| anonim_4396 a întrebat:

Sunt lacto-vegetariana de cativa ani.
Mai sunt persoane vegetariene pe aici?
Cum refuzati rudele la marile sarbatori: Paste, Craciun in asa fel incat sa nu se supere nimeni?
Intotdeauna se gaseste cineva care ma imbie cu stufat de miel sau piftie. Anul asta am evitat sa ma duc pe la rude din acest motiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu stiu cum sa-ti spun, dar cunoscindu-ti preferintele culinare, e lipsa de respect sa te "imbie" si mai rau, sa te si streseze. Intreaba-l pe respectivul (daca stii ce mincare nu-i place), daca i-ar veni bine sa-l bati la cap si sa-i indesi pe git felul ala de mincare.

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

O exeptie nu cred ca face rau sau cand te duci in vizita nu mananci spui ca ai mancat acasa

| gabimaris a răspuns:

Adevarul este ca cele doua preparate pe care le-ai mentionat au gusturi super! Invata-i sa te accepte asa cum esti!

| sese a răspuns:

Nu stiu ce regim alimentar ai, cati ani ai de ce ai ales acest regim alimentar. Ce inseamna vegetarian in contextul de mai sus? Dupa cum zici poftesti ceea ce ma face sa cred ca regimul vegetarian nu e tocmai pe masura ta.asta-i.

| andyman a răspuns:

Ca sa nu apara probleme le spui dinainte care e principiul tau cu privire la alimentatie si ei te vor intelege, daca nu inseamna ca sunt habarnisti si indruma- spre o carte buna... www.studiulchina.ro (un bestseller in nutritie)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu respect...happy

| BlackNightElf a răspuns:

Si eu sunt lacto-ovo vegetariana si de sarbatori pur si simplu refuz.Cel putin la mine in familie nu se supara nimeni incearca sa refuzi politicos si cu argumente.Si daca nu poti sa stai langa carne ia-ti farfuria in alta camera. Sper ca te-am ajutat.