| Pufulete666 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de putin ajutor.
Am un frate de vreo 22 de ani si nu ma inteleg deloc bine cu el, cum nu-i convine ceva ce fac eu ma bate ma jigneste, m-am saturat sa fiu servitoarea lui, sa ma tot injure iar daca ridic tonul sau ii raspund ma bate.
Am facut ceva ce nu i-a placut si de atunci ma inteleg ff prost cu el, de fapt el ma uraste de cand m-am nascut, lui i se pare k parintii m-au iubit mai mult pe mine, poate ca si faptul ca tatal meu nu e si tatal lui a "ajutat" la situatia asta.
Nu mai am cui sa ma plang, parintii sunt plecati in spania, iar eu acum stau la bunici iar bunikmea tine mai mult cu el, k el intotdeauna reuseste sa o prosteasca si sa iasa nevinovat dar eu sunt mai sincera de fel si nu prea stiu sa mint.
Adevarul e ca am facut si o mare greseala si daca indraznesc sa-l refuz se duce si-i spune lu' bunicamea, imi tot zice ca ma face pachet si ma trimite la ai mei, cand s-a intors din spania ma batea si mai rau decat acum si ma tot facea curva, adevarul e k s-au auzit multe vb despre mine dar niciodata nu au fost adevarate, doar minciuni, cand a venit mama in vizita din spania chiar si pe ea a batut-o.
Cum pot sa rezolv situatia, nu exista vreo lege sau ceva sa ma ajute si pe mine, va rog, sunt chiar disperata.
HEEEEELP!

Răspuns Câştigător
| Ruxyana a răspuns:

Pff...fratele tau are invidie pe tine... din cate am inteles... poate sunt de vina si ai tai.pentru poate au facut diferente...
incearca sa te pui bine cu bunica ta... ajut-o la curatenie la mancare...winking...
si incearca sa ai o mica discutie cu fratele au...:S.
banuiesc ca exista o lege... dar nu stiusad...
mult succes.si sa dumnezeu sa te ajute:X:X

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca celelalte mai sunt cum sunt, dar faptul ca a batut-o si pe mama nu trebuie sa ramana nepedepsit! Du-te la politie si reclama!, plus ca nici pe tine nu are voie sa te bata! Dece stai, si nu te aperi?! Nu ai sucitor in casa aia? sau polonic, sau ceva, sa-i dai una ca lumea - in legitima aparare, conform Legii! - sa-i treaca cheful de a mai bate! Sau cumpara-ti un spray defensiv, cu piper, tip NATO, de la magazinul Vanatorul si pescarul, e 11 lei! Asa ca solutii sunt intotdeauna, si nu mai amana, pana nu se intampla vreo tragedie!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Încearca sa te desparti de aceasta lume in care traesti cauta sa traesti pe picioarele tale, angajeazate undeva fa in asa fel sa nu mai depinzi de nimeni. Avand banul tau te poti muta cu chirie, moment in care poti intanli omul ideal si iti vei intemeia ofamilie.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Draga mea apeleaza la ''Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului din localitatea de unde locuesti.Aici poti gasi ajutorul de care tu ai nevoie, vei gasi multa intelegere si sprijin.Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa le spui ce se petrece cu tine. Succes.

| Linda a răspuns:

Incearca sa gasesti o vecina cu care sa te intelegi bine si care sa fie aliata ta.
Poate ar fi o ideea sa pleci la o sora, frate al mamei, tatalui tau in alta localitate. Eu cred ca s-a simtit nedreptatit si acum isi revarsa mania asupra ta. Ar mai fi o chestie sa te rogi sa dea Domnul sa plece de acasa. Ce stiu eu cat de eficienta este protectia copilului, desi nu ar fi rau sa il sperie cat de cat. Poate ar fi bine sa vorbesti cu ei sa vezi ce te sfatuiesc. Te imbratisez si ma rog pentru tine.

| Ruxyana a răspuns:

Ceau:*
sunt sigura ca in sufletul sau tine la uh:*(ingnoranf invidia si ciuda:*:*)
incearca sa vorbesti cu diriginta /dirigintul tau sau cu un profesor... el/ea vor stii ce sa facawinking sa anunte politia.sau protectia copilului:X:X
pup si sa ne tii la curent:*:*

p. s :ai grija cu cine te imprietenesti.pentru ca asa cum sunt vazutii prietenii asa poti sa fii vazuta si tu:*:*

| Pufulete666 explică:

Nu pentru sa plec de acasa, am doar 14 ani crying

| Pufulete666 explică:

Ma facea "curva" pentru ca :acum stau la tara si sti cum e pe aici, lumea cand n-are ce face incepe si scoate vb, minciuni barfe si altele pentru ca am umblat cu o fata ceva mai saraca si lumea asa o considera pe ea si pe mine la randul meu, dar eu eram cuminte si chiar nu era adevarat nimic din ce se spunea despre mine, dar se pare k el a plecat urechia la ce spunea lumea dar acum problemele s-au rezolvat, faza cu "curva" e k ii e frica sa nu ajung chiar sa fiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OOOOOOO, pai situatia este destulde grava? poti sa devii independenta financiar? fa-o cat mai repede ca asta te violeaza in curand. Plecarea, valea de acasa, din ce oras esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista politie la voi acolo? trebuie sa existe protectie in familie cauta pe net, nu stiu din ce oras esti sunt organizatii si chiar primariile in unele orase se ocupa de aceste cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la protectia copilului! Spune-i mamei sa te ia in Spania. Ce naiba fac acolo fara tine? Te lasa la mana fratelui si bunicii care nu este corecta?

| cami5 a răspuns:

Si eu ma cert cu fratimiuu`... daathinking ne impacam`.
si eu sunt servitoarea lui`laughing da ne multe ori incep eulaughing cand imi zice sa i aduc un pahar cu apaa` scuip in el.sau pun saree.si de aici incepee totlaughing)
da e super>big grin

| sanduta_9798 a răspuns:

Pai, eu cred ca el se crede "cocosul" in casa! Eu la fel am un frate care e de 14 ani, iar eu de 13 ani.Nu ne stimam, dar stam foarte mult timp doar noi doi cind parintii sunt la serviciu! Ne intelegem bine, eu il mai pirasc si lui nu-i place dar ii trece.Ne cam batem si noi si aproape in fiecare zi ne certam! Dar istoria mea e total diferita de a ta, fiindca nu e atit de grav! Parintii sunt acasa si mai intervin din cind in cind, dar nu stiu de ce tin mai mult cu el, cica daca-i baiat se maturizeaza mai greu! Dar fratele tau are 22 de ani si nu-i normal absolut deloc! Nu te lasa invinsa de el, sau cel putin nu-i arata ca esti mai slaba din punct de vedere moral fiindca va profita de sensibilitatea ta si la sigur te va manipula dupa bunul sau plac! Spune-i mamei tale la telefon, sau daca ai vreo prietena discuta cu ea si cu mama acesteia daca va vrea sa te ajute! Nu poti lasa asa situatia fiindca nu se va ameliora deloc, ci dimpotriva! Apeleaza la politie sau la vreo ruda apropiata fiindca nu e vorba doar de mama ta sau de tine! In curind el poate sa se casatoreasca si acest obicei prost ca toti sa i se supuna il va nenoroci, fiindca poate sa-si bata si propria familie daca o va avea! E o situatie foarte grea cind ai ramas cu bunicii, fara parinti, dar incearca sa conectezi si tu pe cineva apropiat si nu-i mai permite sa te calce in picioare needucatul tau de frate vitreg dupa cum am inteles! El e si invidos ca mama ta nu a ramas cu taica-su! Fii puternica si curajoasa! Nu ezita sa ne scrii fiindca te sustinem! Nu poti sa cresti si sa traiesti in acest calvar fiindca o buna parte din viata vei trai cu amintirea acestui cosmar! Dar de ce erai numita "curva"? Spune-ne si asta! Poate il faceai de rusine si nu mai dorea sa ai aceasta proasta reputatie. Dar in orice caz nu merita sa se comporte si sa te maltrateze asa cum vrea, ca doar nu-i buricul pamintului! Noi te sustinem si continua sa ne scrii povestea ta! Te pup si numai bine!