| Tonita21 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Nu mai stiu ce sa mai fac din cauza parintilor mei. Ma simt ingradit de acestia deoarece mereu cand trebuie sa ma intalnesc cu iubita mea, trebuie sa le cer voie si si atunci sunt multe cazuri cand ei zic NU, iar cand zic DA doar odata pe saptamana. Eu cu iubita mea suntem in aceeasi clasa. De vazut ne vedem mereu, dar in vacante abia o vad, si imi e un pic cam frica deoarece va veni vacanta de vara iar intalnirile cu ea vor depinde de notele mele! Eu invat destul de bine, 9.25 pe primul semestru clasa a 9-a! Acum, in momentul de fata, eu si iubita mea suntem destul de stresati fiindca nu putem iesi de foarte multe ori, in weekend doar o data iar in cursul saptamanii nu prea putem deoarece avem cursurile si trebuie sa ne invatam. Am incercat sa discut cu ai mei aceasta problema frumos, dar nu ma inteleg. Credetima ca ma simt ca in lagare. Ma gandesc ca ai mei poate au si acel instinct de a ma tine langa ei, deoarece in ultimile luni de zile nu am prea vorbit cu ei. Ideea e ca eu am anumite concepte iar ei altele cu totul diferite. Imi doresc mai multa libertate, ma simt contrans, imi e greu, foarte greu, nu vreau sa recurg la metode disperate sau sa imi fac mie ceva! Am doar 15 ani si vreau sa imi traiesc viata la maximum

Răspuns Câştigător
| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Bietul de tine, am sa te rog sa le transmiti ceea ce iti scriu aici parintilor tai! Crede-ma am auzit de foarte multe cazuri in care parintii le interzic copiilor sa se vada cu respectivul /respectiva prieten/a, pentru ca la ei conteaza scoala, (etc) copii ajung s ase drogheze sau sa fuga de acasa doar pentru ca ei sunt foarte grijulii, si iti interzic anumite lucruri mai tot tinpul, si te inteleg perfect,
Intreaba-i, ei cum au ajuns sa se cunoasca la varsta lor, intreaba-i daca cineva i-a oprit sa se casatoreasca, sa stea desprtiti unul de celalalt, une-i sa iti povesteasca cum s-au intalnit ei prima oara si ce sentimente au simtit, si daca parintii lor le-au dat sau nu voie sa fie impreuna, intreaba-i ce aleg, ei vor sa devii mai tarziu un drogat? crede-ma daca continui tot asa, sa stai departe de pr ta, la un moment dat ajungi sa ti toul in tine, sa te droghezi, pur si simplu sa te schimbi brusc, eu zic ca invtei foarte bine la vrsta ta si la nivelul tau, chiar nu inteleg de ce iti interzic asta, crede-ma daca esti unicul lor baiat, isi fac griji si mereu spun nu, stiu cat de nesuferiti pot deveni uneori parintii...Asa ca, dicuta cu ei, aminteste-le cum a fost relatia dintre ei ..intr-o zi, ii iei de mana pe amandoi, si iii intrebi, mama, tata, voi cum v-ati cunoscut si cum a fost relatia voastra? Spune-le, deja esti mare ai 15 ani nu 6 anisri, ai dreptul s a iubesti sa fii liber, nu sa stai ca la inchisoare..Increarca ce ti-am zis P.S MA INTREB DACA AI LA TINE IN LICEU SAU CUNOSTI UN PSIHOLOG CARE SA POATE SA DISCUTE CU EI SA II FACA SA INTELEAGA. spar ca te-am ajutat cu ceva! FUNDA?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai timp de gagici mai incolo acum ocupate de studii dar si vara poti iesi cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Am doar 15 ani si vreau sa imi traiesc viata la maximum"

ai timp de asta de la 18 ani incolo

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
E normal ca tineri să-ţi doreşti mai multă libertate, aceasta te poate ajuta să-ţi dezvolţi persoana sau unele calităţi, dar poate fi şi un pericol, fiind adolescent şi neavând experienţă te poţi lovi de multe stânci. Posibil de asta părinţii doresc să te apere. Cred că următoarele informaţii îţi pot fi de folos.

http://www.jw.org/......e-in-mine/
trage atenţia te rog şi la coloana din dreapta sunt alte idei interesante şi practice.

Cele bune.

| proastalenesa a răspuns:

În primul rând, ai respectul meu pentru că înveţi. Asta se observă din start,din modul tău de exprimare.

Părinţii doresc să te ferească de pericole şi să te motiveze, condiţionându-ţi ieşirile în funcţie de notele obţinute. Nu-i un lucru chiar dezavantajos, pentru că, dintr-un motiv sau altul,îţi doreşti să progresezi şi chiar o faci, nu-i aşa?
Dar,pe termen lung,asta nu face decât să-ţi sporească nesiguranţa de sine şi să-ţi diminueze încrederea în propria persoană şi în cei din jur,prin sentimentul ăsta permanent de constrângere. Poate ar trebui să le reaminteşti asta.

Totuşi,încearcă să te pui puţin în pielea lor: dacă te-ar lăsa să te întâlneşti non stop cu iubita ta, poate ai pierde din vedere cu totul învăţatul, din moment ce iţi pierzi şi cea mai puternică motivaţie-"datingul".
Eu ştiu că,în momentul ăsta, nimic nu ţi se pare mai important decât a te vedea cu acea fată,care, din câte spui, e şi ea o persoană conştiincioasă. Şi se pare că, încă de la vârsta asta, amândoi daţi dovadă de respect şi maturitate în cuplu, discutând deschis problemele. Asta-i bine. Dar nu e capătul lumii dacă nu vă vedeţi atât de des, cel puţin ai garanţia că nu vă veţi plictisi unul de altul şi vă veţi menţine vie flacăra asta a iubirii.winking

Sfatul ăsta,dacă vrei să-l numeşti aşa, vine din partea cuiva care a tocit ani în şir fără vreun scop clar în viaţă, în afară de acela de a "demonstra",deşi părinţii nu mi-au impus niciodată numai note mari. Ia-o mai uşor cu învăţatul, gândeşte-te că, dacă o faci, îţi asiguri viitorul. Dar nu totul se reduce la note,la tocit, fiindcă o mare parte din informaţiile asimilate se uită.
În primul rând, citeşte. Nu doar lecţiile de la şcoală, ci orice îţi pică în mână şi ţi se pare util şi interesant. Cu timpul, vei descoperi domeniile care ţi se potrivesc şi care te atrag, iar la şcoală te vei putea axa pe materiile de care ai nevoie în acele domenii.
Când înveţi din plăcere şi dintr-o curiozitate permanentă pentru lumea în care trăieşti, notele bune vor veni de la sine. Vei fi mai relaxat, vei face ceva concret pentru desăvârşirea fiinţei tale şi îţi vei mulţumi şi părinţii. Văzând că te maturizezi din ce în ce şi eşti o persoană ce tratează lucrurile cu responsabilitate, ei nu-şi vor pierde încrederea în tine şi îţi vor acorda destulă libertate încât să-ţi trăieşti adolescenţa şi tinereţea la timpul lor. Îşi vor da seama că trebuie să înveţi şi din propriile greşeli pentru a deveni înţelept.

A, apropo, ai un hobby? Dacă nu, găseşte-ţi unul: muzica, sportul, orice te ajută să-ţi păstrezi moralul ridicat şi pofta de viaţă. Dar, dacă îi convingi pe ai tăi să te lase să te înscrii la astfel de cursuri şi chiar îţi plac, ţine-te de ele şi nu le folosi drept paravan pentru altceva. Cu siguranţă, asta te va ajuta să vezi lumea cu alţi ochi şi să-ţi faci o nouă idee despre ce înseamnă "viaţa la maximum".

Hmm, nu ştiu dacă ţi-am fost de vreun ajutor, am avut atâtea chestii în cap, că nu mai ştiam cum să le exprim. Asta pentru că n-am citit destule cărţi când trebuia şi nu mi-am dezvoltat cum trebuie capacitatea asta, deşi la şcoală am înotat în note bune luate pentru abilitatea de papagal.

O ultimă chestie, şi n-o mai lungesc, că te plictisesc: să ştii că toate chestiile pe care ţi le-am înşirat nu mi-au tunat mie pe moment, le-am aflat şi eu din experienţă şi de la oameni mai deştepţi! happy

| InceputulUnuiSfarsit a răspuns:

Parintii tai vor ceea ce e mai bine pentru tine insa exagereaza.
De ce nu incerci sa iesi fara a le cere permisiunea? Iar cand te intreaba de ce ai facut asta? Spui ca : daca v-as fi intrebat oricum nu m-ati fi lasat. (la mine a functionat).
Daca nu, incearca, incearca si iar incearca. Fa-i sa inteleaga ca esti un baiat responsabil si ca poti sa te ocupi de scoala si sa iesi cu prietena ta in acelasi timp. Nu te afecteaza cu nimic. Cu cat iti interzic mai multe cu atat creste mai mult dorinta ta de libertate. Si e normal.
Uite, un vloger. Pe mine m-a impresionat ceea ce spune si cred ca ar trebui sa-i pui si pe parintii tai sa priveasca si ei. Poate te mai ajuta cu ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=8wfn17LYYp4
Sper sa relzolvi problema cat mai curand! :-*

| Darinutza a răspuns:

Stii,cred ca parintii vad ca tu cresti si te distantezi de ei! Vorbeste-le, si daca nu vor spune-le oricum! NU te lasa! Poate cred ca respectiva fata nu e buna pentru tine sau ceva! Esti mare deja! ar trebui sa te lase! Dar daca tot nu merge atunci nu stiu ce au! Ar trebui sa aveti o seara, sa stati si sa vorbiti! Spui ce crezi despre asta!

| EduardEdy14 a răspuns:

Eu cred ca ai tai spun ca parintii acelei fete nu stiu ca voi sunteti impreuna.Asta este parerea mea, nu am spus ca este si adevarata. Sper ca te-am ajutat!