| ralucaaaspinciu a întrebat:

Am o problema de familie și as vrea un sfat sau o părere de la cineva care nu mă cunoaște personal.
Deci, încep prin a spune ca am 15 ani, locuiesc cu mama mea și...cu tata,dar el vine de doua ori pe an acasă și atunci nu sta mai mult de câteva săptămâni.
De cand mă știu, tata a lucrat în străinătate,eu nu am fost niciodată împăcată cu lucrul ăsta,fiind oarecum aproape mereu trista. Niciodată nu m au "încântat" banii cu care el vine acasă, mereu am vrut ca el sa rămână în țară, chiar și cu un salariu de 15 mii de lei,i am și propus,dar.El a fost mereu omul care pune banii pe primul loc și face doar ce considera el ca e bine,în fine.
Înainte de Crăciun,eu mi-am spart telefonul,care nu a mai mers, apoi mama mi-a luat un alt telefon, cadou de Crăciun. Pe 24 el a venit acasă. Mama i-a propus sa mergem undeva la munte,în vacanta,pentru ca a putut și ea sa își ia câteva zile libere. Ca de obicei el nu a vrut,iar mama s-a supărat oarecum,fiind învățată cu astfel de răspunsuri. Apoi tata a aflat de telefonul meu spart și a început tot scandalul,a aruncat cu chestii prin casa, a aruncat cu scaunele,precizez ca eu nu eram acasă când ei s au certat, știu doar ce mi-a zis mama. De crăciun când au venit musafiri pe la noi el a stat în camera lor singur, nu a ieșit nici sa salute( musafirii chiar erau rude din partea lui). Seara, mama a dormit cu mine, era 00:30 și a intrat peste noi în camera și mi-a smuls telefonul din mână. A doua zi am aflat ca tata a zis ca ar vrea sa bage divorț și alte chestii. Și am auzit când s au certat și zicea ceva de genul "Sa plecați,sa va duceți". Ok,mama a plâns destul de mult,eu nu am reacționat
nici cum pentru ca nu știu cum și ce sa fac. Ce se va întâmpla dacă ar fi cazul de un divorț?sad Plus ca tata pe lângă telefon,mi-a luat mie toți banii pe care îi aveam și nu știu,situația e foarte complicata și mă simt foarte rău,nu plâng pentru ca m ar vedea mama și i as face rău. A zis ca în caz de ceva avem unde sa mergem. Eu nu știu ce sa mai înțeleg, mulțumesc din toată inima dacă ai citit pana aici, seara frumoasa și sper ca ești fericit/ă!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer daca tatal tau ti-a lipsit in toti acesti ani, nu ti-a fost alaturi zi de zi si vine doar sa faca certuri cu mama ta, nu trebuie sa plangi. Mai bine, cu divortul, el v-a trebui sa vanda apartamentul si sa imparta banii cu mama ta, nu va fi in castig el! Veti putea sa traiti intr-un ambient linistit fara suparari si certurile provocate de el. Dragostea cu forta nu se poate, la un moment dat, in anumite familii, acea licarire a iubirii dispare si incep sa apara monotonia, sa insele, certurile, bataile etc. Incurajeaza-ti mama si mergeti in locul unde a zis si pana se va finaliza divortul si tatal tau va trebui sa vanda casa si bunurile din casa impartite in mod egal, va puteti lua un ap. cu 2 camere pana una alta. Fii puternica atat pentru tine si pentru mama ta, va trece si greul asta si vei fi fericita dupa.
Recunosc, este frumos ca o familie sa fie ambii parinti, dar daca unul cedeaza, nu ai cum sa-l aduci pe linia de plutire nici cu forta!
Fruntea sus si fi tare pe tine!
Succes!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un fraier imputit, ce om e ala sa stea departe de familie si cand ajunge in tara sa arunce cu mobila de pereti, zi lu mata sa isi caute un om potrivit

| darrio2007 a răspuns:

„Chiar si cu un salariu de 15 mii de lei"? Pai ăla e salariu, nu gluma! Nu ai de ce sa plangi daca nu ti-a fost alaturi. Parerea mea este ca, daca vrea sa divorteze, are pe cineva pe acolo pe unde lucreaza pe afara. Cunosc multe cazuri asemanatoare.

| sabin89 a răspuns:

Dacă un copil o ia pe căi gresite, părintele are obligaţia să-l disciplineze si să-l aducă pe calea dreaptă. Nu invers. Dacă un părinte are o conduită gresită, copilul nu are nicio obligaţie, si de fapt nici nu poate să-l îndrepte. Omul matur are deja caracterul format si el acţionează în deplină cunostinţă de cauză. Deci nu-ţi mai frământa mintea, că nu intră în sarcina ta să-l educi sau să-l îndrepţi. Las-o pe mama ta să aprecieze dacă mai poate sta sau nu cu el. Si divorţul e o soluţie, în caz extrem. Dar nu trebuie ca tu să propui asta. Mama ta este soţia lui si ea stie ce are de făcut. Tu vezi-ţi de scoală si pregăteste-ţi un viitor.

| Lioana a răspuns:

Daca parintii tai divorteaza tu vei avea domiciliul unuia din ei. Aproape sigur vei sta cu mama ta. Tatal tau ramane tatal tau dar va avea alt domiciliu. Va avea dreptul sa te vada dupa cum stabileste instanta judecătorească in cazul divortului la Judecatorie, sau dupa cum stabilesc parintii de comun acord in cazul divortului la un Notar Public.
El va trebui sa plătească mamei tale o sumă lunara pentru intretinerea ta.
Bunurile comune vor fi împărțite în mod egal intre mama si tatal tau sau dupa cum stabilesc ei de comun acord.

| Emma30555 a răspuns:

La ce comportament are poate e mai bine sa divorteze, dar tu încearcă sa nu te lași afectata prea mult, lucrurile se vor rezolva de la sine, totul va trece, nu trebuie tu sa îți faci griji, cine știe ce motive are tatăl tau, poate problemele sunt mai serioase, nu se știe sigur dacă de la acel telefon a înceaput totul, poate mai sunt mici neînțelegeri adunate, sau poate are multe frustrări de prin locurile unde muncește, tu nu ai de unde sa ști și cred ca e mai bine asa. Important e sa fii liniștită cât poți, și sa nu te consumi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea ta e „ce s-ar intampla...", asa ca eu am sa incerc sa iti spun despre asta...
Si el si ea au drepturi egale in ceea ce te priveste, exista custodia aia comuna din 2011 care e de doua feluri,cea legala când ai domiciliu la mama si tatal plateste lunar niste bani si va vedeti dupa un program de vizitare ( sau program de relatii cu minorul,mai nou) si custodia comuna fizica pe care o poate cere el, iar daca o obtine tu poti locui si la el si la ea, o saptamana cu o saptamana si nimeni nu plateste nimic, se considera ca fiecare cheltuie bani cu tine in mod egal pe perioada cat stai la unu si la celalalt.Si bine-inteles ca in saptamana in care esti la mama de exemplu, el are dreptul sa vina sa te vada de 2-3 ori, si invers, dupa cum decide instanta, sau cum se inteleg la mediator.Mai exista si custodia unica, dar aia inseamna ca tatal sa fie decazut din drepturi si sa te vada de vreo 2 ori pe luna eventual,dar asta se intampla când el este consumator de droguri, este violent sau are condamnari penale pentru acte de violenta si chestii de genul...
Despre toate astea poti citi pe net de fapt, oricum ar fi tu ai si dreptul legal sa alegi cu cine sa locuiesti, chiar de la varsta de 10 ani copii pot fi audiati in instanta si instanta tine cont de ceea ce spun ei ca isi doresc.
In mare cam asta e treaba,mai multe nu ma bag sa iti spun ca nu-i bine sa iti fac capul mare cu sfaturi inutile, si oricum esti o fata desteapta, le mai calculezi si singura, vad.

| Șurubelniță a răspuns:

E greu să înțelegi care e faza cu tatăl tău din moment ce ești la o vârstă destul de mică însă din moment ce ai zis,, măcar 15 mii de lei,, e clar că nu cunoști valoarea banilor.
În primul el pleacă nu pentru că îi face plăcere și vrea ci pentru că e nevoit să facă asta ca să poată să își întrețină familia. Dacă ar fi putut face asta aici atunci nu ar fi plecat vreodată.
Ori toți anii ăștia fiind departe de familie, posibil să primească un tratament foarte nasol în străinătate(în general românii nu sunt văzuți tocmai bine) ceea ce îl determină să aibă comportamentul ăsta față de tine și mama ta.
Faza cu telefonul din nou e o frustrare din partea lui pentru că el stă atâtea luni departe și muncește ca să vă trimită vouă bani iar tu ești neglijentă și îți spargi telefonul aruncând pe geam câteva sute sau poate mii de lei.

Sigur, comportamentul lui este de condamnat și ar trebui să vă gândiți cu toții ce vreți să faceți în continuare. Este clar că la el e problema și trebuie să schimbe ceva. Eventual să renunțe la străinătate pentru a putea fi cu adevărat o familie sau să vă mutați și voi două cu el, dar toată perioada asta în care nu sunteți împreună e clar că îi dăunează. Sau îi dăunează străinătatea.
Nu știu dacă e prea târziu pentru a mai încerca ceva, dar ar trebui să vorbești cu mama ta iar aceasta la rândul ei să încerce să vorbească cu el pe un ton cât mai calm fără să îi reproșeze lucruri și să încerce să afle ce are pe suflet.
Pentru că are ceva cu siguranță dacă a stat în camera lui și nu și-a salutat rudele pe care oricum le vede o dată sau de două ori pe an.
Dacă nu se mai poate discuta cu el și a acumulat frustrări prea mari atunci aveți două opțiuni : îl suportați în continuare și încercați să nu îl băgați în seamă când se întoarce în țară. În cazul ăsta aveți liniște financiară și nu va trebui să vă faceți griji pe viitor. Sau părinții tăi se despart iar în acel caz va trebui să vă descurcați cum puteți.
De asemenea nu ar strica ca tatăl tău să consulte un psihiatru, l-ar putea ajuta dacă nu e genul de persoană care consideră că trebuie să fii nebun sau dereglat la greieraș ca să consulți așa ceva. Sau un consilier de familie ar fi din nou de mare ajutor în cazul ăsta.

| ralucaaaspinciu explică (pentru Șurubelniță):

Ceea ce am uitat eu sa menționez e ca el oricum nu trimite niciun ban acasă, și cât timp este plecat eu și mama trăim din salariul ei..plus ca telefonul spart era cumpărat din bani primiți de ziua mea.iar în străinătate, tata lucrează cu prieteni (romani)... nu știu ce sa mai zic

| Șurubelniță a răspuns (pentru ralucaaaspinciu):

Asta schimbă radical lucrurile. În cazul ăsta nu înțeleg pentru ce se mai duce în străinătate dacă nu contribuie cu nimic pentru voi două. Strânge bani pentru a își deschide o afacere sau vrea să își cumpere o casă?

| Karapop a răspuns:

Incearca sa povesteti cu tatal tau, spune-i ca iti e frica si incearca sa vorbesti cu el fara batai injuraturi sau alte chestii. Daca chiar nu se poate vorbeste cu mama ta cu bunicii tai sau prieteni in care ai incredere