| MeridaOcean a întrebat:

Cum a fost prima zi de liceu la voi? V-ati acomodat repede? Sincer mie imi e cam frica, daca nu o sa cad cu o fata de la mine din clasa si ca nu o sa ma pot obisnui.Sunt o fire mai retrasa,nu sunt nici,,tocilara scolii" dar nici,,vagaboanda cartierului" ca sa zic asa laughing)Am unele limite,stiu sa ma distrez cand e cazul, dar stiu sa fiu serioasa si cuminte cand trebuie.Mi-e teama ca o sa fie pitipoance din astea fitoase si o sa rada de mine ca nu port tocuri de 100 de cm laughing si alte prostii(mda,ma imbrac modern,dar nu exagerez cu moda asta)Daca incepi sa ma cunosti, ai sa vezi ca sunt o persoana de treaba si o foarte buna prietena. Ceva sfaturi? Multumesc.

4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Fiecare pădure are uscăciuni, indiferent de cum te-ai comporta, cuiva, dintr-un motiv sau altul, ceva n-o să-i placă la tine.
Fii tu însăţi, fii drăguţă cu toţi, nu fii cea mai gălăgioasă şi arată-te dispusă să mai fugi de la ore cu toată clasa când e cazul laughing
Chiar dacă înveţi bine, ajută-ţi colegii, dar niciodată nu le da teme să copieze, doar explică-le. Fii deschisă şi spune-ţi mereu părerea într-un mod diplomat, pe cât poţi, când vine vorba de lucruri care te afectează direct, gen dacă cineva vrea ca tu să fii şefa clasei.
Dacă o să apară repede persoane care nu te plac, lasă-le în pace, nu te lega de ele, şi răspunde-le mereu scurt, neutru, la obiect, fără să te legi de cum arată/cum vorbesc/ce ştiu sau ce nu ştiu etc. Evită asemenea persoane pe cât posibil, şi în schimb fă-ţi prieteni printre alţii happy

| LolaLollita a răspuns:

La mine a fost foarte ok prima mea zi la liceu. Nu iti fa griji in privinta "pitipoancelor", vei gasi persoane la fel ca tine, cu ele te vei intelege. Nu cred ca iti doresti oricum sa faci parte dintr-un grup de "pitzi".

| Kr5 a răspuns:

Si eu eram panicat in prima zi de liceu dar daca ai noroc ca si mine sa gasesti o chimie cu una din viitoarele tale colege va fi bine eu am vbit cu un coleg in prima zi care credeam ca e prea "arfist" laughing) dar sa dovetit pana la urma a fi colegul meu si cel mai bun prieten chiar pot spune ca un fratehappy pai nu trebuie sa faci mare lucru in prima zi oricum o sa fie o valva daca nu te duci tu la ei vor veni uni din ei la tine sa vorbeasca cu tine deci fii calma te vei acomoda repede cred laughing

| AlexxaR a răspuns:

Te vei acomoda foarte repede. Cand ajungi in clasa da, intr-adevar e putin aiurea dar dupa aia nu o sa te mai gandesti la asta pentru ca incepi sa-ti cunosti noii colegi, sa iti faci prieteni si vei vedea pe parcurs ca va fi suuper ok!