| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare in legatura cu gradul de rudenie. Deci baiatul cu care sunt impreuna este fiul fratelui nasului meu de botez. Eu si baiatul acesta avem vreo legatura, gen rude? Tin sa mentionez ca nasii nu sunt rude de sange

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Dacă nașii nu sunt rude de sânge, nu ți-ai răspuns singură la întrebare? Nu există absolut nicio legătură de rudenie între voi. "Rudele" prin alianță sunt doar o convenție socială.

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nașii sunt părinți spirituali, dar nu știu dacă și rudele lor sunt considerate ca fiind rude și cu tine din punct de vedere religios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e rudă de sânge dar e rudă spirituală.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiul nasilor nu este ruda nici spirituala cu finii, deoarece nu el i-a botezat. Nici fratele nasului de botez, dar mai ales fiul fratelui.
Doamne, mai sunteti multi?
Nu mai scriu aici, am scris la prima postare a intrebarii.
Dupa gandirea ta, tot satul este compus din rude.