| Tonita21 a întrebat:

Am un coleg de clasa care eu banui ca este gay. Nu ma preocupa in mod deosebit chestia, doar ca sa stiu daca sa ma feresc sau nu. Cand ma vede, se uita scurt si intens cu ochii mari, cand vrea sa mai vorbeasca cu mine, pleaca capul jos si uneori se mai si inroseste. Cand vorbesc cu el pe facebook, convorbirile dureaza scurt, si raspunde repede si la obiect ca si cand ar fi speriat. In laboratorul de fizica sta si ma studiaza daca ma uit dupa fete, adica atunci cand intra una, se uita in ochii mei. Doar ca pe facebook mai da like la poze cu fete, dar nu pune comentarii. Imi e foarte suspect si nu stiu ce sa cred. Spuneti-mi concret. Vreau cat mai multe pareri. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

POATE e timid asa in general, nu numai cu fetele! Fa tu primul pas, vorbeste cu el!
Mergeti impreuna acasa de la scoala, vorbiti banalitati. Vezi ce reactii are vizavi de fete, baieti...
Nu poti face nimic daca nu vorbesti cu el!

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Propune-i sa-i faci cunostinta cu niste fete. Poate este timid.

| Tonita21 explică (pentru mira):

E foarte timid. Abia scoate cu mine doua vorbe ca in rest, cu ceilalti vorbeste intruna. Nu cred ca ar fi de acord. Fiindca cand intra baieti mai *frumosi * cum zice el, se uita dupa ei. Dar in fata mea se rusineaza si parca ar mai avea putin si si-ar baga capul in pamant

| Tonita21 explică (pentru mira):

E foarte timid. Abia scoate cu mine doua vorbe ca in rest, cu ceilalti vorbeste intruna. Nu cred ca ar fi de acord. Fiindca cand intra baieti mai *frumosi * cum zice el, se uita dupa ei. Dar in fata mea se rusineaza si parca ar mai avea putin si si-ar baga capul in pamant.

mira
| mira a răspuns:

Inteleg ca este inca foarte tanar si neexperimentat. Poate isi doreste un prieten, un camarad ca sa impartaseasca opinii cu el.Nu trebuie sa te grabesti pentru a-l eticheta.

| MaliciousDeath a răspuns:

Poa' sa fie si bi.
Si de ce sa te feresti? Nu e ca si cum te-ar viola cand ar avea ocazia sau ceva de genul. Daca ai dreptate si iti spune ca te place, poti pur si simplu sa-l refuzi ca pe orice alta persoana care nu te atrage fizic si pentru care nu simti nimic. Fara diferentieri de prost gust pe baza orientarii sexuale.Sunt nasoale.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mama ce naspa. Pune-ti un dop in kuur.

| pietrean a răspuns:

Ai 15 ani,ar trebui sa fii destul de deschis la minte! Ce "are"un gay,lepra,sifilis,raie,care sa se ia? De ce sa te feresti de el? Are ceva in plus sau in minus fata de tine?
Chiar daca ar fi,atata timp,cat nu-ti face un rau voit,sa se comporte brutal,jignitor, nepoliticos(astia ar trebui evitati), nu ai de ce sa-i intorci spatele, numai ca esti tu ingust la minte! Poate este o fire mai timida, rusinoasa si cu cat il "ocolesti" cu atat se v-a simti mai rau.Asta doresti! Daca da,tu trebuiesti evitat,din cauza comportamentului si gandirii tale!
Desteapta-te baiatule! Gayii,lesbienele,catolicii,ortodoxii,musulmanii,ateii,credinciosii,evreii, americanii, indienii, sunt OAMENI CA SI TINE! Fiecare cu orientarea lui sexuala, religioasa!

| TPUuser199 a răspuns:

Daca este asa sa stii ca este foarte complicat pentru el. Stie ca o sa fie judecat, de-asta nu spune nimic. Insa poate te inseli. vb cu el, nu-l ''judeca''.

| alezander12 a răspuns:

Spune-i asa"Hai bai in pl mea sa facem cunostita cu niste fete poate te-ai gasi si tu una ca nu esti gay la dracu" si atunci vei vedea reactia lui! Astept sa-mi spui cum a decurs faza daca vei merge dupa sfatul meu!
Si chiar daca va fi gay nu ar trebui sa te feresti de el sau sa o faca cineva fiindca astfel de persoane sunt puse sub o mare presiune si ar putea decurge chiar la metode de sinucidere daca va face cineva haz de el sau lar indeparta de clasa!