| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salutari,v-as ruga pe fiecare utilizator TPU sa imi dati cate 1 sfat micut findca este ceva care incepe sa devina insuportabil.
Sa incep cu inceputul, Acum un an de zile stateam in Romania la bunici findca parintii mei erau plecati in Spania, si cu timpul am vrut sa ma duc la ei findca imi era dor de ei.Am ajuns pana la urma in Spania si am ramas aici,am inceput scoala etc.,prima data parintii mei erau super cand am ajuns,se comportau frumos nu imi vorbeau urat,insa in ultima vreme au inceput amandoi sa se schimbe,tatal meu a inceput sa bea iar atunci cand bea nu ma bate insa ma termina psihic,iar mama mea care are cancer e nebuna de tot,toata ziua injura,iar daca de exemplu are priza si incarcatorul langa ea si trebuie sa bage incarcatorul in priza ma cheama pe mine iar daca eu ii zic ca nu incepe a ma injura si a arunca cu ce apuca in mine,odata a aruncat cu laptopul, si mai ales ca nici prietenii care mi-am facut aici nu imi plac deloc, sunt foarte prosti.Deci pur si simplu nu stiu ce sa fac,eu as vrea sa ma intorc in Romania de tot sa nu ii mai vad,mi-e dor de prietenii mei,de bunicii mei,insa pe printii mei nu ii mai suport,si daca le zic ca vrea sa ma duc in Romania se enerveaza si incep imi face foarte multe reprosuri.
Sunt zile in care ei mai critica de anumite lucruri pe care eu nu le fac,si mai ales ca au impresia ca ma cunosc si ca imi fac numai bine,insa ei nu isi dau seama,si nici nu ma gandesc sa vorbesc ceva cu ei, mai ales despre acest subiect, de obicei daca am o problema mi-a rezolv singur.As vrea sa ma sfatuiti si pe mine, sa imi spuneti voi ce ati face daca ati fi in locul meu sad.
Scuze ca v-am plictisit cu povestea mea, insa daca ati fi in locul meu veti vedea ca de nasol este sad
Va multumesc mult happy

13 răspunsuri:
| Flyn a răspuns:

Buna! Este foarte trista povestea ta..Si cunosc multe altele la fel de triste.Parintii nostri fac anumite lucruri din cauza stresului.Eu nu iti pot garanta ca sfatul pe care ti-l voi da te va ajuta.Dar, eu daca as fi in locul tau as fi puternica si m-as stradui sa merg mai departe.Nu ii poti lasa nici singuri pentru ca ei te-au crescut si au plecat la munca pentru a-ti oferi tie o viata mai buna, dar nici nu poti sta toata viata asa, fiindca situatia aceasta te poate afecta psihic.Nici ai mei nu sunt intr-o situatie buna.(se cearta mai mereu si mama zice ca ar pleca daca ar putea dar nu se gandeste la mine si la fratele meu ca si noi suferim.)Nu stiu ca sa iti spun.ti-as zice sa te intorci in Romania, dar cred ca ti-ar fi foarte greu sa ii lasi singuri stiind ca mama ta sufera de o boala cumplita, ti-as zice sa ramai in Spania, sa le fii alaturi dar te inteleg ca iti este foarte greu.Suntem copii si nu putem sa induram toate astea. Daca tu crezi ca aici in Romania alaturi de bunicii tai ti-ar fi mai bine, incearca sa faci un efort si sa vii aici..Macar daca te-ar asculta ar fi bine dar cum zici ca ei se enerveaza mai din orice nu stiu cum ai putea sa ajungi la o intelegere pe care ei sa o aprobe.Crede-ma,nici eu nu stiu ce sfat concret sa iti dau pentru ca nu stiu daca te-ar ajuta si ar fi foarte greu.Chiar nu stiu..totusi,pentru binele tau, intorce-te la bunici.Cu ei iti va fi mai bine.Cu toate ca lasi in Spania fiintele care iti sunt cele mai dragi pe pamant, pentru binele tau, vin-o in tara.Multa bafta si nu uita ca daca ai credinta, Dumnezeu iti este mereu alaturi si te ajuta in orice situatie.:*:*:*

| sabin89 a răspuns (pentru Flyn):

Din tot ce scrii tu aici rezulta ca nu stii ce sfat sa-i dai. Asta puteai spune intr-o singura propozitie

| BeHappyOriceArFi explică (pentru Flyn):

Pfff,chiar nu stiu ce sa zic, ei nu vor sa ma lase sa ma intorc in Romania, daca ii spun mamei mele ca vreau sa merg ea spune "Da bine, acum vrei sa pleci in Romania la bunicta si sa ma lasi singura, lasa nu-i nimic!" si tatal meu spune "Uite fa ce vrei, dar sa stii ca de azi inainte iti voi trimite cate 50 de Euro pe luna si atat si de vorbit o sa virbim atunci cand te sun eu!", chiar nu stiu ce sa fac, findca amandoi imi reproseaza ca trebuie sa trimita bani in fiecare luna pentru a sta la ea (bunica mea e betiva si ii daca vreau sa stau la ea trebuie sa ii fie trimisi bani) bineinteles ca nici parintii mei nu ar muri daca ar pune amandoi cate 50 de Euro fiecare si sa ii trimita.Totusi sunt foarte multe chestii pe care le am de spus, ce am spus eu la intrebare a fost doar ca idee principala, in schimb toata povestea mea e cat jumatate de carte.

| Flyn a răspuns (pentru sabin89):

Macar eu mi-am dat cu parerea si l-am sfatuit sa se intoarca in tara.Citeste ceea ce am scris la final.Si tu i-ai dat vreun sfat? Ai scris aici ceva, o parere care poate il va ajuta?

| Flyn a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Imi pare foarte rau ca te aflii intr-o astfel de situatie. Ceea ce am scris eu a fost ca o idee fiindca ai de ales intre 2 solutii: sa vi in tara sau sa ramai acolo.Eu habar n-am ce sa te sfatuiesc fiindca nu ma aflu in situatia ta si nu stiu cum e sa ai o viata asa de trista.Iti urez mult noroc si sper ca problemele tale sa se rezolve.:*Si nu uita ca dupa tristete vine si fericire.:*

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca nu mai suporti,ca daca te-ar iubi te-ar intelege, ar intelege faptul ca esti terminat pshic si s-ar putea sa clacheyi, spune/le ca vrei in Romania, ca iti e dor de bunici si de vechii tai prieteni, ca nu te poti adapta aici. Daca te iubesc cu adevarat te vor inelege

| BeHappyOriceArFi explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Asa de usor o spui...insa de ai fi in locul meu si daca ai fi ca mine vei vedea ca e foarte greu, din pacate eu ii iubesc ca prostul sad

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Dar ce, pe tine parintii tai nu te iubesc?

| KatyyLWA a răspuns:

Sper sa nu te superi dar esti intr'o situatie ft nasoala...Cel mai bine intoarce'te in Romaina... Uite id-ul eu si vorbim acolo mai multe si incerc sa iti du sfaturi cat mai bune : katalyna33

| ilovei a răspuns:

Nu le poti spune ca te-ai saturat de ei. te inteleg perfect. singura solutie este sa faci ce spun ei. lasa de la tine. eu cred ca tatal tau s-a apucat de baut din cauza ca mama ta e bolnava, iar mama ta sufera si din cauza bolii, si din cauza lui. nu prea ai ce sa faci, decat sa fi puternic, -a.ar trebui sa fi alaturi de mama ta si sa o ajuti in tot ceea ce iti cere, si chiar ce nu iti cerewinking. asa o ajuti sa treaca peste boala si suferinta.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru ilovei):

Tatal meu bea de cand il stiu si nu e de ala care sa iti dea cu parul'n cap,in schimb te termina psihic,iti spune lucruri neadevarate despre care el spune ca este sigur ca asa ei facut,incepe cu niste figuri de nu se poate, si mama mea e bolnava din cauza ca ea a facut multe rautati la viata ei, si totusi nu stiu cum sa spun dar la mine in familie nu se rezolva absolut nimica fara sa se bata cineva, de exemplu, eu cand am inceput anul scolar aici in Spania nu stim nici limba si nu am primit nici carti de la scoala findca nu aveau, si am ramas corigent la 5 materii pentru care eu acum trebuie sa invat ca se le trec,si parintii mei tot ma ameninta ca ma bat,ca imi fac nu stiu ce etc. si eu acum trebuie sa invat findca mama mea e in stare sa vina sa ma stranga de gat in fata scolii, la mine in familie daca faci pe cineva de rusine acel cineva e in stare sa fac ORICE ca sa scape de ea, nu stiu cum sa spun, dar eu sunt singurul din familie linistit caruia nu ii plac chestiile astea, totusi, abia astept sa fac odata 18 ani si sa muncesc pe banii mei si sa PLEC odata sa nu ii mai vad, pacat ca mai sunt 5 ani pana atunci sad

| Catrinn a răspuns:

Buna! Imi pare nespus de rau ce ti se intampla.Incearca sa vorbesti cu parintii tai despre aceasta situatie, daca se comporta la fel ar trebui sa te intorci in Romania. Poate si mama se afla in aceasta situatie din cauza tatalui tau incearca sa o intelegi si fii alaturi...
Succes!

| BeHappyOriceArFi explică (pentru Catrinn):

1)Sunt despartiti 2) Nu pot sa vorbesc nimica cu ei, imi reproseaza foarte multe lucruri dupa.