Întrebare recomandată | Ellya15 a întrebat:

Bună! Am o situație mai dificila în familie pe care as vrea sa o dezbat cu voi și implicit sa ma descarc sufletește.
Sunt însărcinată.Am o sarcina destul de avansata ce nu imi permite sa mai stau sa gătesc în cantități mai mari, sa fac curățenie cum trebuie, sa stau în picioare.Am luat destul de mult în greunate, rețin apa, am și chist pe în ovar și sarcina cu risc din cauza unor probleme de sănătate iar părinții și rudele mele sunt la sute de km distanta în imposibilitatea de a ma ajuta.Ne mai vizitam,îmi trimit pachete și ma ajuta financiar pentru pregătiri,ma suna frecvent, chiar ne dau o casa în apropiere de ei ca să fim mai aproape și sa ne poată sprijinii, ne-au făcut și nunta și probabil tot ei vor face și botezul ca să ne ia o greutate de pe umeri în timp ce rudele soțului nu ne ajuta cu nimic in afara de a ne de sfaturi.
De fiecare data când aveam nevoie de ceva băgau pretexte sa nu ne ajute.Ca nu au, ca nu, pot în timp ce mergeau și făceau sau cheltuiau prin alte părți.Mereu sar în ajutorul prietenilor sau a altora, iar la noi nici dacă le cerem nu se sinchisesc.Nu s-au imbiat nici măcar sa vina la nunta, da sa mai ne îmbie cu ceva simbolic dacă tot nu si-au făcut prezenta.Ca sa nu mai spun ca ne-am oprit cu ei în zeci de magazine dar o data nu li s-a lipit de mana o jucărie, o paturica sau un pampers pentru viitorul nepot (valabil pentru socrii și cumnati/cumnate).Iar dacă ne dădeau ceva vreodată mereu trebuia sa fie cu ramburs în timp ce noi nu pretindeam nimic.Ba chiar dacă ne-au deranjat sau refuzat am păstrat prietenia și comportamentul omenos lucru ce le-a dat mai mult nas și au tupeul și nesimțirea sa continue sa ne ceara lucuri sau favoruri.
Chiar și acum însărcinată și fără sa pot face mare lucru,cu sotul ce muncește suplimentar ca să ne permitem condiții pentru copil,o nastere cât mai ok și cele necesare ne suna sa ii ajutam sa le facem sa le dregem și sunt suparati vezi doamne ca eu nu ii ajut (ne putând oricum) și ca și soțul meu din cauza mea nu ii ajuta.A fost un apropo ca nu doar eu sunt sau am fost gravida,ce tot ma plâng atat și ce tot ma "sărută sotul în fund".Ba mai mult,când i-a spus soțul meu soacrei (ce ar trebui sa se simta sa mai facă o oala de mâncare sa ne îmbie dacă suntem în stadiul asta, sau sa meargă măcar pana la magazin după o paine) ca face și el treaba prin casa sa ma ajute și e îngrijorat ca am o sarcina tare grea și complicata ea a dat din mana și a zis "da ce sa ii faci? cu ce sa o ajuți? trebuie sa le duca".Ca și cum ar spune sa ma mai lase sa le fac eu sa nu ma ajute cu nimic, sau ca aia e.
Întrebarea mea ar fi.Cum as putea treptat dar sigur atat eu cât și soțul sa ne debarasam de ei?
Simt ca și soțul ar vrea asta dar fiind rude ii e cumva jena.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca soțul tau este singurul copil la parinti, inteleg problema.
Si lui ii vine greu sa se debaraseze de parinti. Numai voi doi puteti lua o hotarare definitiva. Mai multe nu pot spune.

| Ellya15 explică (pentru darrio2007):

Nu e, mai are frați și ei sunt mai problematici decât părinții.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista debarasare treptata.Le ziceti pur si simplu NU, inca de pe acum, cu prima ocazie cand suna.Persoanele respective nu se pot numi rude, ci paraziti (adica cei care traiesc pe spinarea altora fara sa faca nimic si afecteaza negativ pe gazda). Femeile din trecut le duceau pe toate, da e adevarat, dar ce sa vezi, vor ca femeile din prezent sa fie si ele martire, sa-si sacrifice sanatatea mintala etc pentru toti din jur, ca apoi la batranete sa ajunga niste acrituri.Sorry, nu mai functioneaza asa.

Ai dreptul la o sarcina usoara si la liniste, iar daca cei din jur sunt ignoranti cu privire la aceasta etapa importanta din viata oricui, in locul vostru nici nu as mai raspunde la telefon, stiind ca mereu e vorba de o treaba de rezolvat sau oferit ajutor.

| Smmo a răspuns:

Tu ai grija de tine si de sarcina acum, gandeste-te ce poti face pentru ca sa iti fie mai usor in ultimele luni, daca ar putea sa te ajute vreo ruda sa vina sa stea cu voi, sau o menajera sa vina de cateva ori pe luna cand nu vei mai putea, adica sa fii cumva pregatita.
Sotul sa aiba si el grija sa nu se suprasolicite in perioada asta, banii sunt buni dar sanatatea e si mai buna.
Socrii lasa-i sa vorbeasca, iar daca au pretentii si tu nu mai poti, le spui ca nu mai poti sa-i ajuti o perioada.

Răspuns utilizator avertizat
| Raya2 a răspuns:

O soacra nu-și va putea iubi nora niciodată ca pe copiii ei, își va iubi sau se va comporta mai bine/frumos cu ginerele... ca fiica ei sa aiba un trai mai bun în casa socrilor sau din partea soțului, dar pe nora o va pune preș la ușa ca doară fiul ei este bărbatul în casa... cel mai bine ar fi sa va mutati în casa ce v-a dat-o părinții tăi și dacă ești și la prima sarcină iti va fi și mai greu pentru ca nu vei avea cine sa te mai ajute sau sa te mai învețe ce ar trebui sa știi cu bebele

| Letox a răspuns:

Unii oameni sunt incredibil de inchisi mental, nu au o viziune ampla asupra situatiei si cu atat mai mult este ceva inadmisibil cand este vorba de rude... Ceea ce este important este sa nu va lasati afectati si sa incercati intr-o oarecare masura sa va distatati in masura in care sa nu aiba un impact negativ asupra voastra si a copilului. Sfatul meu este sa nu va debarasati complet de ei... Poate in timp o sa realizeze ca tu si sotul tau, impreuna cu viitorul copil sunteti extrem de importanti si orice ajutor, oricat de mic este important. Multa sanatate si sa aveti o sarcina usoara, totul va fi bine!