| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme in familie.Mama (divortata de tata, cu care nu tin legatura) se enefrveaza repede si ma bate cu cureaua peste picioare, spate.Acum cateva saptamani, am stat dupa scoala 10 min in parcul de langa cu colegii.Cand am ajuns acasa, a inceput sa ma injure, loveasca cu cureaua.Am lipsit luni de la svoala pe motive medicale, febra 38, 5 si tuse productiva, scutit de catre medic.Acasa,a sunat-o pe diriga,a zis ca m-am prefacut si,diriga a spus sa ma calce in picioare pentru asta (ea fiind o femeie violenta cu copilul ei, care pateste la fel ca mine).Ce as putea face? imi e frica ca daca o raportez la protectia copilului, o sa ma trimita la tata. Ajutor!

8 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

De ce nu incerci sa vb frumos cu ea si sa faceti un "pact de neagresiune": tu vei face ce zice ea si ea nu te va mai batea. De ce nu o ajuti sa fie mai relaxata? Poate ca isi face griji pentru tine si e inca afectata de despartirea de tatal tau. Cand e in toane mai bune, explica-i frumos ca te afecteaza mult comportamentul ei si ca ti-ai dori sa fiti prieteni. Apoi cu diriginta nu-ti face probleme ca de ea vei scapa peste putin timp insa invata din astea toate ca, pentru nimic in lume, nu te vei razbuna pe nimeni si nu vei rani pe nimeni in anii care vor urma. Autoeduca-te sa fii o persoana deosebita pentru viitor. Ca sa fii mai linistit, mergi la biserica si roaga-te pentru mama ta; D-zeu iti va asculta ruga si mama ta se va mai linisti. Mult noroc!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Gabi,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna la telefonul copilului, nimeni nu te poate ajuta mai mult decat ei.
Bafta!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Suna la telefonul copiluli (il gasesti si pe TPU) si du-te la politie si reclam-o. Te vor incredinta serviciilor de protectie a copilului, iti vor face o expertiza medico legala iar asupra mamei tale se va incepe urmarirea penala.

| CodrinV a răspuns:

Suna si spune ca te bate cu cureaua pe spate si pe picioare. E abuz. Ar trebuie sa te bata numai la fund.

| Antoniuza a răspuns:

Hey....imi pare rau pentru ce ti-se intampla. Daca nu vrei sa suni la protectia copilului, nu suna dar roaga pe cine-va sa te ajute.Nu sta asa sa isi bata joc de tine, eu cred ca mama ta nu prea este o mama sa te bata fiindca ai avut probleme de sanatate.App. cati ani ai? Te pup!happy

| Antoniuza a răspuns:

Oameni buni, voi ce nu intelegeti ca nu vrea sa sune la protectia copilului!?

| Sp0oF a răspuns:

Salut,

Cred ca o rezolvare ai putea sa gasesti aici: http://telefonulcopilului.ro/

Ramai tare!