| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o veste "incredibil de minunata". Asa zisa "cea mai buna prietena a mea", am aflat de ce nu ma mai bagat in seama. Ea joaca metin2, si a cunoscut un barbat, de 21 de ani, cam asa. Stiam ca este cu el in viata virtuala. Dar azi am aflat ca e si in realitate cu el. Prietena mea nici macar nu este adolescenta, are 12 ani. I-am spus sa se trezeasca la realitate si sa nu-si iroseasca copilaria, ca maine-poimaine se vad in realitate si o violeaza de nu ii mai trebuie nimic. Deci chiar asa a innebunit lumea? Acum mi-a dat ignor pe mess. Eu cred ca mama ei nici nu stie. Daca era de varsta ei mai intelegeam, dar din cauza lui nu a vorbit cu prietenele ei, nu a mai iesit din casa, si uite asa sta numai cu el si se vad la web. Mi-e frica pentru ea. In ziua de azi sunt multi oameni rai, si nu sti cu cine ai de aface. Mai ales relatiile astea de pe internet mi se par foarte riscante. Mi-a reprosat ca sa nu exagerez si ca dragostea nu are varsta. Ce dragoste la 12 ani? Ne cunoastem de aproape 5 ani si eram bune prietene. Nu stiu ce sa fac in privinta asta, pur si simplu nu mai inteleg, i-a luat naiba mintile de tot. Imi vine pur si simplu sa rup prietenia asta, sa faca ce vrea ea si sa o agreseze ala. Dar pentru chestia asta, mi-e si rusine sa am o astfel de prietena "vagaboanda"Nu o mai recunosc, chiar nu era asa. Nu cred ca mai are rost sa ii mai dau sfaturi, pentru ca nu ma asculta, se enerveaza etc etc. Mentionez ca mai am o alta prietena apropiata, din copilarie, dar ea s-a mutat acum 3 ani din blocul meu. Ne vedem foarte rar pentru ca ea pleaca mai peste tot. Si nu prea am ce face cateodata.
Sunt foarte dezamagita si prima data cand am auzit am luat-o ca pe o gluma. Nu stiu ce sa mai zic. Voi ce parere aveti? Va rog, dati-mi sfaturi cat mai sincere. Sa inchei aceasta zisa prietenie? Sau cum sa fac sa o indepartez de el? Totusi. sunt 9 ani diferenta intre ei. Funda sad

Răspuns Câştigător
| CrazyTeenager a răspuns:

Prietena ta are abia 12 ani, iar tipul ala 21, asta zice tot laughing, pe ea o cam mananca, de la o varsta prea frageda.
Iar el, daca are 21 de ani si umbla dupa pustoaice...e clar, vreun ciudat ori obsedat ori violator de minore, deh are si omu' fanteziile lui. Iti dai seama ce minte are si ala laughing daca la 21 de ani, ai si timp sa vorbesti cu o fetita, ba sa o mai pacalesti, asta arata cat de disperat e tipul.
Prietena ta nu prea e de condamnat, varsta, hormonii, o mananca si pe ea.
Tu pari o fata matura, dupa modul in care ai scris si te-ai exprimat, chiar ai vrea sa o ajuti, dar parerea mea e ca ea oricum va avea o experienta neplacuta cu tipul si va veni la tine sa isi planga de mila ca tipul a lasat-o si etc, ori se va destepta singura. ceea ce nu e de asteptat.
Apropo, prietena ta nu are altele mai bune de facut?
De jucat sotronu', de jucat cu papusile, ii arde de p-u-l-a la varsta asta ce sa ii faci.
Mai degraba ai ramane indiferenta si ti-ai vedea de treaba ta, apropo tu ce varsta ai?

22 răspunsuri:
| ThePunisher a răspuns:

Avertizeaza-o pe mama ei. Ala ar putea fi un pedofil si nu e de joaca!

| birdie14 a răspuns:

Buna.Prietena ta are clar o problema.Si ce aceea nu abandona.Deschide-i ochii! Sincer singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa la spui parintilor ei de urgenta.Chestia asta a mers prea departe.
Bafta.

| D0zzz a răspuns:

Draga Denisa94.tu crezi ca pe mine nu ma deranjeaza ceva? Ce fac atata caz? Eu o consider prietena mea cea mai buna si vreau sa o ajut sa o ia pe calea cea buna, ce ti se pare rau in asta? Si ce "saraca socializeaza?" Ce sti tu. probabil ca nici tu nu esti prea mare in varsta, ca pe net gasesti multi indivizi si nu sti cu cine ai de aface, de au o identitate secreta pe net si in realitate te omoara. Nu iti convine intrebarea mea, du-te la alta categorie si comenteaza acolo. Si GeoFracture are perfecta dreptate, asa ca nu trebuie sa te superi.

| D0zzz a răspuns:

Si inca ceva, daca te tot deranjeaza nu imi mai comenta. Nu e un simplu baiat, e un barbat, care o poate lasa cu traume pe creier pe viata. asa ca...

| SamSon a răspuns:

Metin2? totul pleaca de la chestii din astea mai ales la 12 ani laughing iti dai seama ce,, IUBIRE" la varsta asta! cu unu cu 9 ani mai mare. mai mult ca sigur vrea sa o ademeneasca si sa o,, rupa'' laughing. nu se merita

| KySyB3B3 a răspuns:

Poi u ai fost o prietena adevarata si i-ai dat sfaturi, acum depinde de ea daca le urmeaza. Dint'o prostie nu trebuie sa inchei prietenia.va cunoasteti de 5 ani, cand o sa sufere o sa vina la tine.Pana nu te ranesti nu iti dai seama, u vroiai sa nu sufere dar ea a ales.nu cred ca o sa se vada fata in fata.dar e naspa daca toata vacanta o sa si-o petreaca cu acel tiph.tu iesi cu alti colegi sau cineva din blocu tau, lasa-mi te rog id printr-un mesaj. vreau sa te ajut. Funda?

| Beatriceeee a răspuns:

In primul rand cred ca te-ai uitat la prea multe filme dramatice sau probabil esti "invidioasa" pe ea. Nu e nimic rau sa socializeze cu un baiat pe internet, chiar daca acesta are 21 de ani.da, ok e mai mare decat ea cu 9 ani. Daca te crezi o prietena atat de buna ar trebui sa vorbesti cu ea cat mai deschis despre acest subiect si sa o intelegi decat sa o "barfesti" pe nu stiu ce site-uri.Asta e doar parerea mea.

| Beatriceeee a răspuns:

@GeoFracture. cred ca mi-ai interpretat raspunsul meu gresit! Pur si simplu mi se pare ca face prea mult caz.Ma deranjeaza faptul cum vorbeste despre ea (prietena "vagaboanda"). Saraca fata doar vorbeste cu un baiat online.pe care probabil peste 3 zile o sa-l uite.

| Beatriceeee a răspuns:

O doamne nu te ambala asa! Nu sunt prea mare in varsta dar cu siguranta sunt mai mare decat tine si mult mai matura! Totusi inteleg diferenta asta intre varste, dar acum nu trebuie sa-i catalogam pe toti baietii trecuti de 20 de ani niste pedofili. Cred ca habar nu ai ce inseamna "cea mai buna prietena", daca erai o prietena buna insistai sa vorbesti cu ea, sa gasesti termenii potriviti pentru a intrerupe convorbirea cu acest individ.dar tu nu, ai preferat sa vii pe acest site si sa te aprobe toate lumea pentru "faptele" tale bune. Abtine-te sa imi mai spui ceva.

| cupcake02 a răspuns:

@Denisa94: daca ai fi "matura" nu ai sustine asa ceva. Si nu ai inteles absolut nimic din ce vrea fata asta sa zica. Nu e o problema ca vorbeste cu respectivul pe mess, e o problema ca "Mi-a reprosat ca sa nu exagerez si ca dragostea nu are varsta". La 12 ani habar nu ai ce sunt alea sentimente, nu ai discernamant deloc. Si uite ca a convins-o ca e vorba de "sentimente". Daca lucrurile raman asa cine stie cat mai dureaza pana se vad face to face. Si in plus de asta, ce sa ai ca barbat de 20+ ani sa discuti cu o fata care nici macar la pubertate nu a ajuns? Chiar crezi ca il fascineaza o fetita de 12 ani?

| yhsay a răspuns:

Sincer, ar trebui sa ii spui mamei ei ce se intampla, caci un parinte intotdeauna va lua masuri in cazurile de genul. Din pacate, daca procedezi asa, prietena ta te va considera o tradatoare si paracioasa si se va supara mai rau pe tine pe moment...

Dar cine stie cu ce om scarbos vorbeste si cate prostii si minciuni aude din partea sa... Daca intr-adevar erati bune prietene pana acum, te sfatuiesc sa intervi prin parintii ei, chiar daca se va supara pe moment, in cele din urma ii va trece si te va aprecia mai mult ca i-ai deschis ochii.

| TropicalStorm a răspuns:

Denisa94. se vede ca nici tu nu ai prea mult. straight face de unde mai iubire la 12 ani? straight face si cu unu mai mare ca tine cu 9 ani :O. hai sa fim seriosi straight facedoar nu o fi Irinel cu Monica. eu zic sa vorbesti cu ea...si sa mai incerci o data sa ii bagi mintile in cap. bafta kiss

| BuradaCosmin a răspuns:

Eu unucred ca metin2 ce cel mai aiurea joc sicred ca o sa mi iau cateva injuraturi pentru asta nu-l mai joc pentru ca da dependenta l am lasat la timp,dar lumea toata sa se trezeasca odata ca relatiile virtuale, pe mess pe hi5, etc nu sunt reale si daca nu or sa se opreasca (la fetele mai pe o parte ma refer) o sa scape de virginitate.Parerea me in legatura cu asta este sa nu inchei prietenia cu ea pentru ca asa ceva nu se va intampla va impacati va certati tot acolo ajungeti.Las o sa descopere si singura ce"frumos"este sa ai prieten pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe prietena o mananca in c.r ca pe zambilica iar ala, e prost de moare.ca sa nu spun pervers ordinar.

| Lullu21 a răspuns:

Ce spui tu e adevarat. Lui nu`i trebuie de cit acel lucru, o va viola intr-o zi si poate sa se termine tragic.Ea nu intelege pentru`ca crede ca el e unicul si nu mai exista altu.Eu tot asa am avut doar ca el nu era asa mare. Tot toata ziua ii scriam si ma gindeam numai la el.Ca sa se desparteasca eu cred ca ar fi bine sa intilnesca un baiat la care ea viseaza: brunet poate blod. marog ai inteles.Eu tot asa am uitat de ala.Acum sunt bucuroasa si cind imi aduc aminte de el imi vine sa rid cit de proasta eram...

| cristina_6311 a răspuns:

Uite daca eu nu te asculta vorbeste cu parintii ei.tre sa fii alaturi de ea.cum ai zis si u ala poate sa profite de ea.ea acum nu realizeaza.nu o lasa si fii prietena ei.si vorbeste cu parintii ei.

| MeAndMe1000 a răspuns:

Spune-i mamei ei de acel barbat si sa ii mai spuna prietenei sale ca ea a prins-o vorbind cu el pe net si nu tu, ca sa nu se supere apoi pe tine. Dupa ce v-a termina relatia cu el, stai cat mai mult timp cu ea ca sa o faci sa uite de el si sa nu se intample apoi vreo nenorocire.

| Cr3Tzu a răspuns:

Uite idu meu : yoo_mytu98( si incerc sa te ajut pe messenger ca ar fi mult de zis)

| Cr3Tzu a răspuns:

Uite id-ul meu : yoo_mytu98( si incerc sa te ajut pe messenger, ca ar fi mult de zis)

| Tibi14 a răspuns:

Daca are cont bun pe metin, ala sta cu ea doar sai fure contul

| MayChan a răspuns:

Spune-i mamei ei urgent. Daca iti pasa de ea spune-le parintilor. vor stii ei ce sa faca. Nu incheia prietenia din cauza unui barbat care i-a luat mintile.Probabil nici nu-si da seama ce face.

| xMariaax a răspuns:

Ai foarte multe motive sa te ingrijorezi.Ce crezi ca vrea un baiat de 24 de ani de la o fetita de 12? Credeti ca vrea relatie serioasa? Hai sa fim un pic realististraight face
As zice sa vorbesti cu prietena ta si daca tot nu intelege vorbeste cu parintii ei... Stiu ca daca ar afla ca tu le-ai zis s-ar supara rau... Dar e spre binele ei. Baietii astia nu vor decat sa dezvirgineze fraiere si apoi sa le lase balta. Poate dupa aia e prea tarziu si se trezeste cu vreo boala sau poate chiar un copil. Ma rog, sper ca te-a ajudat.big grin