| anonim_4396 a întrebat:

Am 43 de ani si am ramas insarcinata.Am 2 copii unul de 8 ani si o fata de 13 ani. Sotul meu e cu 8 ani mai mare decat mine si nu sunt sigura daca sa pastrez sau nu copilul. Voi ce m-ati sfatui?

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La 43 de ani,nu prea mai ramai insarcinata, dar daca esti atat de norocoasa, nu cred ca ai nevoie de sfatul nostru in ce priveste viitorul acestui copil.
La 43 de ani, STII ce sa faci.
Daca nu stii, e grav.

| mgtow a răspuns:

Daca situatia financiara pe care o aveti e buna si iti permiti sa mai ai un copil da-i viata.

| cuvant a răspuns:

NU e foarte usor sa duci o sarcina la varsta asta dar eu ti-as sugera sa-l tii. Vorbeste cu sotul tau si vezi ce zice si el. E adevarat ca sunt dezavantaje deoarece e o varsta inaintata dar daca totusi exista eu ti-as zice sa-i dai viata.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Sunt mica,pentru o astfel de problema,dar cu siguranta copilul nu are nici o vina si nu trebuie privat.
Asa ca,lasa l sa traiasca, asta e, unde mananca 2, mananca si al treilea.
Si bucura te,un copil e o realizare!
Nu uita,nu el ti a cerut sa vina pe lume,tu l ai adus,asa ca asuma ti responsabilitatea si poate asta te face sa te gandesti, ca nu e dreptul tau, sa i iei viata.

| ROB3RT89 a răspuns:

Ce vina are copilu ca talal lui nu stie sa se protejeze iar mama acepta situatia fara sa-si dea seama de consecinte si resposabilitati?! Acum depinde si de situatia finaciara pe care o aveti, oricum e pacat sa faci avort... Poate pe viitor de gandesti de doua ori inainte sa faci sex neprotejeathappy

Răspuns utilizator avertizat
| xCarolina a răspuns:

Faptul ca in intrebarea anterioara mentionezi ca ai 12 ani si in aceasta 43, imi da serios de gandit.Dar si mai tare stau in dubii intrebandu-ma cum o femeie in toata firea ar putea intreba pe o retea de socializare daca sa pastreze sau nu un copil.

| Fiction a răspuns:

Eu te-as sfatui sa-l pastrezi.E un sufletel,o fiinta nevinovata, si daca situatia ta financiara este buna, cu atat mai bine.Mama mea a nascut la 40 de ani o fetita, dulcica care are acum aproape 5 anisori.

| Fiction a răspuns:

Completezbig grinaca tu chiar ai "43" de ani.

| DanAmarandei a răspuns:

Stii cum e sa ai copii. Stii ce presupune un copil, cum se creste, ce nevoi are si asa mai departe. Daca va simtiti in stare, in special tu (cred ca e mai bine sa te bazezi pe tine), da-i inainte! daca crezi ca esti multumita asa si ca nu-ti permiti, renunta. Chiar daca nu e cel mai ortodox gest posibil, e unul cerebral. Succes cu orice alegere!

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Eu te sfatuiesc sa il pastrezi. Nici nu iti poti inchipuii ce mare binecuvantare este un copil de la Dumnezeul. Si este MARE pacat sa omori un suflet nevinovat.
Sa punem problema altfel, gandeste-te la copiii tai de acum. Ii iubesti mult, nu-i asa? Cum te-ai fi simtit daca nu i-ai fi pastrat, adica daca ei nu ar fi fost?
Totusi ar trebui sa vizitezi si doctorul, sa ii ceri sfatul si sa il intrebi daca esti capabila din punct de vedere medical sa il pastrezi.
Sarbatori fericite si sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Innovation a răspuns:

Pai depinde si de puterile finaciare, trebuie sa ai cu ce il creste.Gandeste bine si profund iar apoi vei gasi solutia.

| Innovation a răspuns:

Pai depinde si de puterile finaciare, trebuie sa ai cu ce il creste.Gandeste bine si profund iar apoi vei gasi solutia acestui caz.

| toxik a răspuns:

Buna seara.nu faceti vreun pacat sa avortati.este doar un suflet care trebuie sa descopere aceasta lume.sa treaca prin necazuri si bucurii, si aiba dreptul la viata...

| Fanatic a răspuns:

Eu zic ca mai bine nu, ai 43 de ani, cam mult

| JustSimple a răspuns:

Doamne Dumnezele pastreaza-l te rog si asculta melodia i will be de avril lavigne si imagineaza-ti ca acel copil iti canta asta.

traducere pe versri.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu chiar astepti sa-ti spunem noi ce sa faci? Vrrei cumva sa arunci vina pe noi? Hai ca la varsta asta esti in stare sa iei decizii! Un an nou fericit!

| Georgi2011 a răspuns:

Pastreaza-l ca n-are nici-o vina!

| AnnMarie15 a răspuns (pentru Georgi2011):

Buna! Uitati ce va sfatuiesc eu: pastrati copilul este un suflet nevinovat, ceilalti doi copii va asigur ca se vor bucura sa aiba inca un frate/sora.Nu aveti de ce sa luati viata unui copil. Daca aveti o relatie deschisa cu sotul dumneavoastra ar trebui sa discutati cu sotul aceasta asa zisa problema si sunt sigura ca se va rezolva.

| CupCake97 a răspuns:

Toti omuleti trebuie sa traiasca. mama are 42 de ani si are 8 copii

| Aham a răspuns:

Sa nu te gandesti la situatia ta financiara sau la ani tai. gandeste-te ca bunici nostri erau cate 12-13 frati. iar tu esti pe cale sa dai nastere inca unei vieti. daca vei renunta la el sper sa regreti toata viata ta fiindca ai luat viata unui copil. daca nu renunti la el iti doresc multa putere si sanatate in viata asta asa cum este ea. gandeste-te 1 data si bine! mult succes!

| pisicutza2001 a răspuns:

De ce nu l-ai pastra? El nu are nici o vina. Ce motive iti da Domnul sa nu-l pastrezi? Un copil e o bucurie imensa. In plus, copiii si sotul te pot ajuta in cresterea lui. Mai ales fata cea mare. Nu vei strica viitorul copiilor tai. Ba din contra. Vor fi mai responsabili. Daca starea financiara este acceptabila, pastreaza-l. Sunt multe cazuri in lume care nu au o stare financiara buna si au 5 copii sau 8 ma rog... Eu zic sa-l pastrezi. Deoarece, ai face mare pacat daca l-ai avorta. Dar, daca starea financiara nu este buna si nu-l poti pastra, macar naste-l si da-l spre adoptie. Sper sa te ajute sfatul meu!

| fly2my a răspuns:

Depinde foarte mult de dragostea pe careaveti unul fata de celalalt si de sanatatea ta