| Izza66 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare! Daca bunica mea cu mama unui baiat este verisoara primara, eu ce grad de rudenie sunt cu el? Celui mai bun raspuns, dau funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti ruda de gradul VII.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula se tine cont de rude pana la gradul IV, adica pana la verisori. Mai departe este foarte greu de stabilit un grad de rudenie.
Tu esti cu bunica ta ruda de gradul II, iar bunica cu verisoara primara este ruda de gradul IV. Mai departe este greu de stabilit, deoarece nici o lege, act normativ sau vreun document nu stabileste asemenea grade de rudenie.
Am auzit ca unii calculeaza gradul de rudenie, adunand gradele de rudenie pe linie descendenta.
In exemplul tau in felul urmator: Bunica ta cu mama baiatului au avut aceiasi bunica.
Tu cu bunica bunicii esti ruda de gradul... V. Baiatul cu bunica bunicii este ruda de gradul IV. Deci voi - tu si baiatul - sunteti rude de gradul IX.
Dar daca o luam asa, pe vremuri, cand casatoriile se faceau intre tineri din sat, comuna, oras sau imprejurimi, intr-un sat toti erau rude intre ei.big grin