| ionika17 a întrebat:

Am o stare foarte proasta nu ma plac deloc pe mine de cand ma stiu, dar de la un timp treaba sa agravat nu ma simt "eu" ma simt respins fata de ceilanti copii, nici hainele nu imi plac cum sta pe mine mi se par prea largi numa acum o saptamana mi-am cumparat o pereche de blugi si nu imi mai plac imi vine sa ma duc sa imi cumpar alti.Nu stiu nu mai rezist ma simt foarte constrans, retinut ma simt foarte jenant fata de ceilalti colegi, nu am chef de ras, ma uit foarte urat neintentionant mi sa si pus.Ma gandesc sa nu plece problema ca sa desfintat clasa si ne-a mutat in alta clasa, aici nu imi place nimic nici colegi, nici profesori absolut nimic imi vine sa nu ma mai duc la şcoala nu mai rezist situatia. Chiar si cu cei care radeam acum nu mai am chef de nimic. Va rog sa imi ziceti cum sa scap din starea asta, simt ca nu mai rezist fiecare zi de scoala este un calvar!

Răspuns Câştigător
| Adel45 a răspuns:

Mai, nu este nici un motiv din cate vad eu in viata ta care sa te faca trist. Scoala e scoala, mergi sa inveti, daca ai noroc intalnesti si oameni care sa iti placa, dar de multe ori se intampla sa nu. In orice caz eu nu vad prin asta o tragedie...gaseste-ti alti prieteni langa care sa te simti bine si sa te distrezi(din afara scolii), scoala reprezinta doar cateva ore din viata. In rest, distreaza-te, iesi afara fiindca daca stai numa in casa o sa simti din ce in ce mai mult ca innebunesti. Daca o sa te distrezi mai mult ai sa vezi ca restul "problemelor" tale parca o sa treaca de la sine. Have fun. In speranta ca ti-am fost de ajutor. Funda?

11 răspunsuri:
| Lisadream a răspuns:

Cred ca treci printr-o situatie stresanta pentru ca te-a mutat din clasa ta. E o perioada de adaptare pana te obisnuiesti cu noul colectiv. Este destul de dificil sa te integrezi intr-o clasa deja formata. Trebuie sa ai rabdare cu tine; cu timpul te vei acomoda. Gaseste un coleg cu care crezi ca te-ai intelege si incearca sa petreci mai mult timp cu el.

| AliceThai a răspuns:

Cati ani ai? intri in adolescenta? Daca da, e normal happy

| DNSK a răspuns:

Nu-ti place aia nici aia nici aia.nici acasa nici la scoala.niciunde! problema e la u in capsor! totul e in mintea ta! toti trecem prin niste stari emotionale cand suntem adolescenti.la unii sunt mai usoare la unii sunt mai grele.mai apasatoare. daca u nu te poti ajuta, scapand putin de rutina care o ai, facand lucruri noi, iesind cu oameni noi, altii din alte clase de exemplu, schimband genu de muzica, atunci e cazu sa vb cu ai tai sa le explici k nu poti singur si ai nevoie de cineva.de un specialist! nu, nu te fac nebun! asa cum ficatul, inima, o mana rupta au nevoie de ingrijiri medicale, asa cum o analiza anuala e binevenita, asa e si cu mintea! e bine sa mergem la un nene sau la o tanti. nu esti nebun daca mergi.din contra, e chiar bine! ai grija de tine k esti copil.ai grija numa.

| ZvT a răspuns:

Ce rau scrii... Nu e lumea de vina ca esti tu prost si plangacios. Daca esti urat si slab nu iti fa griji pentru ca cei mai apreciati oamnei din lume nu aratau ca Fat-Frumos.

| DeutzaMyky a răspuns:

Putem sa vb in particular? as vrea sa te intreb ceva.sa discutam mai multe

| DeutzaMyky a răspuns:

Nu dramatiza, nu o lua ca pe o depresie. tine capul sus si nu uita sa zambesti si putem discuta cand ai timp.sa depistam problemabig grin

| robertpaul a răspuns:

Salut.eu cred ca ai nevoie de sprijin moral,adica de o fata,sa-ti dea aripi))).iti lipseste increderea in tine. poate manifestarile tale, sunt o contra la ceea ce vezi la altii si vrei si tu sa-i copiezi, dar nu poti.si atunci, te inchizi, apoi toate ti se par ca merg prost.respecta-te pe tine intai si apreciaza-te.noroc

| bunica18 a răspuns:

Mergi la un preot si te spovedeste, ceea ce ai spus aici spune-i si lui. Harul cu care este inzestrat preotul te va ajuta sa treci incet, incet peste starea asta...lasa-te insa indrumat de el.
Maninca sanatos (fructe multe si legume, renunta la produsele dulci)

| Katalinn a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situtatie exact la fel. Incearca sa nu mai stai in casa asa mult sau sa pierzi timpul in fata calculatorului. Crede-ma de asta ai starea aia nasoala. happy

| marianje a răspuns:

Prin acceasta situatia am trecut si eu.Incearca cum va sa te bagi in vorba cu ei ori stai macar cu unul dintre ei si in timp te vor baga si altii in joaca. Vorbim de haine:nu te gandi al ce zic altii despre tin e.Incearca sa porti ceva la moda:Iti iei o vesta niste blugi albastri o bluza sau camasa si o sapaca sau ce porti u si sa vezi ca o sa te bagi mai mult in vorba cu ei. Daca nu iti place stilu asta iti dau eu un alt stil:cumperi o esarfa este cam 10 sau 7 lei nu stiu in fine iti iei o geaca misto sau o jacheta iti iei niste pantaloni sau blugi pui esarfa la gat si gata ai un stil nou.Cu prietenii incearca pe mess sau skype sa vorbesti cu ei. Daca nu merge inseamna ca ei nu iti sunt prieteni adevarati ci sunt falsi. Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!

| morenaxoxo a răspuns:

Buna! Nu vreau sa o fac pe psihologul...dar ce ai tu mi se pare ca o stare de depresie interminabila. Putina stima de sine si incredere in propria persoana nu ar strica delochappy. Tuturor ni se intampla sa patim aceste lucruri la un moment dat, iar faptul ca nu te placi pe tine e destul de grav. Daca tu nu te placi cum sa te placa si altii? Schimbati cumva starea asta de melancolie fie prin iesiri mai dese cu prieteni, sau daca ai un/o prieten/prietena foarte bun/buna ar fi foarte bine sa te destainui si sa il/o rogi sa-ti dea un sfat. Dar ai grija sa nu spuna nimanui deoarece apoi te vei simti si mai rau. In cazul in care nici o varianta din cele de mai sus nu functioneaza atunci eu iti recomand sa consulti un psiholog. Nu e o rusine sa mergi la psiholog si nici imposibil.happy Bafta!