| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de cateva luni de zile si nu reusesc sa gasesc o solutie. Vreau sfaturi, nu am nevoie de mesaje jignitoare.
Sunt cu un baiat de 4 ani, mereu m a inselat, vorbea cu altele de fata cu mine, se intalnea cu ele, ba se impaca cu fosta si imi zicea ca nu ma iubeste ca nu m-a iubit niciodata..Anul trecut am hotarat sa pun punct si sa terminam..intre timp pot sa spun ca m am 'indragostit' de un alt baiat, ne stiam de ceva timp si tot ne intalneam intamplator. dupa,am iesit la o cafea,imi placea foarte mult, intr-o noapte m-am trezit cu fostul la usa spunandu mi ca nu poate sa stea fara mine, ca ma iubeste.l am lasat sa vorbeasca singur, am crezut ca de data asta chiar nu o sa ma mai caute.a tot inceput, cand eu eram plecata venea la mama incepea sa tipe ca mi-am gasit pe altul ca nu il mai vreau ma facea in tot felul, statea la mine pe strada in masina cu orele imi zicea ca nu se duce acasa fara mine, recunosc am facut o mare greseala si am zis sa ii mai dau o sansa, mare prostie, doar din mila pentru ca eu numai simt nimic pentru el, cand l-am iubit si-a batut joc de mine, stateam singura in casa nopti la rand si el era cu tovarasii afara, venea dimineata cand eu dormeam si abia apucam sa il vad 2 ore (asta se intampla inainte sa ne impacam)..acum dupa tot circul asta, suntem impreuna, s-a schimbat, sta cu mine, ma iubeste, imi da atentie, dar eu tot nu-mi iau gandul de la baiatul acela pe care l-am intalnit..ma tot gandesc, abia adorm dimineata..si regret ca m-am impacat cu actualul dupa tot ce mi a facut..nu stiu cum sa fac sa ii spun ca nu il mai iubesc, nu mai simt nimic, nu pot nici sa il sarul,cand vrea sa facem sex mereu gasesc scuze, toate astea se intampla acum..cand am vazut ca nu merit sa fiu nefericita si sa suport,nu am nici o prietena din cauza lui, fiecareia ii gasea cate un defect, eu nu ies cu nimeni, stau inchisa in casa, ies decat cu el la cumparaturi si atat..as vrea o alta viata, imi pare rau ca dupa 4 ani am realizat ca nu sunt fericita, si il iertam orice imi facea, acum cat este el de atent cu mine nu imi mai trebuie, prefer sa stau singura.dar problema e alta, nu stiu cum sa ii spun ca nu mai vreau..nu pot sa mai stau cu el..in relatia asta. locuim si impreuna,.la el...si acum ne intelegem perfect..nu ne certam.dar eu nu mai simt nimic pentru el si nu as vrea sa imi bat joc de el. nu stiu cum sa pun problema si sa deschid subiectul despre despartirea asta.....helppp

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Trebuie sa faci sa fie totul cat mai simplu, mai ales pentru tine. Poate nu ai curajul sa-i spui in fata, trimite-i un mesaj, spune-i ca nu esti fericita cu el si ca totul s-a terminat.Deja te-a ingradit, te-a limitat, nu te poti plange nimanui, decat noua pe TPU si banuiesc ca e si gelos.Deduc din ceea ce spui ca situatia e mult mai complexa decat o relatezi aici,e dificil sa dai un sfat atunci cand multe piese din puzzle lipsesc,dar e bine ca vezi realitatea.Tu deja ti-ai facut o idee cum sa termini relatia asta, dar ti-e teama de reactia lui, ai vrea o confirmare ca faci bine ceea ce faci, ca ai motive intemeiate, dar numai tu il cunosti si stii cum sa il iei.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pleaca, pur si simplu. Te va cauta el pentru explicatii, daca ii batut in cap si are nevoie de asa ceva.

| Zenithf a răspuns:

Eventual, trimite-i pe mess link-ul la melodia lui Ducu Bertzi "M-am indragostit numai de ea", poate si o scrisoare in care sa-i explici sentimentele tale, mai bine zis ca acestea lipsesc. Ii scrii si ca il rogi sa nu te mai caute, ca nu are niciun rost.

| danay72 a răspuns:

Sinceritatea e cea mai importanta intr-o relatie.Pot fi unele articole utile pe situl jw.org sectiunea adolescenti sau familie cupluri.Imi pare rau de situatia ta.

| Alexandru0007 a răspuns:

Binenteles ca poti sa-i spui.nu-ti bate joc de timpul lui si nici de al tau.va intelege si isi va cauta pe altcineva.