| Xenia001 a întrebat:

Bună,
Am o relație de 2 ani, de un an ne-am mutat la casa undeva la țară tot de un an ne certam aproape în fiecare zi. Eu sunt crescuta la țară într-o familie cu un tata violent care și-a desconsiderat copiii, noi eram cei mai prosti din sat deși nu era asa, în fine... Revin la certuri, toate pornesc de la: de ce nu ai spălat cana din care ai băut cafea, de ce nu ai strâns hainele pe care le-ai adus de la uscat, de ce nu ai băut apa din pahar și ai lăsat-o sa se incalzeasca? acum sa o arunci, de ce nu ai stins becul, de ce nu ai pus matura la loc? și poate o să-mi spuneți ok de ce nu ai făcut toate astea? Pentru ca avem și câteva animale de care trebuie sa avem grija, pentru ca îi avem și pe mamaia și pe tataia de care trebuie sa avem grija, pentru ca avem și grădina și pentru ca avem și serviciu și nu pot sa le fac pe toate. Încerc sa îmi păstrez calmul, sa nu mai tip sa zic doar bine în ideea de a nu continua cearta dar aproape de fiecare data îmi ies din pepeni, eu nu consider ca nu este atât de grav ca nu am spălat cana, farfuria și lingura din care am mâncat/băut pana seara și nu le-am spălat pentru ca am fost la serviciu, la animale, la gradina, la mamaia. la tataia și răspunsul lui este eu ce sa mai zic... Și eu am multe pe cap dar sunt responsabil. Pe lângă astea înjura la orice pas, a scăpat ceva înjura, s-a lovit înjura, este nervos înjura și eu ma supăr ca nu îmi place sa îl aud înjurând de morți, răniți etc tocmai pentru ca am trăit într-o familie în care pana la vârsta de 18 ani am auzit înjurături și am încasat bătăi fără sa fac mari prostii. Niciodată nu este mulțumit de ceea ce are mereu vrea mai mult, mai mult. Ultima cearta a fost pentru ca nu am vrut sa rasadim la ora 21 când deja se inserase, chiar nu mai puteam după dat multe telefoane la job, după mulsul caprei și ieșitul la păscut cu ea chiar nu mai puteam, ne-am certat și m-a trimis in casa ca el rămâne afara în foișor sa manance și sa asculte muzica. Nu știu ce sa mai fac cum sa mai fac, eu ma mulțumesc cu ce am, fac baie la țară chiar dacă nu avem amenajata baia, el face la bloc ca nu poate domle sa se spele la țară și toate aceste,, fițe " ma supăra. Am ajuns sa plâng aproape în fiecare zi ca ma stresez ma consum ma dor cuvintele lui iar el îmi zice ca exagerez, ma bufnește plânsul și tipa ca nu mai plânge ca asta nu este motiv de plâns. Dați-mi un sfat, va rog.
Aveți grija de voi

Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Aoleo, parcă ești baby sitter a lui laughing
Dacă nu e ordinat, nu vrea să facă nimic, ii spui să-și facă valiza și îl acomodezi la ușă, nimic nu e ușor, iar el vrea ca totul să faci tu, să faci curat tu, și așa mai departe, dar nu se face așa. nu funcționează așa.
Trebuie coordinare de la amândoi, dacă nu este acolo lângă tine când ii ceri ajutor basta, ii spui ca știe unde e ușa și să plece din viața ta, dacă tot are draci mereu și înjură cred ca o să se descarce și mai mult și bine când o să plece.
Eu în locul tău l-aș fii lăsat de mult!
La partea cu certuri în familie te înțeleg mult și bine, cam așa sunt și eu, des se certau ai mei dar eu ma bag deoarece pentru mami aș face orice love struck

51 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru randy93333):

Asta este o intrebare foarte bună, Randy.

| Daniel9901 a răspuns (pentru Xenia001):

Cu relatiile intime cum stati? Ca si din cauza asta se poate ajunge la despartire, poate tu il refuzi si de asta face asa

| Freya1 a răspuns:

Vreau sa iti pun niste intrebari si dupa sa iti dau un răspuns daca esti de acord.
Cum ati ajuns la concluzia ca e mai în sa va mutați la tara cand aveti unde sa stati la oras? Apartamentul de la oras e a lui? E gol sau e al părinților? Tu cu bunici lui sunteti din acelaș sat (ca tu ai zis ca esti de la sat) sau te-ai dus in alta parte la tara?
Ai mai avut ceva relație serioasă înainte de el? Cum de l-ai luat cu diferenta asta asa mare de varsta, a fost asa de la început?

| Xenia001 explică (pentru Freya1):

Bun,
La țară ne-am mutat pentru ca ii place lui mai mult la casa ( la țară). I-am spus ca dacă îți dorești atât de mult ne mutam la țară dar sa știi ca este multă munca răspunsul lui a fost, stai liniștită fac eu totul tu doar sa ma susții. Zis și făcut, apartamentul este al soacrei eu am venit cu ideea de a ne muta în chirie el cu ideea de a ne muta la țară ( satul este la o distanta de 15 km de oraș). Eu m-am născut în partea de nord-est a Ro, am crescut pana la vârsta de 18 ani într-un sat din jud Iași, apoi l-am cunoscut pe fostul și am plecat de acolo mutându-ma în sud-estul tarii. Am avut o relație de 4 ani au fost muuulte neînțelegeri asa ca am hotărât sa ne despărțim, el nu accepta, nici sa nu audă asa ca am fost nevoita sa plec fără sa anunț ca altfel nu ma lasa mereu zicea ca se schimba și nimic, am avut o pauza m-am afundat în munca apoi l-am cunoscut pe el ( momentan actualul) Nu m-am gândit ca contează atât de mult diferența de vârstă ci cum ne intelegem și sa ne fie bine. La început nu nu era asa ma aprecia ca ma descurcam singura fără nici un sprijin, plus ca eu eram cu ce aveam pe mine și o mașină el stătea cu mămică lui (asa ii place sa ii zică mămica) și am luat-o de la zero. Am vândut mașina ca să ne cumpărăm una mai noua ne-am mutat la țară și au început certurile. I-am spus ca de când ne-am cumpărat mașina ( pe care o folosește el pentru ca eu am mașina de serviciu) și am renovat la țară zici ca a luat-o razna nimeni nu i ajunge la nas

| Xenia001 explică (pentru Daniel9901):

O foarte bine, trăim ca frații! I-am spus sa ne facem un program la ora 20 sa încheiem toate treburile și sa avem timp și pentru noi, da da da da da și da a rămas. La 23 se încheie ziua pic moarta câteodată adorm afara în foișor într-un fololiu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce îmseamnă relație? Ești căsătorită legal cu el?
Această casă unde stai e a lui sau a ta?
O să contunui tpată viața așa cu el?
Sfatul meu este să pui capăt acestei relații, chiar dacă ea durează de 2 ani.

| Xenia001 explică (pentru sadrian46):

Casa în care locuim este a noastră. În contract figurez și eu ca și proprietara, mulțumesc pentru sfat?

| Freya1 a răspuns (pentru Xenia001):

Chiar dacă la început v-ati inteles, trebuia sa realizezi ca o dată cu trecerea timpul mentalitatea voastră se schimba, mai ales a lui de aceia este bine sa "cresteti"" impreuna.Acuma nu vreau sa fiu carcotasa ca nu e asa bătrân la 37 de ani, dar nu ti-ai pus problema de ce la 35 de ani nu are o relație stabilă sau chiar o familie ca majoritatea oamenilor care sunt ok au macar o relație stabilă de câțiva ani.Bine,nu e o problemă ca mai sunt care nu vor sa se puna la casa lor repede dar sa fim seriosi, stătea cu mami...deja mda.
Încă o chestie, tu daca muncești si sti ca ai un program încărcat de ce te-ai mutat la tara unde mai ai si animale.Si eu am stat la tara si voi sta cam tot la aceias km im curând ca tine dar fara animale sa am timp si de a mele si de bărbat ca sunt tânără,daca mai fac si un copil ce fac? Imi lovește masina copilul,imi raman animalele ne hranite sau necuratate, imi las bărbatu sa isi faca o l... sau imi las casa haus, sau miros a animale cand ma bag langa el in pat ca nu am timp nici sa respir da sa ma mai si spăl, sa am si timp de familie? Nu ai gandit pre de viitor, dar nah dragoste e mare si nu tine cont de multe.
Într-adevăr, exagerează cu ce cere dar cred ca el a avut nevoie de cineva care sa aiba grija de casa de la țară si sa ii ajute pe bătrâni nu sa isi ia o iubita.Deci e clar ca nu esti cu persoana potrivita si la locul potrivit.Ar trebui să te mai gândești la ce vrei sa faci si probabil sa te calculez daca poti sa iti plătești o chirie si sa trăiești din salariul tau ca langa asta multi purici nu faci decat daca vrei sa fi sluga si desconsiderata si nerespectata.

| randy93333 a răspuns (pentru Freya1):

Da ce are daca statea cu mama lui din moment ce era singur? Si eu stateam cu mama iar cand mi-am facut o iubita ne-am mutat cu chirie

| Emma30555 a răspuns:

E prea cicalitor și va certați din lucruri mărunte care nu au importanta, lucrurile le faci când simți, când ai chef nu din obligație, pe de alta parte cred ca e genul ala care considera ca femeia e un fel de menajera și bărbatul sta sa se relaxeze, ceea ce ar trebui sa ți dea de gândit, nu merita, dar indiferent cum ar fi situația reala un om cicalitor nu merita sa l suporți

| Freya1 a răspuns (pentru randy93333):

Nu poti sa ai 35 de ani si sa stai cu mami din perspectiva mea.Nu ma contrazic cu nimeni pe chestia asta pentru ca e parerea mea persoanala.
Poti sa stai cu mami pe termen scurt până iti mai strângi doi trei lei, sau chiar cu iubita ta la mami până va reglementati de casa dar pe termen scurt, da ala nu s-a mutat de la mami de cand la facut pana la ani aia.Eu cred ca asta inseamna sa fi legat obilical de mami sau sa fi putoare sa iti placa sa fi intretinut ceia ce ca bărbat e nasol.Nici ca si femeie nu e ok, dar macar ea e femeie ce de multe ori ia un salariu mai mic, e mai sensibilă e mai bla bla da ca bărbat...
Nu te supăra pe mine nu am nimic personal cu tine, dar nah e parerea mea.

| randy93333 a răspuns (pentru Freya1):

Nu e vorba de suparare dar hai sa gandim logic. In ziua de azi cine crezi ca isi mai permite sa faca rate la banca pentru o casa sau un apartament? Iti spun eu ca nici tu nu ai casa ta, adica sa fie una muncita de tine, nu primita de la mami sau tati ca asa e usor cand ai totul pe tava

| LoveSleep a răspuns:

Am scris efectiv jumate de roman.
Apoi am citit ca el are 35 de ani si am sters tot.
Meriti tot ce ti se intampla. Ai inteligenta unui copil de 6 ani.
Stai cu un ratat de 35 de ani care nu a facut absolut nimic pana la varsta asta si mai are si gura mare.
Spune-ne acum ca vrei sa va plimbati si voi ca doi indragostiti, pe malul marii, iar el mai are 2 ani si moare.

Vrei o relatie normala, vrei comunicare, intelegere, sex, cauta-ti unul de varsta ta sau doar cu vreo 2 ani mai mare.
Vrei sa-i speli chilotii unui ratat care crede ca menirea in viata e sa-ti faci casa din salariu de tirist si apoi sa-ti iei masina, sa fii sanatoasa.
Omul cu care stai nu da 2 bani pe tine. Singura iubire a vietii lui a fost maica-sa si probabil vreo tipa din liceu. Tu esti doar o tipa in care isi baga p a si care ii face mancare, curat si mai merge si la munca. Esti nevastă-sa mai mult decat ai fost vreodata iubită-sa.
Esti fara speranță. Fă niște copii și distruge-le viața, că și așa nu sunt destui in Romania, pana sa-ti dai seama ca nu e ok ce se intampla.

Si da, da, stim. Ai avut o copilarie grea, habar nu ai ce inseamna o relatie si esti cu ăsta pentru ca involuntar crezi ca e ceva sigur si ca s-ar putea sa nimeresti mai prost data viitoare. Si inca alte cateva scuze.

| Freya1 a răspuns (pentru randy93333):

Nu am spus că e ușor să ai casa ta.Dar si daca primesti de la mami si tati sau iti iei o chirie e mai ok decat sa stai cu ei in casa.
Nu am spus că trebuie sa iti iei tu maine casa, poti sa o primesti de la ai tăi, poti sa iti iei o chirie dar nu sa nu faci nimic ca sa fi pe cont propriu. Poate ai nevoie de timp sa strângi niște bani si atunci poti sta la ei, dar cu condiția să te muți curând.
Si eu am stat la ai mei si si la părinți lui, si la fostul si la actualul încă stau până imi termin de renovat casa.Dar daca pana la 35 de ani ai stat singur (fara o relatie) si nu te-ai mutat macar intr-o chirie, sau sa ridici ceva pe o bucată de pământ dată de ei etc ca sa poti sa iti cumperi ghetute din salariu e aiurea.
Dacă tot nu poti sa faci aici in tara nimic, dar nu ai nici o femeie care sa spui ca te tine aici pleci in strainatate si pana te inaori o garsoniera tot ai.
Eu sunt fata dar nu mai pot sa stau cu ai mei.Ma sufoc,ma deranjează sa le spun de unde merg,de unde vin,sa imi fie jenă să ajung tarziu acasa, sa imi fie jenă să le spun ca raman peste noapte undeva, sa o vad pe mama ca mi-a gasit o pereche de chiloți pe undeva si mi pune la spălat, sa ma audă ce vorbesc la telefon, sa le aud eu discuțiile etc.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Mda, deja ți-ai răspuns la întrebare, când vin copiii?happy

| Xenia001 explică (pentru 1231242):

Bună, când o sa găsesc omul potrivit.

| lilskies a răspuns:

Am citit doar prima parte pentru ca mi-a fost greu să citesc restul happy scuze Deci rezolvarea ar fi să l lași dă-l afară sau pleacă pană nu devine și mai nasol nu are rost să incerci să-l schimbi pentru că el singur trebuie să se schimbe să și dea seama ca i un țăran răsfățat pentru că tu nu-l poți schimba.

| Xenia001 explică (pentru lilskies):

Am luat masuri, astăzi am fost sa vad o garsonieră pentru a o închiria

| lilskies a răspuns (pentru Xenia001):

Foarte bine mă bucur mă mir ca suntem in 2020 și avem asemenea specimene

| randy93333 a răspuns (pentru Xenia001):

Foarte bine ai facut. El ce a zis cand a vazut ca ii dai papucii?

| Xenia001 explică (pentru randy93333):

Bineînțeles că nu-i convine. Dar asta i viața, și a făcut-o cu mana lui l am avertizat de fiecare data când ne certam ca nu mai rezist...