| abcdefgh a întrebat:

Am o problema.Care doreste sa ma ajute? As fi foarte recunoscatoare.Deci.Eu am doua prietene. Una din ele se numeste Ionela si cealalta Gabriela.Ionelia vb mai mereu cu mine si imi zice de gabi multe chestii urate ce nu sunt adevarate. I. mi a zis ca are mare incredere in mine si in G. nu, ca eu sunt pr ei cea ma buna si alte chestii. Iar cand se intalnea cu Gabi ii zicea ca s proasta, fitoasa.Vineri dadusem test la franc si luni ne a adus rezultatele.Eu luasem 9.60 iar Ionela a luat 7.Si s-a suparat pe mine dar eu nu mi am dat seama dc.Cand s a vazut cu gabriela i a zis ca eu sunt eleva preferata a scolii si ca nimeni nu ar indrazni sa imi dea o nota mica. A zis ca nu are cum s iau eu 10(9.60 ins. 10). Toate astea le am aflat de la Gabriela.Eu ma inteleg mai bine cu G.pentru ca avem incredere una in alta nu ne param etc INTREBARE: Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa continuu relatia de prietenie cu Ionela sau nu? Nu stiu ce sa fac...Ma simt prost ca am luat 10 pentru ca acum ea ma barfeste si zice multe vb urate despre mine.Inca ceva. Daca nu o mai bag in seama pe ionela o sa zice si mai multe vb urate si alte invenitii de ale ei...Nu stiu ce sa fac! Pls Ajutati-ma!crying
Stiu ca e f complicata priblema mea dar sper sa ma ajutati! VA ROG DIN SUFLET!

Răspuns Câştigător
| ZeePinkStar a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa clarifici cu Ionela daca chiar sunteti "prietene", pentru ca, din cate am citit... nu asa face o prietena adevarata big grin Nu trebuie sa te simti prost pentru o nota ce ai primit-o pentru ca ai invatat, din contra, e meritul tau, felicitari! Daca nu o sa iei in seama tot ce zice Ionela ti-ar fi mai usor, si oricum cine te cunoaste afla singur adevarul nu de la altii happy parerea mea: alege-ti bine prietena si nu mai lua in seama toata barfele pentru ca iti faci tie rau si nu cred ca merita.happy

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sa continui relatia de prietenie? Pai, din cate ai zis tu, acea relatie n-a fost niciodata una de prietenie. Odata ce o persoana din anturajul tau iti poarta invidie si te vorbeste pe la spate, nu mai poti spune ca-i prietena ta. In ceea ce o priveste pe Ionela, nu cred ca ar trebui sa rupi totul cu ea, ci sa te rezumi la un salut, atat, fara sa intri in detalii despre tine si viata ta personala.

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Ionela nu e prietena ta adevarata. Observ ca in fata ta se da mielusel alb si pe la spate iti terfeleste numele[te barfeste]. Pune punct prieteniei cu ea si spune-i
"Nu mai vreau sa fim prietene.In fata imi zici ca sunt prietena ta si pe la spate ma barfesti si ma faci in toate felurile. Sper sa iei decizia buna

| abcdefgh explică:

Scuzati-ma pentru greselile pe care le am facut mai sus.Inca ceva: Am 13 ani, Ione(12) si Gabi(12)

| MalynaMagdalena a răspuns:

Pai bv tie ca ai luat 10. fata asta este invidioasa e clar.esti mai buna ca ea. ei si ce? ea crede ca iese in evidenta vorbind urat de tine? discuta cu ea serios. spune-i tot ce ai pe suflet. iar daca va continua sa se comporte la fel.fii indiferenta.va inceta la un moment dat. explica-i ca ceea ce face ea nu te deranjeaza asa ca poate continua esti independenta dar daca ea iti face ''reclama'' proasta.inseamna ca vede viata ta mai importanta ca a ei dk tot comenteaza.invidia asta este km peste tot...stai calma ca vei mai da peste genu' asta de persoane.indiferenta este cea mai buna cale de ai arata ca devine ridicola prin ceea ce face.

| xl0llip0px a răspuns:

Nu...nu trebuie sa rupi "prietenia" cu Ionela happy countinua mai departe si intreab-o pe Gabriela ce spune despre tine.credema ca va trece un timp si vei intelege de ce iti merge.si de ce ma rog te preocupi de ce cred altii de notele tale.gandestete doar ca sunt invidiosi si ca in sufletul lor ar vrea si ei sa fie ca tine.am avut aceeasti problema cu o prietena.imi spunea rele despre o prietena deamea si ei ii spunea rau despre mine. ap sa vezi ce sa primit la sfirsit.eh.am inceput o discutie toate 3 in care am inceput sa vorbim despre ce credem despre altii si am inceput s vorbim de noi.si la ce am ajuns tongue nu lua in seama faptul ca "cucoanei" nu-i plac notele tale. e invidioasa si continua prietenia cu ea.iti va aduce bine intr-o zi tongue

| stefan31 a răspuns:

Nu e foarte complicata problema ta. Dupa cate spui tu Ionela nu ti-a fost niciodata o prietena, deci renunta la ea si nu baga in seama tot ce o sa spuna.Succes!

| Ramooon a răspuns:

Pai clar ar trebui sa incetezi orice relatie de prietenie cu ea, o prietena adevarata se bucura pentru tine cand ai ceva bun in viata ta nu te dusmaneste pentru asta, daca o tineti intre voi o sa ajungeti sa va certati si voi doua deci, ai de ales. Ea oricum te vorbeste si eu zic ca mai bine sa te vorbeasca ca o simpla colega decat sa stii ca ceea care te vorbeste tu o numesti prietena ta. Nu conteaza ce spune si ce nu, oricine are secrete si decat sa fii prietena cu cineva doar pentru ca iti este frica ce o sa spuna despre tine mai bine numai ai deloc prieteni. Take care...

| Squmppaaaa a răspuns:

Uite.eu am patit exact la fel. dar ca eu am intrerupt relatia de prietenie cu fata care ma barfea.ca i era ciuda pe mne.si facea la fel ne barea una la alta...asa ca eu nu mai vb cu ea... fa si u la fel. daca vrei sa iti fie bine.si oricum no sa poti sa ramai cu G pentru ca ea daca ramane prietena cu ionela nu puteti sa va intelegei.deci gasesteti alta prietena sau intergreazate intr-un grup.

| Tptnu a răspuns:

Poi in primul rand: Nu trebuie sa te simti prost pentru ca ai luat 10. daca ai luat 10 inseamna ca ai meritat pe deplin nota si pana la urma ce vina ai tu ca a luat ionela 7? las`o pe ea sa zica ce vrea

2) Incearca sa fiti toate 3 undeva si sa vorbiti despre aceasta problema cu barfitul: ca ionela pe fata va zice ca sunteti prietenele ei bune sh pe la spate va face de tot rahatulcrying
Discutati toate 3 sh daca vezi ca se mai poate face ceva de exemplu Ionela : sa-si schimbe aditudinea.comportamentu happy Lupta pentru acea prietenie... dar daca nu mai poti face nimic cred ca ar fi bine s`o lasi balta deoarece intr-o prietenie fiecare ar trebui sa lase cate putin de la el. iar ionela nu pare sa faca acest lucru...

fundita:X?

| Amy_1519 a răspuns:

Dc sa te simti prost ca ai luat 10? Bravo tie inseamna ca inveti si ca esti o fata desteapta! Eu cred ca aceea Ionela nu iti e prietena cu adevarat ci doar profita. Rupe relatia de prietenie cu ea si las-o in plata Domnului, iti poate aduce multe lucruri rele daca continui sa o crezi prietena! Asta e sfatul meu si sper sa te ajute, iar cu faptul ca e complicat nici o problema nu e fara iesire, trebuie decat sa te gandesti atent. Succes!