| Catalinnaa27 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Am 22 de ani si prietenul meu are tot 22 de ani si nu locuim impreuna, dar de curand am aflat ca verisoara mea primara si cu verisorul lui de gradul 2 ( mama lui este sora cu tatal lui ) sunt impreuna. Mentionez ca sunt cu aproximativ 4-5 ani mai mari ca noi si locuiesc de mult impreuna. Ne dorim sa ne casatorim, vom putea? Sau suntem rude? Mentionez ca daca ei nu erau impreuna noi nu aveam niciun alt fel de rudenie. As dori un raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunteti nici un fel de rude si va veti putea casatori, chiar daca vara ta si varul lui se casatoresc, deoarece nu sunteti rude de sange.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Relatia lor nu afecteaza in nici un fel relatia voastra. Nu sunteti rude de sange si puteti sa faceti ce vreti voi.

| MskDesign a răspuns:

Te vei putea casatori linistita.Nu sunteti rude.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnaa27 explică:

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre. Eram nedumerita pentru ca pana acum nu m-am confruntat cu asa ceva. Am mai intrebat si mi s-a zis ca devenim rude. Sa aveti o seara frumoasa si numai bine.

| Felys a răspuns (pentru Catalinnaa27):

Rude prin alianta, nu exista nici un obstacol ca voi doi sa formati un cuplu, frati si veri primari sa nu fiti, in rest nu conteaza

| Catalinnaa27 explică:

Si ina ceva, nu stiam pana la varsta asta deoarece eu credeam si asa mi s-a spus ca tot rude suntem si ca nu trebuie neaparat sa fim de sange pentru a deveni rude. Acum cu ajutorul vostru am inteles ca trebuie doar de sange sa fi pentru a nu putea sa te casatoresti. Nu pot renuna la fel si de aceea v-am intrebat. Suntem impreuna de 5 ani si il iubesc! Va multumesc tuturor pentru ajutor.