| Xenia001 a întrebat:

Bună,
Am o relație de 2 ani, de un an ne-am mutat la casa undeva la țară tot de un an ne certam aproape în fiecare zi. Eu sunt crescuta la țară într-o familie cu un tata violent care și-a desconsiderat copiii, noi eram cei mai prosti din sat deși nu era asa, în fine... Revin la certuri, toate pornesc de la: de ce nu ai spălat cana din care ai băut cafea, de ce nu ai strâns hainele pe care le-ai adus de la uscat, de ce nu ai băut apa din pahar și ai lăsat-o sa se incalzeasca? acum sa o arunci, de ce nu ai stins becul, de ce nu ai pus matura la loc? și poate o să-mi spuneți ok de ce nu ai făcut toate astea? Pentru ca avem și câteva animale de care trebuie sa avem grija, pentru ca îi avem și pe mamaia și pe tataia de care trebuie sa avem grija, pentru ca avem și grădina și pentru ca avem și serviciu și nu pot sa le fac pe toate. Încerc sa îmi păstrez calmul, sa nu mai tip sa zic doar bine în ideea de a nu continua cearta dar aproape de fiecare data îmi ies din pepeni, eu nu consider ca nu este atât de grav ca nu am spălat cana, farfuria și lingura din care am mâncat/băut pana seara și nu le-am spălat pentru ca am fost la serviciu, la animale, la gradina, la mamaia. la tataia și răspunsul lui este eu ce sa mai zic... Și eu am multe pe cap dar sunt responsabil. Pe lângă astea înjura la orice pas, a scăpat ceva înjura, s-a lovit înjura, este nervos înjura și eu ma supăr ca nu îmi place sa îl aud înjurând de morți, răniți etc tocmai pentru ca am trăit într-o familie în care pana la vârsta de 18 ani am auzit înjurături și am încasat bătăi fără sa fac mari prostii. Niciodată nu este mulțumit de ceea ce are mereu vrea mai mult, mai mult. Ultima cearta a fost pentru ca nu am vrut sa rasadim la ora 21 când deja se inserase, chiar nu mai puteam după dat multe telefoane la job, după mulsul caprei și ieșitul la păscut cu ea chiar nu mai puteam, ne-am certat și m-a trimis in casa ca el rămâne afara în foișor sa manance și sa asculte muzica. Nu știu ce sa mai fac cum sa mai fac, eu ma mulțumesc cu ce am, fac baie la țară chiar dacă nu avem amenajata baia, el face la bloc ca nu poate domle sa se spele la țară și toate aceste,, fițe " ma supăra. Am ajuns sa plâng aproape în fiecare zi ca ma stresez ma consum ma dor cuvintele lui iar el îmi zice ca exagerez, ma bufnește plânsul și tipa ca nu mai plânge ca asta nu este motiv de plâns. Dați-mi un sfat, va rog.
Aveți grija de voi

Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Aoleo, parcă ești baby sitter a lui laughing
Dacă nu e ordinat, nu vrea să facă nimic, ii spui să-și facă valiza și îl acomodezi la ușă, nimic nu e ușor, iar el vrea ca totul să faci tu, să faci curat tu, și așa mai departe, dar nu se face așa. nu funcționează așa.
Trebuie coordinare de la amândoi, dacă nu este acolo lângă tine când ii ceri ajutor basta, ii spui ca știe unde e ușa și să plece din viața ta, dacă tot are draci mereu și înjură cred ca o să se descarce și mai mult și bine când o să plece.
Eu în locul tău l-aș fii lăsat de mult!
La partea cu certuri în familie te înțeleg mult și bine, cam așa sunt și eu, des se certau ai mei dar eu ma bag deoarece pentru mami aș face orice love struck

51 răspunsuri:
| MaryMaria333 a răspuns:

Draga mea, cine te tine cu asa ceva? Fa'i papucii ca nu te merita! Nu'i convine, acolo e usa! Sa vada si el ce a pierdut. Duca'se la bloc, steie acol. Nu te mai consuma atat, te rog eu. Ai grija si tu de tine!

| Sofer a răspuns:

Relația dintre voi nu prea merge, dacă tot timpul certuri. El de ce nu spala un vas? Mai bine te desparti de el, sa se ducă la el la oraș, ca un suflet bun ca tine nu e pentru el.

| mgtow a răspuns:

Vedetiva de viata pana nu pune mana pe topor si til infige in cap. Sa plece

| Xenia001 explică (pentru MaryMaria333):

Nu ma tine nimeni, doar ca îmi este greu. Am tot sperat ca poate își da seama ca greșește, ca nu este bine cum gândește, nu le poți face pe toate într-o zi și apoi ok facem, facem dar când ne mai bucuram de ele? Am ajuns sa trăim ca frații pentru ca nu mai avem timp de noi, efectiv nu i timp terminam munca pe afară la ora 23 și pic moarta direct somn. Am sperat ca își revine ca înțelege, ca nu i ușoară viata la casa ca sunt multe de făcut... El a luat-o pe calea cea mai grea sa facem totul repede și sa facem multe și sa renovam. Ma gândesc cam de doua luni... Ce sa fac? Am avut o relație acum 3 ani în care am suferit foarte mult efectiv își bătea joc de mine și de munca mea. Poate am eu o problema, poate ma dedic prea mult îmi dau tot sufletul și fac mai mult decât pot numai sa fie bine și uite ca nu-i. Am renunțat la mine ( la make-up, haine etc) pentru a cumpăra ce mai avem nevoie la casa și tot nu s apreciata și tot nu i mulțumit.

| Xenia001 explică (pentru Sofer):

Mai spala și el, doar ca nu poate sa se abțină sa nu îmi atragă atenția. Câteodată am impresia ca îmi spune și cu răutate și nervi de zici ca i-am greșit cu cine știe ce. Este disperat după curetenie după așezat după ordine... A stat cu mama lui o perioada și ea ii făcea de toate acum are aceleași așteptări de la mine dar eu nu pot fizic s ale fac pe toate. Dacă vine de la job acasă și acasă este luna tot găsește el ceva sa comenteze, dc nu l-am primit dragastoasa cu bratele deschise, zâmbind? Ptr ca sunt praf de obosita... și iar ceartă

| Xenia001 explică (pentru mgtow):

Trebuie sa plec eu, bunicii sunt ai lui nu ai mei. Am întrat în aceasta comunitate sa cer păreri poate greșesc eu, voi nu ma cunoașteți personal și ma gândesc ca primesc păreri sincere nu sunteți influențați de mine ori de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va fi mai bine. Va fi din ce in ce mai rau.
Fugi acum, cat mai ai timp.

| Xenia001 explică (pentru Reghqen):

O da. Ideea e ca ai mei nu susțin despărțirile și nu s de acord,, sa schimb bărbații '' asa ca nu ma înțeleg ei. Mama dacă nu te bate nu te înjura asta e... Eu am suportat și bătăi și înjurături. Ironia face ca atunci când tipa la mine ma bufnește plânsul pentru ca am așteptări de la el are 37 de ani nu este copil și nu înțelege ca nu suport îmi aduce aminte de copilăria mea urâtă și neagra și nu mai zic. Și Area celasi răspuns... Ce dramatizezi atât, nu te bat nu te înjur?‍♀️. Nu-mi da de ales, acum îmi reproșa ca dc nu am spălat vasele printre picături cât vb la telefon ( lucrez de acasă din cauza Covid) sunt eu paranoia? Sunt eu prea afectata de copilărie și acum orice reproș orice cearta ma afectează de 3 ori mai mult?

| Xenia001 explică (pentru anonim_4396):

Da știu ca va fi din ce în ce mai rău. Eu am demonstrat ca pot și fac și treburi de bărbați, l am obișnuit asa acum când nu mai pot... Nu ma intelege. Am tot sperat ca o sa înțeleagă ca am trecut prin clipe foarte grele și m-am maturizat mult mai devreme decât trebuia acum am momente când caut dragoste alinare joaca și am rămas cu căutarea. Degeaba îmi spune o vorba buna dacă după îmi reproșează ca am trecut de 10 ori pe lângă un borcan și nu l-am ridicat, anulează tot mai ales felul cum o spune. Are un har, de nu l-ar mai avea

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Xenia001):

Chiar de asta, ca iti este greu! Un motiv pentru care sa renunti la el. Ai si tu drepturile tale. Incearca sa dezbati problema asta pe cale amabila si daca nici atunci nu pricepe, lasa'l!

| Reghqen a răspuns (pentru Xenia001):

Eu ți-am spus ce ar fi corect să faci.
Dacă ție îți place să faci mereu tu tot în casă, și el să stea cu picioarele pe pat, comod acolo tranquilo e alegerea ta, eu una în locul tău l-aș fi lăsat din prima asta nu e iubire ci aprofitare.
"Nu-mi da de ales" atunci de ce ai postat întrebarea?
Dacă vrei să mai suferi, să ai certuri în continuare este treaba ta, noi numai vrem să te ajutăm să găsești o soluție, iar chiar dacă te doare știm cu toți ca lucrul cel mai corect de făcut este să-l lași în drumul lui, nu merită să stea cu tine!
În plus nu ți-au ajuns certurile din familie? Mai vrei și alte certuri cu iubitul tău? Cât de chinuită vrei să fii?
Fă-l să înțeleagă odată ca nu trebuie să faci mereu tot tu în casa aia, ci să își facă și el partea lui ajutând cât se poate în casă, mai ales ca femeile sunt mai sensibile peste câțiva ani o să ai dureri la spate încredibile!
Dacă nu înțelege adio, arată-i ușa sau dă-l afară!
Iartă-mi brutalitatea, dar poate așa o să înțelegi happy

| Xenia001 explică (pentru Reghqen):

Mulțumesc ????

| Xenia001 explică (pentru Xenia001):

Pentru sfat, mi ai confirmat ca totul tine de mine și ca eu hotărăsc cum și ce fac. Mă gândeam că exagerez eu ca poate nu gândesc tocmai bine de aceea am întrat aici și mi-am spus oful

| mgtow a răspuns (pentru Xenia001):

Violentii de fel isi omoara femeia sau o bate toata viata, la noi e ca pe vremuri barbatu animal si ea sclava in multe cazuri exista situatiile astea. Cert e ca nu e normal

| Xenia001 explică (pentru mgtow):

Ooo
Doamne ferește! Dar nu stau sa nu aud. El este violent verbal dacă pot zice asa, înjura la tot pasul și orice mi-ar spune o zice sub forma de reproș

| Reghqen a răspuns (pentru Xenia001):

Pentru puțin happy.

| Reghqen a răspuns (pentru Xenia001):

Mereu a fost așa, totul depinde de tine trebuie să ai mai multă încredere în tine

| Xenia001 explică (pentru Reghqen):

Corect, teoretic le știam și eu doar ca când vine vorba de pus în practica îmi da cu virgula. Am momente când simt ca nu ma mai descurc, ca obosesc, ca sunt prea multe, nu le mai fac față. M a ajutat tare mult sa vorbesc aici cu voi?

| Reghqen a răspuns (pentru Xenia001):

Nu aveam dubii ca le știai deja, în fine, în momentele grele, de obosire, în care simți ca nu te mai descurci trebuie să găsești forțele și voința pentru a te ridica, pentru a merge înainte.
Ma bucur ca ți-a făcut plăcere să vorbești cu noi, și nouă ne-a făcut plăcere să îți ridicam moralul, să te ajutăm.
Numai bine! happy

| randy93333 a răspuns (pentru Xenia001):

Tu cati ani? El la 37 are copii?

| Xenia001 explică (pentru randy93333):

27 împlinesc acus. Nu, nu are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit cu atentie toate intrebarile si raspunsurile de pe acest subiect.
Concluzia mea este ca nu ai sa pleci. Atat timp cat nu te bate, nu ai sa pleci.
Se pare ca doresti doar sa te plangi.
Te complaci in situatia ta si astepti, dar nu stiu ce astepti.
O minune?
Sa inceapa ceva si mai rau?
Sa treaca 10 ani si sa faceti trei copii?

Adevarul este ca acum, in prezent, pare sa-ti lipseasca curajul.
Stii ce e trist?
Ca tine sunt sute de mii de femei in tara asta.
Umilite zilnic.
Poate ca va meritati soarta.
Cine nu are curaj isi merita soarta.
Adio!

| Xenia001 explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate, eu am trecut printr-o relație asemănatoare și am pus punct când am văzut ca nu se poate. Am întrebat în ideea în care poate am eu o problema pe bune a doua relație cu aproape aceleași probleme m-am gândit ca greșesc eu undeva ori stau prost pe alegeri ori nu știu... Bun m-am plâns, mi-am spus oful am cerut o părere o sa acționez pentru binele meu. Da sunt femei care accepta bătăi și umilințe eu nu am acceptat la prima relație am zis pas dar se pare ca am făcut aceeași greșeală am ales omul nepotrivit ori fac eu ceva de se ajunge aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenia001):

Spre marele tau noroc, inca esti tanara si inca nu ai copii, deci poti considera cele doua esecuri doua lectii pretioase.
Spre marele tau ghinion, ai avut un model paternal gresit si ai ajuns sa atragi ca un magnet in viata ta doar indivizi care seamana cu taica-tu.
Nu stiu daca a treia oara o sa ai noroc, dar ar fi o tampenie sa nu incerci.

| Xenia001 explică (pentru anonim_4396):

Da atrag numai nenorociri și încerc sa schimb sa fac sa fie bine și uite asa iar ma bag într-o mocirla din care îmi este tare greu sa ies. Am investit mult suflet în casa asta de la țară arata deplorabil când am ajuns aici și hai sa fac sa ne fie bine și acum ura și ce am rezolvat? Acum totul este fru. Os plin de flori plante, viețuitoare și eu plâng ca fraiera în fiecare zi ca nu sunt apreciata ba mai mult acuzata cu nu fac și ca nu sunt responsabila pentru o cana uitata pe afara. Și mereu am zis nu mai fac nu mai investesc nu merita și tot eu zic nu judeca pana nu cunoști omul, lasă l poate este doar o perioada și nu i asa este el vrea sa stau preș în fata lui sa îl întreb de 100 de ori pe zi dar ce pot sa fac pentru tine? Vrei sa te ajut cu aia cu aia cu aia asa cu face soacra asa l a obisnuit. Baftă! Am început sa îmi caut chirie în alt oraș cred ca ma pot muta cu tot cu job lucrez în vânzări

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenia001):

Data viitoare nu-ți investi banii și sufletul în casa altuia.
Iar de schimbat, bărbații nu se schimbă. Nu la 37 de ani. Deja comportamentul lor este „osificat", ca să zic așa. (Să crezi că îl mai poți schimba înseamnă... să crezi în Moș Crăciun)
Mucenicia mamei mele a durat 49 de ani, iar tata nu s-a schimbat niciodată (decât în mai rău). Totul s-a sfârșit prin moartea tatei (de bătrânețe) și similitudinea este că și mama a trăit rău la casa părintească (exact ca și tine), iar între mama și tata exista o diferență de vârstă de 10 ani (aproximativ situația ta).
E foarte bine că îți cauți chirie. Nu te uita în urmă la banii pe care i-ai investit în casa unui străin, ci uită-te la viitorul tău.
Cunosc o fată asemenea ție care a pierdut 16 ani din viață cu un dobitoc alcoolic și violent. Și-a investit în casa dobitocului toți banii pe care i-a câștigat cu greu în Germania și Belgia (dar nu are nimic pe numele ei).
Știi cum trăiește biata de ea? E praf cu nervii, iar el este tot mai pisălog, mai cicălitor și nu dă niciun ban în casă.
Ea... se internează cam de 3-4 ori pe an la psihiatrie și ia pastile cu pumnul în fiecare zi.

Așa că... bine faci că îți cauți ceva cu chirie.

| Xenia001 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma uit la bani asta e, să-mi fie o lecție bună. Îmi este frica ca nu o să mai am încredere în nici un bărbat ca o să-l studiez și în cap sa vad dacă are măreață. Ca asa se întâmplă, o sa am nevoie de o pauza prelungitaaă sa nu ma mai arunc în brațele primului bărbat care mi se pare mie ca e potrivit... Nu știu de ce l-am ales! Habar nu am, nu a trecut destul timp pentru vindecare ranilor din relația anterioara, aveam regrete, răni, și nu i vedeam părțile astea mai proaste, asa cred eu. Deșii la început nu era asa, avea ieșiri dar mai rare și plus stăteam la soacra și făcea femeia de toate nu avea ce comenta acum, Sufletu. Îmi pare tare rău pentru situația fetei, nu merită?

| Xenia001 explică (pentru anonim_4396):

Nu îți pot răspunde la mesaj! îmi apare aceasta eroare //Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator// când aveți timp să-mi explicați și mie va rog cum funcționează lucrurile aici pe platforma TPU, ce înseamnă aceste statusuri? cum treci de mumbru junior? etc

| randy93333 a răspuns (pentru Xenia001):

Si eu caut o fata care sa ma iubeasca dar dau doar de cine nu trebuie? Cum se face ca mereu cele care isi doresc iubire se cupleaza doar cu mitocani?

| Xenia001 explică (pentru randy93333):

Habar nu am. Eu m-am lămurit apar în calea mea ca ciupercile după ploaie și eu hop o culeg pe cea mai nepotrivită. Ce sa fac? învăț ceva și din aceasta experienta și merg mai departe. Asta i viața!
Mai caută sigur o sa găsești ce îți dorești, știi cum zic eu? trebuie sa facem loc ca să primim ceva mai bun, dacă locul este ocupat trece iubirea pe lângă noi