| Andrada111Andre a întrebat:

Eu traiesc intr-o familie cu asteptari foarte mari de la mine, de exemplu :
Acum o zi eu si taica-miu ne-am certat foarte rau, ne certam mai mereu dar de data asta a fost complet diferit. Motivul certei noastre au fost notele mele de la scoala. Desi iau 9 si 8, note foarte bune ( din cate consider eu ) el nu se multumeste cu asta. El doreste sa iau numai 10, in fine. Am avut aceasta testare la matematica unde am luat 7.30, lui tata nu i-am spus pentru faptul ca imi era frica sa nu tipe la mine sau sa ma bata. Ieri seara, diriginta mea a vrut sa o sune pe mama mea, ea si-a lasat telefonul acasa asa ca tatal meu a raspuns. Cand a aflat de nota a inceput sa tipe la mine sa ma faca in toate halurile si i-am spus "Singurul motiv pentru care nu pot obtine note de 10 esti tu, mereu tipi la mine" si in acel moment m-a lovit cu pumnul lasandu-mi ochiul vanat. M-am dat cu fond de ten pentru ca mama sa nu observe, daca ar fi observat, ea ar fi depus divort. Singurul motiv pentru care nu vreau sa depuna divort este ca tata ne intretine si pe mine si pe mama ( adica el aduce cei mai multi bani in casa ).
In fine, pe langa acest lucru la fiecare intrunire de familie toti sunt fericiti mai putin eu. Motivul fiind faptul ca ma simt exclusa mai tot timpul. Mama mereu imi spune " De ce nu poti fi ca verisoara ta? ". Ea are numai note de 10, este frumoasa, are prieteni, toti o incurajeaza in tot ceea ce face. Nu se compara cu mine.
Cand vine vorba de scoala sunt mereu marginalizata, colegii mei rad de mine fiindca nu am haine de tot felul si fiindca sunt o urata.
Stiu ca nu sunt singura intr-o situatie de genul dar simt ca nu mai pot. Simt ca ma prabusesc si nu mai pot sa tin atata durere in mine...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Desi iau 9 si 8, note foarte bune ( din cate consider eu )". Trebuia sa cresti la mine in familie, cand vii cu 9 acasa e ca si cum ai veni cu 4. Nu exista nota sub 10. Invata mai bine ce sa zic. Straduieste/te mai mult de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9 si 8 nu sunt note "foarte"bune.Naspa situatie, dar nu esti singura care are parinti exigenti.Incearca sa iei note mai bune(de 10).7 30 chiar e mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, parintii care au fost ceva mare in viata se asteapta ca, copilul lor sa ii depaseasca.Eu traiesc intr-o astfel de situatie.Rezolvarea este incompetenta strategica.Prefa-te ca nu stii sa faci ceva, fa un lucru prost intentionat, si chiar daca isi dau seama ca tu ai putea duce la capat un lucru, vor renunta la acel plan pentru ca vor stii ca nu o vei face. Functioneaza partial

| Ara997 a răspuns:

- sunt multe de spus aici :
in ceea ce te priveste eu cred ca esti un copil normal si nu ai foarte multa ravna la invatat asa cu si-ar dori ei
"apararea ta ": este sa -i intrebi si sa fie sinceri: ce note au avut ei in scoala (lasand deoparte faza ca timpurile erau mai grele. ca si pe vremea lui creanga era greu da uite ca el afacut scoala)
daca ei nu au stralucit atunci e cazul sa aiba asteptari ajustate la nivelul lor de educatie.
comparatiile facute de mama ta functioneaza ca un atac pentru tine,
si evident intri in defensiva, nu te concentrezi pe rezultate te concentrezi pe cum sa scapi de atacuri
solutia : roag-o pe mama ta sa citeasca cartea : " limbajul nonviolent - Marshall Rosenberg) oleacade parenting nu strica
daca refuza dovedeste lipsa de vointa, vointa pe care ea o solicita la tine si care este o componenta dobindita de la predecesori (oarinti, bunici etc ) deci uite ca ai si aparare cu treaba asta
3. viziunea ta, nu vreau sa bage mama divort ca tata aduce banii ma sperie la fel si iesirea tatalui tau cu pumnul, personal cred ca i-ai atins un punct sensibil. asa ca atunci cand discuti cu ei incearca sa spui adevarurile asa fel incat sa nu le sara tandara...
mai discutam.
incearca punctele astea de vedere sa le intelegi ca sa te poti apara de presiuni.
fa-ti program de invatat temenic, discuta cu diriga sa nu te mai parasca ca e motiv de bataie si scandal si (fie vb intre noi e pacat sa semeni dihonie intr-o fam) promite-i ca te indreptzi ca vei lucra mai mult etc/