| Babel1113 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Sora mea place un băiat care s-a dovedit a avea grad de rudenie cu noi. Adică, bunica noastră este verișoară primara cu tatăl lui, iar mama noastră este verișoară de grad 2 cu băiatul respectiv. Ce este el pentru noi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ruda de gradul VIII cu tine si sora ta, asa ca sora ta poate avea o relatie cu baiatul respectiv, se poate chiar casatori, atat civil, cat si religios.

| Babel1113 explică (pentru Ioandelasal):

Rudă de gradul VIII nu e cam departata având în vedere că bunica mamei și tatăl băiatului sunt veri primari?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Babel1113):

Este asa cum ti-am spus. Verii primari sunt rude de gr.IV, verii de-al doilea de gr.VI, verii deal treilea, asa cum sunteti voi, de gr.VIII.

| Babel1113 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult! happy

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Unchi de var de-al doilea, in rest, ti-a raspuns Ioandelasal.