| sofi8omaga a întrebat:

Buna, am o surioara de 8 ani si are probleme cu nervii, imi puteti propune cateva joculete pentru a o calma putin? Jocuri de a o apropia mai mult de mine, de a o calma, de a nu se mai enerva din orice? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Bunaa.Aceeasi problema am avut-o eu cu sora mea, desi are 4 ani, crede-ma ca incepea sa dea in pereti la nervi, mi-am dat seama ca nu e ok si pe ea au invatat-o sa aiba rabdare: statuile miscatoare: cantati un cantecel, si la sfarsit castiga cine sta mai mult nemiscat.O canalizeaza.
Imparatul tacerii: tu pui o jucarie intr-un loc departat de ea si daca ea merge in liniste, pe varfuri fara sa faca zgomot o poate folosi. Puteti folosi puzzle, lego si vorbesc serios ca la orice varsta puteti iesi sa faceti sport.Ca faceti dasuri, gimnastica, sariti coarda, elastic, un fotbal sau handbal cu mingea, toate aceste jocuri o pot apropia foarte mult de tine si o pot canaliza foarte bine.Mult successs si nu uita, mereu cand explici orice, fi ferma, nu tipa, nu arata nicio expresie, vorbeste clar si raspicat.Am avut si problema asta cu sor-mea

| sofi8omaga explică (pentru Ilovedinero):

Multumesc foarte mult! Sunt convinsa ca ma vor ajuta sfaturile tale si a celorlalti! Cand era sora mea mica(face de foarte mica asa) se enerva de se facea rosie apoi mov la fata, dadea cu de toate in pereti, facea ca toate alea prin casa, si o data se enervase asa rau incat abia mai putea respira. Cu greu am facut-o sa respire, dar acum multumesc bunului Dumnezeu ca este in viata. A fost din fericire o singura data asa, in rest doar rosie la fata. Acum e cat se poate de nirmala, dar mai are momentele ei. Inca o data multumesc mult de sfaturi!

| Ilovedinero a răspuns (pentru sofi8omaga):

Cu dragg.Majoritatea copiilor sa stii ca au perioade in care sunt foarte irascibili.Atunci au cea mai mare nevoie de noi, sa le aratam ca suntem langa ei insa nu in genul, tu arunci si eu stau sa imi iau o papușa in cap.Cand are vreo criza de nervi sau ceva poti sa o intrebi daca are nevoie de o inbratisare, poti sa o intrebi daca vrea sa vorbiti despre ceea ce o deranjeaza si poti folosi fraze de ex" vad si inteleg faptul ca esti nervoasa, ai nevoie de un timp singura sa te linistesti?" Si ea are tot dreptul sa fie nervoasa, indiferent de varsta, si tu ai dreptul sa te feresti.Cu timpul cand se va maturiza iti garantez ca va fi mult mai bine si ca o sa iti multumeasca pentru faptul ca acum vrei sa ii fi aproape si o asculti si o intelegi.

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Vorbește-i cu calm si se va linisti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intamplă pentru ca generațiile astea noi primesc ce își doresc, când doresc și cum doresc! Scoate-o afara la joaca cât mai des și nu o mai prea lasa în fața ecranelor pentru ca o influențează!

| 1234568807 a răspuns:

Daca de la 8 ani are probleme asa mari cu nervi, vai de capu aluia care o sa o i-a de barbat dupa 20 de ani

| Dragobeta a răspuns:

Probleme cu nervii la 8 ani?
Vorbeste-i calm, ai rabdare cu ea si nu se va mai enerva din orice.