
O perioada nu m-a lovit,tatal meu a fost plecat mai mereu cand eram mica,cand el venea acasa se purta mai frumos. Acum un an a inceput sa o faca iar oribil, o data am vrut sa plec de acasa si le-am spus celor de la DGASPC ca e agresivă, nu m-a ajutat nimeni.Au tipat la mine cei de la politie si au insinuat ca ea sufera si unul a spus într-un fel ca eu sunt o panarama si merit,ca bataia e normala,toti au spus ca ma prefac,trebuia sa fiu supravegheata dar a vorbit ea si nimeni nu a facut nimic.
Cand am ajuns acasa am luat cea mai oribila bataie din viata mea, a luat țeava de la aspirator si a început sa dea tare unde prindea, a durat cam 5 minute dar s-a simtit ca o ora,ea fiind mai masiva avea forță sa dea tare, apoi am stat inchisa in camera, zilnic 1-2 luni,fara telefon, televizor 2 sapt, ușile erau incuiate,pana si la balconul casei,toate telefoanele erau ascunse sa nu pot suna la politie, bataile erau la ordinea zilei, din orice motiv,rudele mele stiau dar o acopereau si îi dadeau dreptate(mai ales cele din partea mamei).
In perioada aia am incercat sa ma sinucid de foarte multe ori,si după,ajungeam batuta si amenintata cu internarea la psihiatrie.A urmat o perioadă mai liniștită,eram ca o leguma,luam pastile,consumam alcool, ma mutilam.Cand afla luam bataie iar dar mai puțin.Acum iarăși a început sa ma bata din orice motiv,"ma uit urat la ea","dc nu ma uit la ea","dc fug mereu de ea","ma feresc prea mult de ea cu secrete","comentez","nu mănânc","îi subevaluez autoritatea",ma numeste curva,si alte injurii de genul, daca zambesc si eu odată de ia de mine si pentru asta.
Am incercat sa caut ajutor, nu l-am primit,stiu ca probabil o să-mi fac rau iar, sfaturi? Menționez ca este o mincinoasă excelenta si nu ma ajuta nimeni, incepe mereu sa planga in fata celor din jur.Vecinii nu fac nimic,nimeni nu ma crede,sunt mult mai multe lucruri dar e mult de scris,de abuzurile emoționale nu mai vorbesc, nu inteleg placerea ei să-mi faca rau.Parca nu e om,nu simte vina,mila, nimic.Foarte rar isi cere scuze, adora sa ma umileasca.Cu sora mea nu se poarta asa, adica nu e agresiva si nu o injura asa.Ce pot face?

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Suna la telefonul copilului, gratuit. 119

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| UnulSimplu312 a răspuns:

Sa iti termini studiile si a pleci in al oras sa scapi de ea

| Alexandra617 a răspuns:

Se*,imi cer scuze pentru unele greseli, m-am grabit...