Întrebare recomandată | adrianaana a întrebat:

Buna,
Am si eu nevoie disperata de sugestii, sfaturi cu privire la problema mea la care nu-i gasesc nicio iesire!
Sunt casatorita de 9 ani cu un barbat pe care l-am iubit enorm iar in urma acestei mari iubiri a rezultat o fetita care acum are 7 anisori si curand va incepe clasa I. Asta fiind partea frumoasa a povestii mele.
Timp de 9 ani sotul meu m-a mintit mereu, pierzand banii la aparate(pacanele), uneori chiar imi lua salariul meu de pe card si ii pierdea fara sa se intrebe daca vom avea ce manca in zilele ce urmau.Cand il infruntam devenea nervos si violent verbal.Mi-a tot promis ca se lasa dar nu a reusit.Chiar acum suntem certati pentru ca nu a stiut cum sa-mi justifice salariul lui incomplet.Plus ca am gasit si niste mesaje nesterse in telefon de la o colega care nu erau deloc gen relatie 'colegi'. Sunt cu psihicul la pamant. Fetita imi vine saptamana viitoare de la tara (sta in fiecare vara la soacra mea) si as vrea sa iau masuri dar eu sunt intr-o situatie tragica nu am parinti sau rude deci nu am unde ma refugia plus ca noi stam cu chirie intr-o garsoniera, si trebuie sa fac compromisuri mereu dar chiar nu mai pot, ma ridic mereu de jos doar pentru fetita dar de data asta am cedat nervos si plang mereu.Ce sa fac? Va rog mult

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am puternica impresie ca marea iubire ti-a intunecat mintea de la inceput. Nu cred ca sotul tau a inceput cu pierderea banilor la aparate doar dupa casatorie, deja cred ca era dependent.
Parerea mea este sa ai o discutie serioasa cu el si daca nu se indreapta ar trebui sa divortezi, nu mai are nici un rost sa continuati asa. Macar nu o sa-ti cheltuiasca si banii tai si o sa obtii pensie alimentara pentru fetita, asa ca o s-o duci mai bine decat acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu toata stima pe care o port pentru domnia voastra, imi pare rau sa va spun, dar va inselati amarnic, odata ce i-a intrat pacanelele in sange e ca si cu fumatul. Mai bine sa mearga la politie sa depuna o plangere, i-a gasit punctul sensibil, adica acela ca il iubeste, si din cauza asta isi bate joc de saraca femeie. Mergeti doamna la politie si depuneti o plangere in care aratati tot ce vi se intampla, mergeti fara frica si o sa vedeti cum se transforma in mielusel

| aniohetova a răspuns:

Ok. Pari intr-o situatie imposibila, din care aparent nu poti iesi. Sunt foarte multe chestii de discutat dar in primul rand as vrea sa stiu, daca tu ai avea posibilitati materiale si sa zicem ca nu ar fi problema asta, ce decizie ai lua? Pentru ca asta e baza problemei tale. De aici plecam.

| adrianaana explică (pentru aniohetova):

Eu doar vreau sa plec cu fata chiar nu mai vreau sa-i dau nici o sansa casatoriei noastre.Totul se bazeaza pe minciuni si tradari! simt ca nu mai am respect de sine, nu mai sunt eu cea care eram acum multi ani.imi pare rau de alegerile pe care le-am facut si care de-a lungul anilor le-am tolerat. fetita mea e tot ce am mai de pret si nu stiu cum sa procedez sa nu o fac sa sufere.

| aniohetova a răspuns (pentru adrianaana):

Ok. Ma bucur atunci ca stii exact ceea ce vrei pentru ca multe femei care se afla in situatia ta cu greu sunt capabile sa ia o astfel de decizie. Insa, nu trebuie sa-ti para rau de nicio o alegere. Niciodata. Nu atata timp cat toate alegerile pe care le-ai luat te-au invatatat lucruri, lucruri pe care poate nu le stiai despre tine, lucruri pe care nu te gandeai vreodata ca le-ai face. Acele alegeri te-au adus aici ce-i drept, nu o situate prea comoda, dar cel mai important si cel mai de pret luccru a fost ca ti-au adus-o pe fetita ta. Majoritatea lucrurilor din viata noastra vin cu un scop, chiar daca pe moment nu le vedem, chiar daca avem tendinta de a nega ce nu ne convine, de a ne ascunde de lucrurile care nu sunt frumoase in viata noastra gandndu-ne ca poate asa vor disparea. Acum ma bucur mult ca esti hotarata in privinta a ceea ce-ti doresti sa faci mai departe. Numai ca trebuie sa fii puternica. Pentru tine si mai ales pentru fetita ta. Lucrurile care vor urma vor fi din ce in ce mai grele, pentru ca asa se intampla cand vrem sa facem ceva, cand vrem sa ne indeplinim un vis. Toate se inrautatesc numai pentru a ne face cumva sa ne intoarcem din drum. Iar tot ce trebuie sa faci tu e sa prinzi curaj si sa spui "da, pot sa fac asta, indiferent de orice. Pot sa fac asta ". Iar in momentul ala, toate lucrurile se vor alinia in asa fel incat tu sa poti face asta. Conteaza doar sa vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, daca acum esti in situatia asta, gandeste.te cat de tragic va vi peste 10 ani,ori apelati la un psiholog tu si sotul tau sa puteti cere ajutor in legatura cu impasul pe care il aveti, ori solutia ar fi sa pui capat relatiei, si gandeste.te, si acum stai cu chirie, asa ca in privinta locuintei poti gasi o alta garsoniera tot cu chirie, sau o camera, cat despre fetita ta, te poate ajuta soacra ta, dat fiind ca tu nu ai rude, sotul tau nu poate continua asa, ori iei masuri sal aduci pe calea cea buna apeland la ajutor profesional, si bintenteles sa vrea si el sa se lase ajutat pentru ca altfel vor fi in zadar eforturile tale daca el nu.si da seama de gravitatea situatiei, ori pui capat relatie si numai cauta scuze ca nu ai unde te retrage, poti gasi solutii in ce priveste fetita si locuinta unde vei sta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati incercat sa vorbiti cu duhovnicul sau cu un parinte? Incercati! Chiar exista sperante.

| 1DeadMemories a răspuns:

Wake up! daca in atata timp nu s a schimbat, nici nu o va face de acum incolo.Nu te mai complace in situatia asta. Situatia e naspa, dar iti pierzi anii si te distrugi psihic.

| simpluone a răspuns:

Urata situatie. Nu prea exista o solutie blanda. Cel mai rau este ca tu nu ai unde sa te retragi. Dar va trebui sa te hotarasti odata sa faci pasul pe care nu vrei sa-l faci. Poti inainte sa-i mai dai o sansa de reconciliere, insa tare ma tem ca este in zadar.

| adrianaana explică (pentru simpluone):

Sanse i-am tot dat si n-au ajutat la nimic!
Mi-as dori sa stiu daca exista centre pentru mame singure cu copii unde sa ma pot pune pe picioare! ma simt pusa la zid pentru ca chiar daca as lucra in continuare cu cine voi lasa fata? unde sa ma duc? Sunt convinsa ca daca i-as spune ca vreau sa ne despartim imi va rade din nou in nas convins ca fara el nu ma pot descurca cu fata.

| Diushh a răspuns (pentru adrianaana):

Esti intr-o situatie naspa de tot... Dupa parerea mea ai putea sa ii spui ca daca nu incearca ca se lase de acele jocuri ai divorta de el (chiar daca nu ai face`o) dar poate asa o sa poti sa il il faci sa se lase de jocuri...Imi pare rau de situatia da si mai ales imi este mila de tine si de fetita ta. Sper ca o sa gasiti o situatie.Succes si o zis bunahappy

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Adriana,iti spun cat se poate de frumos,nu vreau ca fetita ta sa sufere,dar asa nu e ok, intelege-te cu el si face-ti cumva pe cale amiabila sa va despartiti, el se va duce pe drumul lui cu pacanelele iar tu, daca nu ve-ti reusi pe cale amiabila, vei castiga custodia copilului si vei primi si o pensie de la sotul tau.Sincer as vrea sa te ajut, dar nu pot numai cu o recomandare, asta e ceea ce as face eu, de asta nu recomand casatoria, daca va iubiti nu trebuie sa faceti un contract! Iubirea voastra nu este un obiect caruia trebuie sa i se faca contracte si garantii.Iti urez multa bafta Adriana, orice ai decide.

| Assy99 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu soacra ta, poate ea te va putea ajuta in aceasta problema, poate ea il va aduce pe drumul cel bun. Sau poartao discutie serioasa cu el in aceasta privinta.

| MMAV a răspuns:

Nu stiu cel mai bine ar fi sa mergi la un preot ortodox si sa vezi ce itit va spune el, nu ai ce pierde!

| RD_Andreea_1998 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il lasi si sa divortezi de el! La divort ti se for cere si cateva motive pentru care il lasi, daca vei reusi ai putea sa scoti ceva din asta! Va fi ocazia potrivita incat sa scoti niste bani din asta, cu putin noroc va fi obligat sa iti plateasca o suma de bani! Este cam complicata situatia in care te afli, strange niste bani pentru un timp sa te poti muta si apoi vezi ce poti sa faci!

| kpuctuk a răspuns:

Inteleg ca te greu dar ar fi bine sa divorti si apoi eti fata si pleca de acasa pleaca la rudele tale si asa va fi bine si pentru tine si pentru fetita da
fi o fimeie puternica

| gyulya96 a răspuns:

Mai bine ar fi sa ei fetita si sa te muti

| Red_Steve_1979 a răspuns:

Nu prea exista solutii in cazurile astea. Ceea ce poti face este sa incepi sa cauti un alt om, in paralel continui viata asa cum este. Poate intr-o zi vei gasi un tip care nu te minte, te iubeste si cu care sa iti refaci viata. Succes

| Aftanase_Simion_1938 a răspuns:

E greu de dat un raspuns dar incerc/insistati amindoua poate de dragul fetitei se va lasa de pacanele daca o iubeste urmarea ar fi divortul dar mai insistati eu sint pensionar vas ajuta dar nu am cum sint singur cu respect ///